Festők iskolája

GYARAPODÁS

A magyar kultúra napja alkalmából a Külügyminisztérium a Magyar Nemzeti Galéria vagyonkezelésébe adta Perlrott Csaba Vilmos olajfestményét.

MTI - MMO 2014-01-25 08:46
Cikk küldése e-mail:

A magyar modernizmus egyik jelentős mesterének képét csütörtökön Martonyi János külügyminiszter adta át Baán Lászlónak, a Szépművészeti Múzeum - Magyar Nemzeti Galéria főigazgatójának. A miniszter hangsúlyozta: a Perlrott-képet most annak az intézménynek adják át, amelyhez az igazán tartozik, így a műalkotást mostantól "mindenki magáénak tudhatja".
A Külügyminisztérium ezzel a gesztussal ünnepelte a magyar kultúra napját, emlékezve Fasang Árpád zongoraművészre, későbbi UNESCO-nagykövetre, az először 25 éve megtartott ünnep ötletgazdájára is. Annak idején Prőhle Gergely (ma a tárca EU-kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára) fedezte fel az elfeledett műalkotást a Külügyminisztérium raktárában.
Baán László szerint ez a kép azt az időszakát mutatja be a magyar képzőművészetnek, amikor az előző századelőn számos magyar festő, köztük Perlrott Csaba Vilmos is Párizsban együtt dogozott a legnagyobb mesterekkel.
Perlrott képe párizsi tanulmányai alatt készült, amikor sok magyar művész látogatta a francia főváros művészeti szabadiskoláit és magánakadémiáit. Ezekben az intézményekben neves mesterek felügyelete mellett nyílt lehetőség többek között az aktrajzolásra is. Perlrott munkája éppen egy ilyen pillanatot örökít meg, a rajzolók között női festőnövendékekkel, korai bizonyságát adva így a nők művészi emancipációjának. A képről sokáig az a vélekedés élt, hogy Henri Matisse festőiskoláját ábrázolja, ahol maga Perlrott is megfordult, a Fauve-okkal (Vadakkal) ki is állított. A munka újabb keltezése azonban kizárja ezt a hipotézist és azt valószínűsíti, hogy a festmény a Montparnasse-on működő Colarossi Akadémiában készülhetett.
A Festők iskolája 2000-től a berlini nagyköveti rezidenciát díszítette, majd 2006-ban szerepelt az MNG Magyar Vadak Párizstól Nagybányáig című kiállításán és annak franciaországi bemutatkozásain is. Perlrott munkája a 2010-es magyar EU-elnökség idején a brüsszeli városházán rendezett magyar kiállításon volt látható, majd 2013 októberétől a párizsi Musée d'Orsay-ben az Allegro Barbaro - Bartók Béla és a magyar modernizmus című tárlaton, amelyet 160 ezren tekintettek meg.
A festmény az MNG állandó kiállításában abba a művészeti kontextusba kerül, amelyben keletkezett, a jövőben pedig a Nemzeti Galéria igyekszik más világhírű múzeumok időszaki kiállításaira is eljuttatni Perlrott alkotását.

Baán László szerint a Külügyminisztérium adománya is jelzi, hogy az állam egyre jelentősebb szerepet vállal a kultúrmecenatúrában. A Magyar Nemzeti Bank 30 milliárd forintos kerettel rövidesen elindítja műtárgyvásárlási programját, amely az egykori és mai magyar tulajdonú műkincsek hazahozatalára, illetve Magyarországon tartására irányul.
"Soha még az újkori magyar történelemben ekkora összeg nem állt rendelkezésre a hazai közgyűjtemények gyarapítására. Ez a keret például mai áron számolva több mint kétszeresét teszi ki annak az összegnek, amennyiért a magyar állam 1870-ben megvásárolta az Esterházy hercegi kollekciót, amely később a Szépművészeti Múzeum gyűjteményének alapját képezte".

Magyar modernizmus a Musée d'Orsay-ben

ALLEGRO BARBARO

A párizsi Musée d'Orsay Allegro Barbaro című kiállításán januárig a magyar modernizmus művészete kap főszerepet.

2013. október 10. MTI

100 ezren látták az Allegro Barbarót!

PÁRIZS

Október közepe óta több mint százezren látták az Allegro Barbaro - Bartók Béla és a magyar modernizmus 1905-1920 című kiállítást Párizsban.

2013. december 12. Magyar Múzeumok Online

Óriási lehetőséget kapott a magyar képzőművészet

A Nyolcak festőcsoport alkotásaiból nyílik kiállítás szeptemberben a bécsi Kunstforumban, majd 2013 őszén a párizsi Musée d'Orsay-ben mutatkozhat be a magyar modernizmus festészete a Szépművészeti Múzeum...

2012. május 05. MTI
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...