|
©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva. |
Fehér elefánt a legyezőn
Hogy kerül a fehér elefánt erre a Fiumében gyártott legyezőre?
Szerző: Savaria Múzeum | Forrás: | 2014-08-28 08:48:57
Miután a Magyar Általános Hitelbank megtelepedett Fiumében, több nagy iparvállalatot hozott létre. Elsőként a rizshántoló- és keményítőgyárat, amely 1882-ben kezdett termelni. Az üzemet Fiume külvárosában, Ponsalban építették fel, a tengerpart közelében. Két ipartelepből állt: a rizshántolóból és a keményítőgyárból.
A rizshántolót a legmodernebb malomgépekkel szerelték fel. Termelési kapacitása – évi 500 ezer mázsa hántolt rizs – alapján a Monarchia legjelentősebb ilyen jellegű üzeme volt. A fogyasztásra alkalmatlan rizsmorzsát keményítőgyártásra használták. A rizskeményítő mellett fénykeményítőt is gyártottak, ez utóbbi a fehérnemű fényesítésére szolgált. A rizshántoló- és keményítőgyár igazgatója Ossoinack Luigi közel 400 dolgozó munkáját irányította.
A fiumei keményítő védjegye volt a fehér elefánt, amit előszeretettel használtak különböző termékeken, használati tárgyakon. Így került a képe erre a reklámcélra gyártott legyezőre is.
Forrás: Borovszky Samu: Magyarország vármegyéi és városai
A legyező Skultéty Csaba gyűjteményéből származik, a Szombathelyi Képtárban a Tengerre magyar! Fiume magyar emlékezete című kiállításban látható. A Savaria Múzeum Adria-sorozatának tárlata szeptember 28-ig tekinthető meg. Az Egy tárgy – egy történet cikksorozat további részei a múzeum honlapján olvashatók.
Kapcsolódó cikkek:
Mindenünk a gyűjtemény (?)
Egész Szombathely az Adriában fürdik
Az év múzeuma díj idei győztesei
Cimkék:
Fiume, Adria