©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

Angyali üdvözlet


Sao Paolóból újabb Hamza alkotás utazott át az Atlanti óceánon és érkezett Jászberénybe.

Szerző: Kiss Erika | Forrás: | 2014-12-25 09:00:59

Karácsony táján a kereszténység sokféle üzenete érkezik hozzánk, akár észrevesszük, kár nem. Ajándékokon törjük a fejünket, hogy széppé tegyük az ünnepet. Egy kis múzeum részéről nagy ajándék, ha olyan műalkotást mutathat meg, melyet még soha nem tudott a széles közönség elé állítani. A jászberényi Hamza Múzeumnak most ilyen karácsony jutott.

December közepén zsúfolásig volt telve a kis múzeum épülete, mert kincset, érdekességet akartak a közönségnek megmutatni.   A két munkatárs, Farkas Edit és Kerekné Mihalik Judit együtt idézték fel a karácsonyvárás időszakából az angyali üdvözletet, a szentlélek és Mária találkozását, a szeplőtelen fogantatás történetét. A kereszténység talán legszentebb misztériuma ez, az elmúlt két évezred során számos műalkotás készült erről, a felfoghatatlan történetről.

Az angyali üdvözlet megihlette Hamza Dezső Ákost is. Amikor Brazíliában élt többféle módon is feldolgozta ezt a témát. Számos más témát is elkészített kisebb nagyobb változatban, olajfestményként vászonra festve, megesett, hogy papírra, vagy vasra kente a festéket. Tehát nem rendkívüli egyáltalán, hogy Annunziata címmel több alkotásáról is vannak információink. A jászberényi múzeumban több, a témához illeszkedő festményét őrzik, egy, az angyali üdvözletről szóló is található ezek között a hagyatékban.

A különleges alkalom során valóban csodát láthattunk, mert megismerhettük Hamza egy újabb, eddig még hazánkban nem látott angyali üdvözletét.  Ugyanis Sao Paolóból újabb Hamza alkotás utazott át az Atlanti óceánon és érkezett Jászberénybe. A tulajdonosa megtisztelte a Hamza Múzeumot azzal, hogy itt mutassák be a város közönségének.

Az est során sok titokra derült fény, de ahogy az angyali üdvözlet is rejtélyes, úgy a kép története is. Farkas Edit, a Hamza Múzeum vezetője elmondta, hogy amikor a Hamza házaspár 1989-ben hazatért, számos alkotását elajándékozta a művész Brazíliában maradt barátainak. Így az Annunziata c. művét Mayer Ákosnak adta. A festmény az 1950-es ’60-as években készülhetett. Két nőalak bontakozik ki, a szentlélek galamb formájában tűnik fel, a szűziesség fehér lilioma is jelen van. Finom, légies alakokat látunk a gondosan megkomponált festményen. Angyalok szárnya öleli át a különleges pillanatot, melyet kékes fény leng körül.

A bemutatón a festményt alaposan szemügyre vehettük, és további érdekességeit is felfedezhettük. Kiderült, hogy az alkotás más szempontból is különleges. Ugyanis egy férfi arc is megjelenik a női leplek között. Az sem kizárt, hogy maga Hamza D. Ákos figyeli befogadó közönségét a vászonról.

Ettől már csak az érdekesebb, hogy egy – magát megnevezni nem akaró - jászberényi műgyűjtő vette meg a Brazíliában maradt alkotást.  A képet hazaszállíttatta, restauráltatta, s most a közönség megismerhette. Sőt, a Hamza Múzeumban  A hónap műtárgya sorozat keretében január végéig tekinthetik meg az érdeklődők.  Tehát egy újabb Hamza műalkotás tért haza egy jászberényi műgyűjtő és két segítőtársa, Bagosi Zoltán és Pólya Ferenc közreműködésével, akik ebben a történetben nagy örömmel – és szakértelemmel - vettek részt. Bagosi Zoltán maga is műgyűjtő, s úgy fogalmazott, az Annunziata c. műnek is Jászberényben van a helye, annak ide kellett kerülnie.

Kapcsolódó cikkek:
Kikötőben
Ki fedezte fel Csontváry művészetét?
Egy hagyaték revíziója

Cimkék:
gyűjtemény, kortárs művészet,

    Muzeumok.hu Rss betöltése...