A TAPAS című kiállítás a spanyol gasztrokultúrában megjelenő legújabb designtrendekről nyújt áttekintést, hasonlóan egy kreatív tapas-menühöz, amely magában foglalja az összes olyan területet, ahol összefonódik a design és az étkezési kultúra.
>ROASTER-STEAMER / PÁROLÓ-SÜTŐ
D Compeixalaigua P Lékué
Ez a platinum szilikon pároló sütőtál egyesíti a párolás és a grillezés előnyeit, mivel mikor lezárjuk az edényt, az megőrzi a gőz nagy részét, és megtartja az összes vitamint és ásványi sót anélkül, hogy az ételek kiszáradnának. Elkészülte után az étel könnyen szállítható, az asztalnál pedig mindenki a pároló egyszerű megnyomásával kapott tálban fedezheti fel, mi lesz az étel.
ROASTER-STEAMER / PÁROLÓ-SÜTŐ
D Compeixalaigua P Lékué
Ez a platinum szilikon pároló sütőtál egyesíti a párolás és a grillezés előnyeit,
mivel mikor lezárjuk az edényt, az megőrzi a gőz nagy részét,
és megtartja az összes vitamint és ásványi sót anélkül, hogy az ételek kiszáradnának.
Elkészülte után az étel könnyen szállítható, az asztalnál pedig mindenki
a pároló egyszerű megnyomásával kapott tálban fedezheti fel, mi lesz az étel.
Fakírsütőn", a molekuláris gasztronómia kellékein, írószerként is használható kávéskanálon és spanyol formatervezők, séfek mintegy 250 innovatív termékén keresztül ad átfogó képet a spanyol gasztrodesign és gasztronómia világáról az Iparművészeti Múzeum (IMM) csütörtöktől látható, Tapas című kiállítása.
A kiállítás három egységre tagolódva egyaránt bemutatja a funkcionalitást és az esztétikát egyesítő spanyol konyha, az asztal és a tálalás, valamint az ételdesign világát.
A kiindulópont a tapas, egy egyszerű, de igen jellegzetes spanyol ételtípus, melyet régen a bor mellé szolgáltak fel, sokszor a poharat lefedve a falatkákkal. A tapas, mint sok más hagyomány, ma is továbbél a spanyol gasztronómiában, amely azonban igen nyitott az innovációra is - fejtette ki.
A látogatók ezért megismerkedhetnek olyan csúcséttermek, mint az El Bulli, az El Celler de Can Roca vagy a Mugaritz által kifejlesztett különleges termékekkel, valamint az El Bulli sztárséfje, a molekuláris gasztronómia atyjaként számon tartott Ferran Adriá kereskedelmi forgalomba szánt konyhai eszközeivel is.
Jordi Herrera különleges "fakírsütőt", azaz grillezőt tervezett, melynek forró acéltüskéi a húsba behatolva sütik át a szeleteket másodpercek alatt, de látható a kiállításban fagylalszendvics-készítő berendezés és 3D-s ételnyomtató is.
Nem hiányzik az irónia sem, a gazdasági válságra utalnak például azok az óriási felfújható sonkák is, melyek rendkívül jól eltarthatók, nincs szaguk, egyetlen hátrányuk csupán, hogy nem lehet belőlük enni.
Gazdag anyag mutatja be a spanyol ételek innovatív tálalásának lehetőségeit a csocsóasztalból épített tálalón, a döntött aljú, így jól kikanalazható tányéron át az olyan kávéskanalakig, melyekkel üzeneteket is lehet írni.
Az október 4-ig megtekinthető tárlat utolsó egysége magával az étellel foglalkozik, olyan jellegzetes spanyol termékeket bemutatva, mint a bor, a churros, az olívabogyó vagy éppen a Chupa Chups nyalóka, melynek logóját egykor Salvador Dalí tervezte.
[[-- insertion|title:none|galeria:133 --]]
Kapcsolódó cikkek:
Bárány a konyhában, a kondérban és a Skanzenben
Hol tartotta Dankó Pista élete végén a hegedűjét?
Kozák lovas szobra
Cimkék:
gasztronómia, Iparművészeti Múzeum