|
©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva. |
Hajdúszoboszlóé a Kádár-gyűjtemény
Fantasztikus képzőművészeti gyűjtemény került a fürdőváros tulajdonába.
Szerző: Bihari-Horváth László | Forrás: | 2015-10-09 08:30:30
1996 óta látogatható Hajdúszoboszlón az a modern képzőművészeti gyűjtemény, amely most a városi önkormányzat tulajdonába került. A Nemzetközi Modern Múzeum közel 20 millió forint értékű anyagát a gyűjtő, Joseph Kádár festőművész adományozta Hajdúszoboszlónak. Az ajándékozási jogügyletet lefolytató városi intézmény, a Bocskai István Múzeum fontosnak tartja hangsúlyozni, hogy a nemzetközi jelentőségű, gazdag gyűjtemény a város legnagyobb kulturális értékei közé tartozik, és jelentősen hozzájárul a kulturális turizmus fejlesztéséhez.
Az adományozó, Joseph Kadar gyermek- és ifjúkorát (1939–54) töltötte Hajdúszoboszlón, ahonnan Debrecenbe, majd Budapestre került. A Magyar Képzőművészeti Főiskolát 1956 és 1961 között végezte, mesterei Bernáth Aurél és Fónyi Géza voltak. 1969-ben Párizsba emigrált, hogy a művészi szabadság jegyében dolgozhasson. Első, szürrealista korszakában periferikus műfajokban alkotott (livres-objets, post-mail-art, kollázs, recup art), illetve művészi fotókat, fotogrammokat készített. Fotóit Lucien Hervé is méltatta. 1979-ben kezdett elektrografikával foglalkozni. Geometrikus korszaka kezdetén képeit feszes kompozíció, konstruktív szemlélet jellemezte, majd a térgeometria kérdései, főként az erőegyensúly és a dinamika foglalkoztatták. Az 1970-es évektől dualista képeket is alkot, vagyis egy műben két különböző stílust ötvöz, vagy fordít szembe egymással. Dualista műveit korábbi szürrealista és geometrikus képeiből, motívumaiból építi fel. Művészetszervezői és elméleti szakírói munkássága is igen jelentős. Biennálékat rendezett Budapesten, Berlinben, Szöulban, Szombathelyen és Hajdúszoboszlón. Számos folyóirat, így a Revue d Art, Parisiens Hongrois, Revue Envelope, Elektrografika és a Magyar Geometrikus Művészet kiadója és szerkesztője volt. Munkássága elismeréseként 2013-ban Magyarország köztársasági elnöke Magyar Arany Érdemkereszttel tüntette ki
A rendszerváltás után kezdett hazalátogatni Hajdúszoboszlóra, ahol 1996-ban alapította meg a Nemzetközi Modern Múzeumot. Magángyűjteményének első darabjai emigráns párizsi magyar művészektől, külföldi művészbarátoktól ajándékba kapott és vásárolt alkotások, így Victor Vasarely, George Braque, Ingo Glass, Le Corbusier, Chagall és Picasso munkái. Későbbi művészetszervező tevékenysége során ismerkedett meg a hazai geometrikus művészet képviselőivel, akikkel szintén számos képet és szobrot cserélt, vagy vásárolt tőlük. Így került a gyűjteménybe többek között Korniss Dezső, Gyarmathy Tihamér, Joláthy Attila, Gáyor Tibor, Keserü Ilona, Bak Imre, Nádler István, Fajó János és Aknay János egy-egy alkotása. Ezzel Joseph Kádár gyűjteménye a legmarkánsabb magyar geometrikus gyűjteménnyé vált. Értékes állandó kiállítása húsz éve látogatható, s immár tulajdonjogilag is Hajdúszoboszló városát gazdagítja.
Kapcsolódó cikkek:
Kemény István hagyatéka az OSA Archivumban
Vödör, de nem akármilyen
Ismét megújult a Pulszky-síremlék
Cimkék:
múzeum, gyűjtemény,látogató