Restaurált sütőportartó

DR. OETKER

„Világos fej, biztos siker! A Dr. Oetkerrel ezt éri el!” Restaurált sütőportartók a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeumban.

Török Róbert 2015-11-24 15:00
Cikk küldése e-mail:

2015. december 1-jén nyit a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum új időszaki kiállítása, amely a Dr. Oetker évszázados tradícióját egyben a cég történetét ismerteti. A ma is létező üzlet egyike azon ritka vállalkozásoknak, amelyek több mint száz éve meghatározzák mindennapjainkat. A tárlaton bemutatásra kerülnek olyan különleges bolti sütőportartók, amelyek használt állapotuk miatt eddig ritkán voltak kiállítva. A különleges, speciális funkciójú használati tárgyakat a társadalmi felelősségvállalás jegyében a Dr. Oetker Magyarország Kft. támogatásával Kovács Péter esztergomi restaurátor varázsolta újjá.

 

A Dr. Oetker név mögött egy százhúsz éves hagyománnyal rendelkező családi vállalkozás húzódik, melynek gyökerei a németországi Bielefeld városához köthető. Itt tökéletesítette Dr. August Oetker gyógyszerész a még ismeretlen sütőport. A megalkotott termék hamar népszerűvé vált. A Dr. Oetker termékek pedig nagyon hamar renomét szereztek Németországon túl is. Az elsők között Magyarországon – még az Osztrák-Magyar Monarchia határain belül – több mint száz esztendővel ezelőtt jelentek meg a klasszikus portékák. 1908-ban még a Baden bei Wien-ben lévő gyár látta el hazánkat Oetkeres termékekkel. Az első pesti lerakat a Weisz család Király utcai fűszerkereskedésében alakult meg. Később az első világháború után a cég üzleti tevékenységét újra szervezték. 1921-ben alakult meg a Dr. Oetker Kft., az első önálló magyar leányvállalat. Nem sokkal később kezdődött a termelés a cég új budapesti gyárában a VIII. kerületi Conti (ma Tolnai Lajos) utca 25. szám alatt. A ma is álló, a maga korában korszerű gyárépületet Prokisch János építész tervezte Bauhaus stílusban. Az üzemet 1930-ban korszerűsítették. A telephelyére büszke cég kitűnő és ízléses reklámkampányában ismertette és mutatta be az épületet. A telephelyről, azok munkatermeiről, irodáiról, raktárairól a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum archív fotósorozattal rendelkezik, ezeket is bemutatjuk a tárlaton. A fotókat Rechtenwald János a cég egykori dolgozója ajándékozta a múzeumnak 1980-ban.

 

1971-ben egy különleges sütőportartó is bekerült a múzeum gyűjteményébe, amelyet a mostani kiállítás alkalmával restauráltatott a múzeum az Oetker jóvoltából. Ez a bolti display, ahogyan most nevezik egykor Jancsó Dezső esztergomi fűszerkereskedő üzleti pultján állhatott, s a benne lévő sütőpor, vanillincukor elhelyezésére, kínálására szolgált. Bolti reklámdekorációként is működött, ebből szolgálta ki a vásárlókat a mindenkori kereskedő. A fából készült sütőportartó egy az egyben a Conti utcai gyáregységet mintázza, oldalán kislányfejes sütőporreklámmal. A műtárgy kora jól azonosítható, hiszen a gyárat 1930-ra adták át, a rajta lévő plakátot 1927-ben tervezték. A restaurálás előtti állapotában a sütőportartó papír részei elváltak, ezeket pótolták és javították, a fa részei jó állapotban voltak. A műtárgy eredeti állapotáról egy korabeli archív reklámfelvétel is fennmaradt, amelyet a kiállításon bemutatunk a látogatóknak.

 A sütőportartóból feltehetően több is készült. Ma már azonban csak ezt az egy bolti használatban is a két háború között funkcionáló tárgyat ismerjük. A műtárgy különlegessége az, hogy egyedi. Sokféle sütőportartót ismerünk, de az nem jellemző, hogy egy létező épületet, a cég központját mintázzák meg. Feltételezhető, hogy ez a tárgy azokon a helyeken is bemutatásra került, ahol a cég reprezentálta saját magát, gondolunk itt ipari vásárokra vagy akár a Budapesti Nemzetközi Vásárra, ahol valóban több alkalommal bemutatkozott a vállalkozás. Sejthető, hogy a gyár felújításának alkalmából készítették a reklámtárgyat.

A ma is működő világcég büszke múltjára és hagyományára. Magyarországi archív tárgyi anyagai zömmel a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum gyűjteményébe kerültek. Megmaradt iratanyagai a Budapest Fővárosi Levéltárba kerültek. Meg kell emlékeznünk Schubert Ferenc egykori kereskedelmi ügynökről is, aki az 1970-80-as években jelentős Dr. Oetker anyaggal gyarapította a múzeum gyűjteményét. Azóta a múzeum, szisztematikusan többféle, jelenkori anyagot is begyűjtött a Dr. Oetker hazai történetére vonatkozóan. A cég és a múzeum között szoros kapcsolat alakult ki az 1990-es évektől napjainkig. A kapcsolatunk szakmai és partneri. A közös együttműködésnek sokféle eredménye volt az elmúlt években. Azon túl, hogy a mai Oetkeresek rendszeres látogatói a múzeumnak, 2012-ben kiadtuk a Dr. Oetker márkakönyvet. Jánossomorján, ahol ma az Oetker gyára van, 2014-ben időszaki tárlatot rendeztünk. Majd idén egy nagyobb szabású fővárosi kiállításon is bemutatjuk az évszázados tradíciót, amelyre különleges programokat szervezünk. Közös siker, hogy a cégnél dolgozók saját házon belüli gyűjtést szerveztek a kiállítás alkalmával.

A gyárépületet ábrázoló sütőportartó mellett még két bolti sütőpor-vanillincukortartó műtárgyat restauráltunk az Oetker jóvoltából, amelyet szintén bemutatunk. A jövőre 50 éves Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum különösen nagy hangsúlyt fektet kereskedelmi, ipari hagyományaink ápolására, ezért ez az együttműködés is jó példája annak, hogyan kapcsolódik egy múzeum egy ma is meghatározó gazdasági potenciállal rendelkező, mégis magyar hagyományokhoz köthető vállalkozáshoz. A kiállítás a mai cégfilozófiának is igyekszik megfelelni; ahogyan ők mondják: „A minőség a legjobb recept.” A múzeum restaurált műtárgyai pedig a vitrinekben ismét az eredeti szlogent hirdetik: „Világos fej, biztos siker! A Dr. Oetkerrel ezt éri el”.

Kereskedelem vagy fogyasztói kultúra?

KRITIKA

A Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum kereskedelemtörténeti kiállítása nem rég új elemekkel bővült. A gyönyörű tárgyak, hangulatos enteriőrök, interaktív elemek között remekül érzi magát a...

2014. február 02. Berényi Marianna

„Úgy éreztem, szükség van egy még izgalmasabb foglalatosságra”

KITÜNTETETT

Beszélgetés Török Róberttel, a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum megbízott igazgatóhelyettesével, akit idén Pulszky Károly-díjjal tüntettek ki.

2015. május 05. Herpai András

Az ehető én

Képrombolás másképp

Eperjesi Ágnes „Az ehető én” című kiállítása egy új képtípust szagol körbe: az ünnepi tortára tehető, elfogyasztható privátfotót, ami csak látszólag egyszerű. Privátfotó a polgári szalontól a sütis tányérig....

2012. szeptember 09. Frazon Zsófia
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...