©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

Mézesbábosok hagyatéka


Hogyan hirdette portékáját a 20. század első felében egy gyertyaöntő? Hogy kerültek a Ferenczy Múzeum gyűjteményébe a vásári mézeskalácsok? Az adventi időszakban látogatható kiállítás apropóján mesélnek a tárgyak.

Szerző: Szabó Magdolna | Forrás: | 2015-12-10 15:02:51

Ottinger Károly szentendrei mézeskalácsos és gyertyaöntőmester a 20. század első évtizedeiben a szamárhegyi Kígyó utcában dolgozott. A szerb származású Beslits família után (akik még a híres Beliczay pesti főcéhmestertől nyerték elismerő okmányaikat) ők vitték a legtöbb mézesbábot és gyertyát helyi s távoli piacokra. Hogy Ottinger rendszeresen vásározott, azt egy kopott régi kép is bizonyítja, melyen a kackiás bajszú mester büszkén húzza ki magát hatalmas sátra alatt.

 

Ottinger Károly szentendrei mézeskalácsos és viaszöntő mester vásárban, 1910 körül
(Ferenczy Múzeum TD 77.5.14.)

 

Ottinger mézesbábos és gyertyaöntő alkalmi cégére kimondottan a vásározásokra készülhetett. Nyers textilalapra piros betűkkel festette (vélhetően maga a mester) a nevét, foglalkozását, székhelyét. A betűket – a gyertyaöntőnél mindig rendelkezésre álló – viasszal áthúzva fixálták, hogy a nedvességtől el ne folyjanak. A ruhadarabot rávarrt zöld kerettel látták el. A feltűnően színes textilcégér reklámereje kétségtelen. Anyagánál, méreténél fogva (46 x 38 cm) hajtható, könnyen szállítható, így minden bizonnyal a hatalmas ívű vásári sátrakban rendszeresen ott „lobogott” e névjegy a mester zászlajaként. A tárgy természete és nemzeti színei is erre az önkéntelen asszociációra késztetnek.

 

A textilcégért 1955-ben leltározták az akkor újonnan alapított szentendrei múzeum tárgygyűjteményébe.

 

Cégér, Ltsz. 55.47.1.   Fotó: Deim Balázs

 

A várostörténet szempontjából kuriózumnak tetsző tárgy múzeumi reprezentációjának eddigi története ismeretlen előttünk, de nem járhat messze a valóságtól a feltételezés, miszerint soha nem szerepelt tárlaton. Ahogy aligha szerepelt a többi, vele egy időben, szintén a helyi mézesbábosoktól szerzett, majd számba vett tárgyak csoportja: mézeskalács díszítéshez használt kellékek (papírképecskék, szívekre kerülő alkalmi versikék), sablonok, régi faragott mintafák és száznál is több kiszúróforma, fogadalmi tárgyak öntőmintái, ezenkívül kész termékek, gyertyák, munkaeszközök.

 

Elődeink tudatos tárgygyarapítása révén a múzeum 1954-ben megvásárolta a mai Rab Ráby tér 5. szám alatt 1930-tól működő Péterffy Gyula Duna viasz- és gyertyaüzeme komplett árukészletét. A múzeum korabeli tudományos programjának része volt, hogy bemutassa a század derekán működő helyi iparos termékeinek teljes spektrumát, több mint ötvenféle gyertyával. Ha ez nem történt volna meg, most nem alkothatnánk pontos képet a szokástárgyak e sajátos csoportjának adott korszakra jellemző típusairól, használatáról, készítésmódjairól.

 

1956-ban 22 darab színes, eizolt, általa készített vásári mézeskalács is társult a gyűjteményhez. A hatvanéves, fakó, de ép sütemények az említettekkel egy egységben kerültek ki a szentendrei Ferenczy Múzeum adventi időszaki tárlatába.

 

Részlet a Mézeskalács-kiállításból, a szentendrei vonatkozású tárgyi emlékekkel
Fotó: Deim Balázs


A kiállítás egyik legfőbb célja az ünnepre hangolódás és a bemutatott mesterség történeti rétegeinek feltárása, miközben a kisváros helyi társadalmában egykor előkelő helyet elfoglaló iparosok tárgyaival a múzeum történeti-néprajzi gyűjteményének izgalmas szegmenseire igyekszik felhívni a figyelmet. Vagy még inkább, hogy olyan városi történetekre és emlékekre, lokális elemekre fókuszáljon, amelyek alkalmi frekvenciákat hozhatnak létre a folyton cserélődő helyi társadalom régi és új szereplői között egyelőre alig hallható párbeszédben.


A Mézeskalács-kiállítás 2016. január 30-ig látogatható a Szentendrei Képtárban.

(s)

Kapcsolódó cikkek:
A Szabó család Szentendrén
Én elmentem a vásárba...
Még a Ferenczy Múzeum neve is megváltozik Szentendrén

Cimkék:
gyertyaöntő, ipartörténet, Szentendre

    Muzeumok.hu Rss betöltése...