Milyen lehetett a századforduló konyhája, mosogatógép, hűtőszekrény, konyhai mixer és kávéfőző nélkül? Kényelmetlen, de energiatakarékos. Ezzel a válasszal nem elégedett meg a Deutsches Museum néhány muzeológusa, és a müncheni Műszaki Egyetemmel együttműködve 2009-ben kutatási projektet indítottak Az energiafogyasztás tárgyai címmel.
A háztartási gépek 20. századi karrierje vitán felül áll, annyira az élet részévé váltak, hogy fel sem tűnnek. A gépek leegyszerűsítették a mindennapokat, de egyben ezek az otthoni áramfogyasztók lettek a legnagyobb energiafelhasználók is. A vizsgálódás célkitűzése, hogy múzeumi oldalról bekapcsolódjon a klímaváltozásról Európa-szerte, így Németországban is élénken zajló társadalmi párbeszédbe. A projektleírás hangsúlyozza a szemléletváltás szükségességét: "Ahhoz, hogy megértsük, hogyan és mire használjuk az energiát, s miért van szükségünk rá ilyen mértékben, először a tárgyakat mint kulturális jelenségeket kell értelmeznünk..."
A kutatás célja tehát, hogy a hatékony és hosszú távon fenntartható energiaellátáshoz felhívja a figyelmet a tárgyak többletjelentésére. Mindennapi használati tárgyaink - hűtőszekrény, vízforraló és a borotva - eszerint sok mindenről vallanak: hogyan gondolkodunk a nemi szerepekről, a munka- és időráfordításról, az energiaellátásról, a haladásról és a környezettudatosságról?
Területek és kérdések
A Deutsches Museum háztartási gépek gyűjteménycsoportjában már az 1903-as alapítás óta gyűlnek a tárgyak, amelyek most a feltárás központi anyagát adják. Itt pedig igazi kuriózumok rejtőznek, mint a spirituszos vasaló, a felhúzható borotva vagy az elektromos szivargyújtó. Gyakran a környezetbarát megoldások már jóval megelőzték korukat, például a gyűjteménykezelő egyik büszkesége, a vízhajtott konyhai keverőgép az ötvenes évekből.
A hangsúly a technikatörténet keretében, de a múzeumi tárgykutatás módszereivel az eszközökön van. A három részprojekt eltérő helyekhez kötődve - múzeum, fürdőszoba, konyha - vizsgálja a gépesítés kialakulását és hatását az emberre.
Az első részkutatásban a múzeumnak saját múltjával kell számot vetnie. Milyen közvetítő szerepet játszottak a múzeumok és kiállítások a 20. század során a háztartások energiafogyasztásának növekedésében? A Deutsches Museum tagadhatatlan éllovas volt Németországban, ugyanis az intézmény alapítóatyja, a villamosmérnök Oskar von Miller a természettudományok és a technika vívmányainak gyűjtését és bemutatását tűzte ki célul.
imho