Bárki láthatja, amikor újra egymásra találnak
Az Esterházy Madonna Eszterházán
Amikor egy tárgy és egy helyszín egy megismételhetetlen pillanatban egymásra talál.
Varga Kálmán |
2012-01-24 08:00 |
Alighanem a 2012. esztendő júniusi Múzeumok Éjszakájá-nak egyik legizgalmasabb eseménye lesz annak a megállapodásnak az eredménye, melyet Baán László, a Szépművészeti Múzeum, és Varga Kálmán, a Műemlékek Nemzeti Gondnokságának vezetői kötöttek. Ennek értelmében a Szépművészeti Múzeum Esterházy Madonnája „látogatást tesz” a fertődi Esterházy–kastélyban, s a múzeumi éjszakán kiállításra kerül a kastély emeleti dísztermében.
A Szépművészeti Múzeum és a Műemlékek Nemzeti Gondnoksága évek óta tartó együttműködésének eredményeként ma már több Esterházy-gyűjteményből származó műalkotás díszíti a fertődi Esterházy-kastély enteriőrjeit. A közös munkálkodás most újabb állomásához érkezett: a két intézmény közös tervének lényege, hogy egy kitüntetett időpontban (Múzeumok Éjszakája) egy különleges atmoszférájú helyen (Fertőd–Eszterháza, Esterházy–kastély) egy kimagasló értékű és az Esterházyakhoz köthető műtárgy (Raffaello Santi: Esterházy Madonna) „találkozzék”, vagyis a műalkotás egyetlen megismételhetetlen alkalommal itt és ekkor kerül bemutatásra. E napon tehát az Esterházy Gyűjteményből származó Esterházy Madonna a Szépművészeti Múzeumból a fertődi kastélyba „utazik” és ezen az egy éjszakán kiállításra kerül a kastély helyreállított pazar dísztermében. A mű bemutatásához a Műemlékek Nemzeti Gondnoksága egyedi és ötletes installációt készíttet, felvillantva a reneszánszban készült más Madonna ábrázolásokat is. Ezen túlmenően mielőtt a látogatók megtekintik Raffaello remekét, felvezető kiállításon kapnak előzetes információkat a képről és jelentőségéről. A rendezvény vonzerejét egyszeri és rendhagyó karaktere adja, ezért minden pillanata médiaesemény is lesz, melyet előreláthatólag a Magyar Televízió közvetít.
Az Esterházy Madonna „vendégeskedése” az előzetes számítások szerint több ezer, legalább felerészben Ausztriából érkező látogató számára nyújt majd egyedülálló élményt. Hozzájárul a műalkotás ismertségéhez, emeli a múzeumi világ megbecsültségét és példát mutat az intézmények közötti együttműködésre. Növeli a Szépművészeti Múzeum és az Esterházy-kastély népszerűségét, és erősíti a hazai Esterházy-örökség imázsát. Az intézményvezetők szerint kezdeményezésük a későbbiekben akár sorozattá fejleszthető: más-más műtárgyak „vendégszereplésével” folytatható, a múzeumi hálózatban másutt is követhető, sőt nemzetközi együttműködésekkel a külföldön lévő magyar vonatkozású emlékanyagra is kiterjeszthető.