Tárgyak egymás vonzásában
Kamarakiállítás a finn metálról
A finntrollok királyát, Rivfadert ábrázoló póló és a Finntroll együttes dedikálta kétszáz forintos két példa a Néprajzi Múzeum A metálzene földjéről című kamarakiállítás tárgyaiból.Első pillanatban nem is gondolnánk, hogy ezek néprajzi tárgyak.Pedig azok!
Bata Tímea |
2010-04-19 02:04 |
A kortárs tárgyak múzeumba kerülésének története és módja egyaránt izgalmas terep az anyagot gyűjtő muzeológus, a kiállítást néző látogató és az érdeklődő újságíró számára.
Még mindig általános elvárás, hogy látogatóként régi, különleges, saját környezetünkből már hiányzó tárgyakat találjunk a múzeumok falai között. Ezzel a hagyománnyal nem könnyű "szakítani" - sem a kiállítás rendezője, sem a szemlélői számára. Részletek a kiállításból Fotó: Sarnyai Krisztina
Hogyan tegyük izgalmassá, egyedivé a kortárs, hétköznapi tárgyakat? Hogyan helyezzük el őket múzeumi és kiállítási környezetben? - kérdések, amelyekre most talán sikerül válaszolnunk.
Jelenkor és múzeum?
A Néprajzi Múzeum kiállításai között az elmúlt években több olyan példával találkozhattunk, amelyekben nemcsak a távoli múlt, hanem a jelen is fontos szempont volt: a műanyag című kiállítás és a kapcsolódó kamarakiállítások, Az örök életű farmer (vendégkiállítás) és a Kortárs ruha-tér-kép után a ma is látogatható (M)ilyenek a finnek? a kortárs megközelítést megvalósító munkák sorába illeszkedik. A finn kiállítás nemrégiben nyílt, aktuális kamarakiállítása, A metálzene földjéről folytatja és kiegészíti az "anyakiállítás" gondolatatát, mely a magyarok finnekről, Finnországról alkotott képét, sztereotípiáit járja körül. Az 1990-es évek óta nemzetközi és hazai szinten is népszerű finn metálegyütteseket mutatja be, stílusirányzatok szerint csoportosítva. Az együttesek vizuális és tárgyi világára koncentrál, Magyarországon fellelhető tárgyak és fotók segítségével.
A kiállítás műtárgyainak egy része a http://www.neprajz.hu/tartalom.php?menu=9MaDok-program keretében végzett kutatás során került a múzeum gyűjteményébe 2008-ban. Ekkor a múzeum egy budapesti, metálzenei lemezeket, ruhákat és egyéb öltözetkiegészítőket forgalmazó boltból vásárolt finn metálegyüttesekhez kötődő 106 tárgyat: pólókat, zászlókat, felvarrókat, táskákat, ékszereket, kendőket és kesztyűket. A tárgyak különösen fontos kordokumentumok e zenei szubkultúra megismerése szempontjából, hiszen az adott együttes logója, neve vagy albumborítójának képe díszíti őket. Ezek a jelek és szimbólumok hangsúlyozzák a szubkultúrához tartozást a viselők körében. A metál- és rockzenekarokra jellemző a logókkal és egyéb, jól felismerhető vizuális jelekkel ellátott ruhadarabok és kiegészítők forgalmazása. A szimbólumok a koncertek installációjában is megjelennek, s most már a kiállításban is láthatók. Ez a kollekció egészült ki az együttes tagjait ábrázoló poszterekkel.
A tárgygyűjtéssel párhuzamosan fotódokumentációs munka is folyt: a finn metálegyüttesek magyarországi fellépéseiről készült képek bekerültek az Etnológiai Archívum fotógyűjteményébe. A fotódokumentációs munka során a rajongók megszólaltatása volt a cél, hiszen rajtuk a boltból már jól ismert ruhadarabokat láthattuk viszont, ezúttal használatban. A koncertre járás e szubkultúra egyik meghatározó eseménye, ezért a kutatás során a téma társadalmi és kulturális kontextusa is előtérbe kerül. A bolti vásárlás éppen ezért történt: mert a rajongók - különösen koncertek, fesztiválok alkalmával - rendszeresen hordják és használják ezeket az öltözeteket és szimbólumokat, és nem szívesen válnak meg tőlük.
Magángyűjtők tárgyai a múzeumban
A kamarakiállítás válogatást nyújtott a múzeum textil-, nyomat- és fényképgyűjteményébe bekerült tárgyakból. A kiválasztott, Magyarországon legismertebb és legkedveltebb zenekarok tárgyai ily módon egy viszonylag steril világot mutatnak be. Ezt kiegészítendő, a Néprajzi Múzeum felhívást tett közzé: finn metálegyüttesekhez kötődő ereklyéket, különleges tárgyakat kerestünk. A felhívás (mely kifejezetten a metálos közönséget megcélzó internetes oldalakon is terjedt) megnevezte a zenekarokat, a gyűjtés tehát viszonylag szűk körre koncentrálódott. A jelentkezésre rövid idő, egy hónap állt rendelkezésre, de már az első napokban többen jelentkeztek - láthatóan szájhagyomány útján is terjedt a kezdeményezés. Sikerét jelzi, hogy a kiállított anyag felét a felhívásra beérkező rajongói tárgyak teszik ki - amelyek természetesen szelekciót követően kerültek a kiállításba. A befogadás egyik elsődleges kritériuma az volt, hogy az "ereklyék" dedikáltak vagy egyedi tárgyak legyenek. A rajongók a tárgyakon kívül koncerteken készült, illetve az együttes tagjaival közös felvételeket is küldtek.
A felhívásra beérkezett személyes kölcsöntárgyak (amelyekből majd százat be is mutatunk a kiállításon) kiegészítik az elmúlt években a múzeumi gyűjteménybe bekerült kollekciót, hiszen a használat más-más oldaláról mesélnek: míg a termékek a bolt polcairól, addig számos poszter a saját szobák faláról, vagy koncertjegyek a pénztárcákból kerültek elő. Ily módon a közgyűjtemény és az "otthoni" gyűjtemények darabjai természetesen kerültek egymás mellé a múzeumban, a kiállításban. Ezt mutatja a bevezetőben említett két tárgy is: a póló és a papírpénz. A Finntroll http://www.finntroll.net/ együttes neve egy legendából ered, amely szerint a Finnországba érkező első svéd keresztes lovagokat finntrollok, büdös, nagy hajú lények támadták meg az erdőben. Az együttes szövegei kitalációk, nem használnak fel eredeti népi forrásokat, ellentétben más, finn folk-metál együttesekkel. A történetek fő karaktere Rivfader, a trollok egyik királya, aki a mitológia szerint visszatér, amikor az északi fény feltűnik az égen, és győzelemre vezeti a troll seregeket. A pólón ábrázolt figura tehát a háttértörténet megfogalmazásában segíti a muzeológust, míg a mellé helyezett, dedikált kétszáz forintos egy olyan koncert emléke, amely a rajongók személyes történeteit emeli be a kiállítás és a múzeum terébe.
Rajongók által megvásárolható öltözetkiegészítők, Néprajzi Múzeum, Textil- és Viseletgyűjtemény
Fotó: Sarnyai Krisztina
Érdekel a téma?
Szarvas Zsuzsa (szerk.):
2009 (M)ilyenek a finnek? Finnország magyar szemmel. Katalógus. Budapest, Néprajzi Múzeum
Kiállítás a finn metálról a Néprajziban
imho