Az idősödő osztrák császár és magyar király bizalmatlanul szemléli a gyorsuló század „gyanús” technikai újdonságait. Ha egyedi gyártmányú Ericsson-telefonjának fémváza alól megszólal a csengő, idegesen kapja fel a fejét. Bosszantó az is, hogy a királyi zászlókat csúfosan összegabalyították a házfalak közt terpeszkedő, szégyentelen telefonkábelek. Nem tanácsos a királyt telefonon zavarni: a személyes megjelenés mellőzése protokolláris udvariatlanság még akkor is, ha a készüléken a magyar középcímer zománcos képe díszeleg.
1924. Budapest. LB 24 fémdobozos készülék
A 20. század eleji fémdobozos, vezetékes telefonok még mindig a telekommunikáció „röghöz kötöttségének” korát idézik. Sarokban, falon, a lakásban főhelyen telepíti le az úri középosztály a divatos, esztétikus készülékeket. A státusszimbólumnak is beillő tekerős masinák a polgári
1935. Budapest. CB 35 bakelitházas készülék
Az előfizetők száma százezer körül mozog, az ötjegyű kapcsolási szám menthetetlenül kevésnek bizonyul. Színre lép a korábbiaknál szerényebb méretű és formavilágú, könnyen szervizelhető,
1955. Magyarország. CB 555 bakelitvázas készülék
Tekerés, pörgetés, tárcsázás: a számlap különállását feladva a készülékházba olvad. Az új dobozmikrofonnal már lényegesen tisztább a hang, a szolgáltatások minősége a háború óta sokat javul. Ha otthon nincs telefonunk, a tárcánkban bizonyosan csörög néhány tantusz. Az utcai komfortos fülkékből is lehet diszkréten telefonálni. Beteljesülni látszik Vajda János egykori víziója: „A gőzmozdony, a villanydrót, a telefon átfúródik mindenen, behatol az érintetlen rengetegbe, kifüstöli Dodona berkéből a miszticizmust” (1882).
1976. Magyarország. CB 76 műanyag borítású készülék
A könnyű műanyag házas készülékek már a színesedő „modern” háztartáshoz idomulva a szivárvány minden színében kaphatók. A mikrofon szén- vagy kristályalapú, a beszélgetés mellékzajai egyre mérsékeltebbek. Ha csörgetnek, a műanyag vázon belül vadul zörög a két kis harang között a kalapács. Az utcai telefonfülkék hangszigeteltek. Fülöp György karikatúráján a telefonfülkébe járnak veszekedni a panellakók. A fontosabb vonalakat lehallgatják, számtalan telefonos vicc születik.
1992. Magyarország
A telefon röghöz kötöttsége megszűnni látszik: óriási akkumulátort cipelünk a hordozható készülékkel együtt. A rádiótelefon drága státusszimbólum, ritka keveseknek adatik meg. A közvélemény az új telefonálási stílusról egyöntetű: aki magánbeszélgetéseket bonyolít idegenek füle hallatára, az „bunkofonál”. A diszkréció kényes máza repedezni látszik.
2012. Magyarország
Fotó, videó, fénykép, üzenet, zene, játék, internet, felsorolni sem tudom. A társadalmi rétegkülönbségek, a vagyonosság a készülék típusában, „tudásskálájának” szélességén mutatkozik meg. Maga az elv, a mobiltelefon megkapóan hétköznapi jelenség. Szinte érzelmi kötődés fűzi a modern embert a tenyérnyi készülékhez, idegesen jár-kel, ha reggel otthon felejtette. Önként adta fel az elérhetetlenség lopott örömét.
2012. Veszprém. Telefonkiállítás.
Két óriási ablakon árad be a fény. Fekete álló vitrinek, üveg alatt régi ismerősök, mobiltelefonok polcról polcra egymásnak döntve, alá-fölé helyezve, időrendbe szedve. Kicsi, színes, figurás, nőies ki- és széthajtható. Több mint 500 darab. Falanszterizálódó társadalmunk „egyediséget”
Várakoztunk, félrekapcsoltak, később tantuszokat dobáltunk majd elszakítottuk a fali vezetéktől, hogy minden tér- és időbeli akadályt leküzdve kiépítsük a közvetlen érintkezés nélküli kommunikáció kényelmesen felemás univerzumát. Ilyen és efféle gondolatokat ébresztenek ezek a vitrin alatt nyugvó masinák, április 18-ig a veszprémi Laczkó Dezső Múzeumban.
A lektorálásért köszönet illeti Jakab Lászlót (Postamúzeum).
Képek forrása: Laczkó Dezső Múzeum, szimulacio.blog.hu, cserebere.hu, retronom.hu
Kapcsolódó cikkek:
Mikszáth és a telefon
Ferenc József és a hangrögzítés
Ki gondolná!?
Cimkék:
telefon,Laczkó Dezső Múzeum