|
©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva. |
Új haditerv az egri várban
Merre tart most a Dobó István Vármúzeum? Mi a helyzet az egri kulturális intézményekkel?
Szerző: Kiss Balázs Levente | Forrás: | 2013-04-19 13:30:38
A megyei múzeumi szerveztek megszűnésével Heves megyében Eger városához került a Dobó István Vármúzeum, április 1-jével pedig már egy kisebb szervezeti átalakuláson is átesett a nagy múltú intézmény. Az átszervezés már a tavaly év végén elfogadott új egri kulturális koncepció szerint alakult.
– A kulturális intézmények és a rendezvények átszervezését az új kulturális koncepció tette lehetővé, eszerint történik minden lépés. Eger erőforrásként tekint a kultúrájára, turizmusára, turisztikai értékeire, emlékeire, látogatható örökségeire, amelyeket egyfelől szellemi és erkölcsi, másfelől költségvetési értelemben is jól lehet hasznosítani – mondta el a Magyar Múzeumok Online-nak Rázsi Botond, Eger város kulturális ügyekért is felelős alpolgármestere. Hozzátette: – A koncepció központi gondolata az volt, hogy racionalizáljuk a kulturális, turisztikai és közművelődési intézmények rendszerét Egerben, megszüntetve a párhuzamosságokat. Arculatukban letisztult, egységes rendezvények kialakítására van szükség a jövőben, melyeket az idelátogatók és a helyiek egyaránt kedvelnek, és új szponzorok, civil szervezetek bevonására alkalmasak.
Stabil költségvetés
Az év közbeni intézményi átalakításra azért volt szükség, mert most érett meg a helyzet erre Egerben. Az átalakítás a város költségvetését nem érinti lényegében, minden dolgozó elhelyezéséről gondoskodtak. Gazdaságilag a Dobó István Vármúzeum és a Bródy Sándor Megyei és Városi Könyvtár már az év elejétől közös gazdasági irányítás alatt működik. Ez nem érinti a szakmai programokat, szakmai téren a két intézmény független egymástól. Rázsi Botond alpolgármester szerint Eger városa pénzügyileg stabil, így az egri kulturális intézmények költségvetése kiegyensúlyozott. Az intézmények így a tervezett szakmai programjaikat, rendezvényeiket meg tudják tartani.
Pályázatok
Más kérdés azonban a Dobó István Vármúzeum pályázatainak ügye. Eger városa két fenntartási és egy megvalósítási szakaszban lévő pályázattal kapta meg a vármúzeumot. Ezek közül a legnagyobb tétel az 1,7 milliárd forintos turisztikai projekt, amelynek támogatási szerződését 2012 nyarán írták alá. Az Új Széchenyi Terv keretében a kormány mintegy 1,5 milliárd forint európai uniós támogatást juttatott Az egri vár és erődrendszer turisztikai attrakcióinak fejlesztése elnevezésű pályázathoz, amelyet korábban a Heves Megyei Önkormányzat nyújtott be. A számos új attrakciót tartalmazó fejlesztés a tervek szerint megváltoztatja, javítja, erősíti az egri vár arculatát, gazdagítja kínálatát. 2014-re egy interaktív, mozgalmas, sokszínű látványosság jön létre, amelynek falai között mindenki találhat a maga igényeinek megfelelő látnivalót, programot. Ennek keretében megújul egyebek között a Szép-bástya, a Provizori-palota, a Török-kert, s megépül a várfalsétány is.
– Ezen a téren a vár átvétele még nem zárult le, vannak nyitott kérdések – szögezte le Rázsi Botond. Az egyik ilyen például a 200 millió forint önerő kérdése, amit a jelenleg 320 milliós főösszegből gazdálkodó intézmény esetében Eger városa nehezen tudna átvállalni. – Óriási teher ez a város költségvetése szempontjából, de örömmel vettük át a komplexumot, hiszen az egri vár végre igazán az egrieké lehet. A pályázat kapcsán az önerő kérdésében kormányzati segítségre is számítunk. Ugyanakkor azzal tisztában kell lenni, hogy ez nemcsak múzeum, hanem egy hatalmas erődrendszer, helyenként több tíz méter magas falakkal. Ennek a rendszeres karbantartása, állagmegóvása jelentős kérdések elé állítja Eger önkormányzatát. A közeljövőben át kell gondolni, hogyan lehet bizonyos támogatásokat, pályázati lehetőségeket erre megszerezni.
Rázsi Botond elmondta még: a várrekonstrukciós projekt látványosabb, a látogatókat és a látogathatóságot is érintő építkezési munkái később kezdődnek el az év során, jelenleg a program még a kivitelezési közbeszerzések szakaszában van.
Igazgatóra várva
Veres Gábor korábbi múzeumigazgató 2011-es kényszerű lemondása óta az egri vármúzeum irányítása a 2012-es év végéig bizonytalan utakon járt. Az elmúlt, nagyjából két évben az éppen aktuális fenntartó próbált megfelelő vezetőt találni az intézmény irányítására. Volt kísérlet belső munkatárs kiemelésére, külsős „beültetésére”, legutóbb pedig mintegy féléves periódus után, kissé botrányos felhangokkal – mint arról a Magyar Múzeumok Online is beszámolt –, dr. Rémiás Tibort fosztották meg a múzeumvezetői széktől. Azóta megbízott igazgatóként ismét egy „belsős”, Berecz Mátyás történész vezeti a múzeumot. Rázsi Botond alpolgármester megerősítette: jelenleg nincs terv arra, hogy néhány hónapon belül változzon ez az állapot.
– Szeretnénk, ha az intézmény felkészülne arra, hogy a tervek szerint egy éven belül olyan vezető kerül az igazgatói székbe, aki hosszú időre stabilizálja az intézményt. Olyan személyt kell találnunk, aki ha kell, új struktúrát tud kialakítani mind pénzügyileg és szakmailag, mind szervezetileg és a személyi ügyeket illetően is. Szeretnénk, ha a vármúzeumban a szervezeti változás és a korában említett 1,7 milliárdos pályázat kapcsán minden nyitott kérdés rendeződne. Később pedig a váron és a városon belül is megszületne az az ésszerű konszenzus, amit egy új vezető személye testesít meg. Meg kell érnie ennek a helyzetnek. Most elsősorban a megoldandó feladatokra kell koncentrálni. Cél, hogy nyugodt, feladataiban és céljaiban kiegyensúlyozott, pénzügyileg jól működő intézmény legyen a Dobó István Vármúzeum.
Cél: 400 ezer látogató
A kiegyensúlyozott működésre szüksége volna az egri intézménynek, hiszen egyes vélemények szerint a stabil vezető hiánya okozta belső bizonytalanság kihat a szakmai munkára, melynek egyik eredményeként évek óta jelentősen csökken a vármúzeum látogatottsága. Az országosan harmadik, a vidéki múzeumok között még így is első helyen álló egri vármúzeum kapuját saját adatai szerint 2012-ben 290 ezer látogató lépte át. Ez a szám tíz évvel korábban, 2002-ben 460 ezer fő volt. Így a fenntartói oldalon az attrakciófejlesztés elemi kérdés a látogatottság növelése érdekében. Ezt leginkább – a jelenlegi koncepció szerint – nem egyszeri eseményeket jelentő rendezvényekkel, hanem egész éven át zajló állandó kínálattal kell biztosítani.
– Ehhez szükséges a szervezeti rendezettség, valamint a nyugalom és átgondolt működés, ez most Eger város célja. Vissza kell kerülni a 300 ezres vagy akár a 400 ezres látogatói szám fölé. Ebben az egyben Egerben mindenki egyet ért, és ezért dolgozik – erősítette meg az alpolgármester.
Fotó: Egrivár.hu
Kapcsolódó cikkek:
Biológiai támadás után vegyifegyver
Érthetetlen okok és indokok Egerben
Egy felmentés margójára
Cimkék:
megyei múzeumok,kulturális örökség,Eger,Dobó István Vármúzeum