|
©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva. |
Pulszky-díjak 2013-ban
Idén Havasi Bálint régész muzeológus, a keszthelyi Balatoni Múzeum igazgatója és Bánkuti Albin kiállításrendező-iparművész vehette át az elismerést.
Szerző: Sári Zsolt | Forrás: | 2013-04-30 20:38:03
Pulszky Ferenc-díj Bánkuti Albinnak
Bánkúti Albin 1944. augusztus 7-én született Budapesten, 1958-62 között végezte el az Képző- és Iparművészeti Gimnáziumot. 1962-ben a Központi Múzeum Igazgatóság Kiállításrendező osztályán kezdett el dolgozni. Első munkája a Magyar Nemzeti Múzeum Ásványok és kőzetek világa című állandó kiállítása volt. Ettől kezdve 1990-ig különböző beosztásokban végezte kiállítás-rendezői munkáját.
Több száz múzeumi kiállítás tervezésében rendezésében és kivitelezésében vett részt, történeti, néprajzi, irodalmi, vallástörténeti, közlekedéstörténeti, természettudományi, mezőgazdasági területeken az ország egész területén és külföldön is. Mind az országos, mind a megyei múzeumi szervezetekben dolgozott. A korszak egyik legjelentősebb magyar kiállításrendezője volt itthon és külföldön egyaránt. Munkásságát számos kiállítás fémjelzi, többek között állandó kiállítások a hetvenes években: a Sárospataki Rákóczi múzeumban, a balatonszemesi József Attila emlékállítás, a kaposvári múzeum állandó kiállítása. A nyolcvanas években a Kossuth Múzeum, a Rákóczi Múzeum tárlata, a kilencvenes években a Paksi Atomenergetikai Múzeum állandó kiállítása, a gyöngyösi vadászati kiállítás, a soproni Fabricius-ház, a Kaposvári Múzeum állandó kiállításai köthetők a nevéhez, majd a kétezres években a Göcsej Múzeumban, a gyöngyösi Mátra Múzeumban dolgozott, de a Nemzeti Múzeum koronázási jelvények kiállításának rendezéséből sem maradt ki.
Külön meghatározó elemei munkásságának a nemzeti parkokhoz kapcsolódó, a természet és az ember kapcsolatát is bemutató tárlatok, mint A denevérek világa, a külkedi Fehérgólya Múzeum, a gemenci Élet az ártéren, A karszt és élővilága Felsőtárkányon.
Mindemellett ki kell emelni külföldön rendezett magyar tárlatait, Nagyváradon, Törökországban, vagy éppen Bulgáriában.
Bánkúti Albin bekapcsolódott az oktatásba is, a Nemzeti Múzeum Restaurátori alaptanfolyam kiállításrendezési alapismeretek előadója, az ELTE Folklór Tanszék kiállításrendezése speciál kollégiumának gyakorlati előadója.
Bánkúti Albinnak a kiállítások kivitelezése, létrehozása által kulcsszerepe volt a múzeumokban őrzött tudás széleskörű népszerűsítésében. Kivételes térszemlélet, stílus jellemezte munkáit, amelyekben a műtárgy, a fotó és a látvány egységére törekedett.
Több évtizedes magas színvonalú kiállítás-rendezési tevékenysége elismeréseként a Pulszky Társaság Magyar Múzeumi Egyesület 2013-ban Bánkúti Albin kiállításrendező-iparművésznek ítéli oda a Pulszky Ferenc díjat.
Pulszky Károly-díj Havasi Bálintnak
Havasi Bálint 2000-ben a Zala Megyei Múzeumi Igazgatóság régészeként kezdte meg pályafutását, majd 2005-ben pályázat útján elnyerte a keszthelyi Balatoni Múzeum múzeumigazgatói székét.
Fiatalon, nagy ambíciókkal látott hozzá igazgatói munkájához, és céltudatosan, nagy tervekkel indította el a múzeum megújítását. Mind a múzeum szervezeti rendjét, mind ügyrendjét átalakította, megkezdte a gyűjtemény revízióját, digitalizálását. Egyik jelentős feladata volt az állandó kiállítás megújítása, amelyet hosszabb tervezés után 2008-2011 között magas színvonalú új állandó kiállítást valósított meg. Ezzel párhuzamosan megkezdte a múzeum társadalmasítását, nyitott a közönség felé, mind a múzeumpedagógia, mind a közönségprogramok területén.
Továbbfejlesztette a múzeum hazai és nemzetközi kapcsolatrendszerét, az elmúlt években pedig a különböző EU-s pályázatok segítségével fejleszti tovább a Balatoni Múzeumot. Számos pályázat segítségével megújította a múzeumpedagógiai tevékenységet, család- és látogatóbarát fejlesztéssel akadálymentesítette a múzeum elérését, múzeumi bolttal, kávézóval bővítette a szolgáltatásokat.
A múzeumi fejlesztések következtében a balatoni Múzeum 2011-ben elnyerte az Év Múzeuma kitüntetést.
A projektmenedzseri feladatok mellett régészeti ásatásokat vezet, magyar, angol és német nyelven publikál, kiállításokat rendez. Kiállításai közül kiemelkedik Fenékpuszta régészeti tárlata, amelyet Magyarország után Szlovéniában és Németországban is bemutattak.
Magas színvonalú régész-muzeológusi és a keszthelyi Balatoni Múzeum élén végzett kimagasló vezetői, múzeum menedzselési tevékenysége elismeréseként a Pulszky Társaság - Magyar Múzeumi Egyesület 2013-ban a Pulszky Károly-díjat Havasi Bálintnak adományozza.
Kapcsolódó cikkek:
Egy kitüntetett életmű és egy elismert eredmény
A Balaton, a Múzeum és az Igazgató
Pulszky-díjak 2012
Cimkék:
Pulszky-díj