Újabb nemzetközi elismerés a Kassák Múzeumnak
GOOD DESIGN DÍJ
A Kassák Múzeum arculata elnyerte a Good Design díjat, melyet két építészeti-dizájn intézmény, a chicagói Athenaeum - Museum of Architecture and Design és a European Centre for Architecture, Art, Design and Urban Studies ítél oda minden évben.
Ezzel a Kassák Múzeum már a második jelentős nemzetközi dizájn díjat tudhatja magáénak - tavaly ősszel már a Red Dot dizájn díjat is megkapták új arculatért.
Az évente kiosztott Good Design Award az egyik legjelentősebb tervezői elismerésnek számít. A díjat 1950-ben alapította Chicagóban Eero Saarinen, Charles és Ray Eames, valamint ifjabb Edgar Kaufmann építész. Az elmúlt hatvan évben számos innovatív terméket, koncepciót és elképzelést megalkotó dizájnernek ítélték oda ezt az elismerést.
A Kassák Múzeum arculatában két és fél éve a kassáki szellemet megidéző - de formailag nem másoló - korszerű és kortárs szemléletű dizájnt hozott létre. A megújult arculat elemei együttesen hordozzák mindazt, amit a múzeum programjával, a kassáki életmű mai üzenetének közvetítésével itthon és külföldön képviselni akar - olvasható az indoklásban.
A magyar avantgárd egyik legjelentősebb alakja, Kassák Lajos (1887-1967) munkásságának kulcsszavai a nemzetköziség, az együttműködés, a szellemi műhelymunka, a kritikai szemléletmód. A díjazott logóban az általa is gyakran alkalmazott felkiáltójel a mindenkor szükséges kritikai attitűdre utal, a "K" másik eleme, a nyíl, a figyelmet ennek a kassáki üzenetnek a mai érvényességére irányítja.
A díjnyertes dizájn megalkotója Lepsényi Imre képzőművész és dizájner.
A Good Design és a Red Dot díj mellett egy harmadik elismerést is kapott a múzeum: idén márciusban a Szépművészeti Múzeum által alapított MúzeumCafé magazin díját Sasvári Editnek, a Kassák Múzeum vezetőjének ítélték az intézmény nemzetközi mércével mérve is látványos tartalmi és formai megújításáért.
A múzeum célja, hogy az avantgárd kutatás nemzetközileg is számon tartott műhelyévé váljon, és minél szélesebb körben megismertesse Kassák tevékenységét. Az intézmény az elmúlt két évben nemzetközi konferenciát és workshopot szervezett a Kassák-, illetve az avantgárdkutatás témakörében.
A múzeumban 2011-ben megnyílt az új állandó kiállítás, mindezek mellett tavaly és idén a művész születésének 125. évfordulóját ünneplő Kassák-év keretében beszélgetéssorozatot kezdeményeztek Kassák aktualitásáról, illetve a kassáki szellemiséghez közelálló színházi előadásokat szerveztek.