©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

Az Év Múzeuma Tiszaföldváron


Az Év Múzeuma kitüntető cím elnyeréséhez mindig két dolog kell – egy múzeum, egy elkötelezett múzeumigazgató és még sok egyéb…

Szerző: Pató Mária | Forrás: | 2013-05-15 08:49:40

A gondolat...

még az 1950-es években született meg dr. Varga Lajos gimnáziumi tanárnak köszönhetően, aki kitartó szervezéssel, diákjai segítségével 1956-ban létrehozta a Tiszazugi Földrajzi Múzeumot, Magyarország első földrajzi múzeumát.

 

A történet pedig folytatódott…

Az intézmény megalapítója és az őt követő későbbi igazgatók (Szlankó István, Kelemen Éva, Mező Szilveszter, Túri Zoltán, Béres Mária) munkájának hála a létrejött múzeum megerősödött, igazi kutatóhellyé vált. Olyan jól működő intézményt hoztak létre Tiszaföldváron, amely kiválóan szolgálta a felnövekvő nemzedékek természet iránti ismereteinek bővítését.

 

A múzeum több mint fél évszázados fennállása során nemcsak a Tiszazug, de az egész Közép-Tiszavidék természettudományos gyűjtőhelyeként, kutatóbázisaként, adattári és szakkönyvtári intézményeként is mindig fontos szerepet töltött be, s tölt be ma is.

 

A településhalom és a kurgán (temetkezési halom) részlete
Fotó: Kozma Károly

2006-ban a múzeum új épületbe költözött, ezzel pedig új lehetőséget is kapott, szerepköre kibővült. Az új kihívásoknak csak új látogatóbarát fejlesztésekkel és struktúraváltással lehetett megfelelni. Ebben a fejlesztésben játszott nagy szerepet Béres Mária, a Tiszazugi Földrajzi Múzeum (2012-ig a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Múzeumok Igazgatóságának tagintézménye) igazgatója, aki biológia–földrajz szakos középiskolai tanári végzettségével, valamint igen szerteágazó, a múzeum és környezete kapcsolatát megteremtő, folyamatosan továbbépítő tevékenységével új irányvonalat adott az intézménynek.

 

Az igazgató asszony, akinek korábban már volt kapcsolata a múzeumi szervezettel – 1986–2000 között a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Múzeumok Igazgatóságán muzeológusként tevékenykedett –, a pedagóguspályáról tért vissza közgyűjteményi területre. Az oktatói és a közgyűjteményi közegben rejlő lehetőségek ötvözésével, az iskola falai közül kilépve több lehetőséget teremtett arra, hogy a tanulóifjúság figyelmét ráirányítsa a körülöttünk lévő világ értékeire. E célkitűzés megfelelő kereteit a jeles elődök által létrehozott és kiválóan működtetett tiszaföldvári intézményben látta megvalósíthatónak.

 

Mindezt a korábbi gyakorlathoz képest egészen új szellemben tette: mai kor kívánalmainak megfelelő új alapokra helyezte a múzeum továbbfejlesztésének ügyét. Az egyre szűkülő anyagi lehetőségek ismeretében rendkívül intenzív és jól átgondolt, hatásos pályázati tevékenységbe kezdett, így sikerült az Alfa-program keretében új állandó kiállítást létrehoznia, amely hiánytalanul megfelel a 21. századi múzeum követelményeinek. Az „élő” kifejezés a legpontosabb meghatározás arra, ami a Tiszazugi Földrajzi Múzeumban látható, nemcsak a Tiszazug élővilágának látványos, látogatóbarát bemutatása, hanem a kiállítás és maga az intézmény látogatókra tett hatása révén is.

 

Múzeumi óra a Tiszavilág – Táj és ember a Tiszazugban című
állandó kiállításban

Az Otthonunk a Tiszazug I–II. (TÁMOP, TIOP) pályázatok keretében – a múzeumi gyűjteményeken alapuló és az iskolai igényekhez, tantervekhez szorosan illeszkedő, a gyermek- és ifjúsági célcsoportokra irányuló – múzeumpedagógiai programsorozatokat terveztek és valósítottak meg a múzeumi gyűjtemények jellegéhez igazodva. A sorozatok keretében megtartott foglalkozásokon eltérő tartalmú, egymásra épülő programokat biztosítottak több ezer tiszazugi diák számára.

 

Hangsúlyt fektettek a múzeumi szolgáltatások népszerűsítésére és a múzeumi kommunikáció fejlesztését is fontos szempontnak tartották. Nyomtatott és digitális formában megjelenő kiadványok bizonyítják (Tiszavilág c. időszaki kiadvány kötetei, múzeumpedagógiai foglalkoztató füzetsorozat), hogy magas színvonalú szakmai munka kismúzeumban is végezhető.

 

„Felfújható földgömb – szabadalmaztatta Karinthy Frigyes”
családi nap a múzeumban

A múzeum tanulmányi raktárának kialakításával – a volt Kossuth-házban, amely lényeges szerepet játszott a város történetében – új, a modern állagvédelmi szempontoknak is megfelelő raktárteret alakítottak ki. Oktató- és foglalkoztató termet rendeztek be, tovább bővítve ezzel a múzeum szolgáltatásait.

A tiszazugi múzeum mostani állandó kiállítása és a hozzá kapcsolódó programok annak bizonyítékai, hogy a minőség nem csupán anyagi háttér, területi kiterjedés vagy földrajzi helyzet függvénye, hanem az azt létrehozó kreativitás, tudás és akarat gyümölcse is.

 

Egy érzés…

Egy múzeum akkor lehet sikeres, ha közönsége, a látogatók is érzik az intézmény fontosságát, a térségben betöltött szerepét, hasznosságát, de mindenekelőtt a szeretetet, amit a múzeum „kis csapata” sugároz. Azt az „otthon lenni érzést”, amelyet minden látogató átélhet, ha átlépi a múzeum kapuját: Megérkeztem, itthon vagyok!

Kapcsolódó cikkek:
Képkockák a Tiszazugból
Tanulmányi raktár a Tiszazugban
Győztes: Az év múzeuma 2012

Cimkék:
földrajz, Tiszazug

    Muzeumok.hu Rss betöltése...