Megépülhet az új oslói Munch Múzeum
ÉPÜLET
Négy évnyi politikai huzavona után az oslói városháza a héten hivatalosan is jóváhagyta az Edvard Munch (1863-1944) norvég expresszionista festő műveinek leggazdagabb gyűjteményét befogadó új múzeum megépítését.
A projekt éveken át vesztegelt elsősorban költségvetési okok miatt, és mert a politikusok nem tudták eldönteni, hogy az 1115 négyzetméteres üvegszerkezet a múzeum jelenlegi helyén vagy Oslo egy másik negyedében épüljön-e fel. A helyi városvezetés végül a héten hagyta jóvá a beruházást – adta hírül a BBC hírportálja.
Az új múzeum – amelynek várható költsége 180 millió euró – a tervek szerint 2018-ban nyitja meg kapuit. Munch 1944-ben bekövetkezett halála előtt hagyományozta életművét – egyebek mellett a világhírű Sikoly két változatát – a városra. A helyi vezetést azonban sok támadás érte amiatt, hogy nem viseli megfelelően gondját az örökségnek, amelynek jelenleg a sokak által lerobbantnak tartott Toyen-negyedben álló múzeum ad otthont.
|
A kép forrása: www.bbc.co.uk |
A norvég főváros új emblémájának ígérkező impozáns múzeumot az oslói fjord partján, a Borvika kikötői negyedben, az új opera közelében építik meg – a Herreros Arquitectos spanyol mérnöki iroda terveit dicsérő – futurista stílusban. A megállapodás szerint a gyűjtemény elköltöztetéséért cserébe kulturális és szociális rehabilitációt indítanak a Toyen-negyedben.
„Oslo a leggyorsabban növekvő város Európában és az új, modern stílusú Munch Múzeum ennek a növekedésnek a része, mivel kulcsfontosságú szerepe lesz a főváros modern arculatának kialakításában” – húzta alá Hallstein Bjercke, a város kulturális és ipari ügyekért felelős biztosa. A mostani döntés épp egybeesik a Munch Múzeum nagyszabású kiállításával, amely a művész születésének 150. évfordulóját ünnepli.
Az új múzeum mellett fog magasodni az ország legnagyobb, mintegy 700 millió euróból megépülő új művészeti és kulturális központja. A tervek szerint 2019-re elkészülő új Nemzeti Művészeti, Építészeti és Formatervezési Múzeum négy intézményt fog egy tető alatt egyesíteni: a Nemzeti Galériát, az Iparművészeti és Formatervezési Múzeumot, a Kortárs Művészeti Múzeumot és a Nemzeti Múzeumot.