Megújult a tiszavasvári múzeum

BESZÁMOLÓ

Látványraktárral, interaktív kémiai laborral, hazai és uniós támogatásból nyitott újra a felújított tiszavasvári Vasvári Pál Múzeum. A beruházás ünnepélyes átadása vasárnap volt.

MTI - MMO 2013-06-17 09:00
Cikk küldése e-mail:

A hatvanmillió forint értékű fejlesztés keretében az idén ötvenéves múzeumban új látogatórendszert, múzeumpedagógiai oktatótereket, interaktív kémialabort alakítottak ki. A beruházás segítségével egy látványraktár is megnyílt a több mint kétszáz éves műemlék épület emeletén, amelyben a több mint 16 ezer tételszámú régészeti, néprajzi és helytörténeti gyűjtemény egy részét láthatják az érdeklődők. A Tárgyaink, örökségünk című projekt ezen kívül tartalmazta a Kálvin téren lévő múzeumépület nyílászáróinak cseréjét, külső és belső homlokzatainak rekonstrukcióját, de korszerűsítették az épületgépészeti, a biztonságtechnikai és az elektromos hálózatot is.

Az ünnepélyes átadás során felavatták a múzeum alapítójáról, Gombás Andrásról elnevezett látványraktárt. Ezt követően a múzeum munkatársai vezették végig az érdeklődőket a felújított intézményben.

A Vasvári Pál Múzeumot 1963-ban alapították, első igazgatója Gombás András tanár és autodidakta régész volt. 1969-ben Hunyadi József lett a múzeum vezetője, aki elődjéhez hasonlóan nagy figyelmet fordított a fiatalság művelésére. Az évek folyamán a múzeum többször is költözött: a Kossuth utcai épületből a Báthory utcába települt át a gyűjtemény, majd 1996-ban került a jelenlegi helyére, a Kálvin úton található, 18. század végén épült református parókia épületébe. Kezdetben elsősorban a helytörténeti emlékek után kutattak, majd az 1980-as évektől gyűjtőkörüket kiterjesztették a természettudományok és a régészet területére is. Archiválták a világhírű Alkaloida gyógyszergyár működésére és történetére vonatkozó dokumentumokat. Ma a múzeumi gyűjtemény több mint 7 ezer régészeti, 6 ezer néprajzi, valamint helytörténeti tárgyból és jelentős adattárból áll.

 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...