Fejenként 5000 euró

ESTERHÁZY MŰVÉSZETI DÍJ

Az Esterházy Művészeti Díjat 40 év alatti magyar festőművészek kaphatják meg. A legjobbak kiállítása a Szépművészetiben.

Magyar Múzeumok Online 2013-11-30 09:49
Cikk küldése e-mail:

A 2009 tavaszán alapított és kétévente meghirdetett Esterházy Művészeti Díjat «sponsored by UNIQA» Dr. Ottrubay István, az Esterházy Magánalapítvány vezérigazgatója, Othmar Michl, az UNIQA Biztosító Zrt. vezérigazgatója és Dr. Hegyi Lóránd, a független szakmai zsűri elnöke nyújtották át a győzteseknek 2013. november 28-án a Szépművészeti Múzeumban.

Az első körben benyújtott 196 pályázatból végül 13 művésznek adatott meg az a lehetőség, hogy kiállítson a Szépművészeti Múzeum ION-Piramisában, közülük választotta ki a zsűri az Esterházy Művészeti Díj «sponsored by Uniqa» díjazottait. Az egyenként 5000 euróval járó díjat Kaliczka Patrícia, Kovács Olívia és Csató József érdemelte ki.

 

A díjazott művészek 2013

 Kovács Olívia (1986, Budapest, 2007-2013 Pécsi Tudományegyetem, Művészeti Kar, mesterei Losonczy István és Ernszt András

„Három éve kezdtem el fotóval foglalkozni a festészetemben, amikor Édesanyám egyszer csak nekem adta régi családi fényképeit. Mintha azzal, hogy nem nála vannak a képek, mintegy határvonalat húzna a múlt és a jelen között, mintha le akarná zárni a múltat és a feldolgozást másra bízná. A fényképek legnagyobb része az 1970-es, -80-as években készült, témájukat tekintve teljesen hétköznapiak. A sorozat, amelyben elkezdtem feldolgozni a családi fényképeket, a Mások múltja címet kapta. A képek készítése közben olvastam György Péter Apám helyett című munkáját, ami nagy hatással volt rám. A képek kisméretűek, a vakráma ehhez képest vastag. Ezzel egyfajta objekt jelleget is szerettem volna kölcsönözni a képeknek ("emlékdoboz"). A festmények széle színes, amivel a múltból való kiemelésüket szerettem volna hangsúlyozni, illetve a múlt és jelen határvonalának dilemmáját érzékeltetni.”


Kaliczka Patrícia (1988, Balassagyarmat), 2007-2013 Magyar Képzőművészeti Egyetem, mestere Gaál József.

„A festés számomra harc a káosszal a katarzisért; egy mód arra, hogy megszüntessem az elválasztódást saját magam és a „többi” között: mert a megfesteni kívánt dolgok megfigyelése közben elfeledkezem az időről, és csak a tér marad. Rádöbbentem, hogy – lévén olajfestéket használok –, minden képet ezerszer át-, vagy újra lehet festeni. Hibalehetőség kizárva.”

 

 

 Csató József (1980, Mezőkövesd), 2000-2006 Magyar Képzőművészeti Egyetem, mestere Maurer Dóra.

„Képeimen igyekszem felszínre hozni magamból azokat a mélyen gyökerező élményeimet, érzéseimet, melyekről azt gondolom, talán másokra is olyan ősi elcsodálkozással hatnak, mint rám. A színekkel történő játszadozás mindennapi élményt nyújt, minden kép a következőnek ágyaz meg.“

 

 

A tizenhármak

A tizenhárom kiállító művész – Batykó Róbert, Csató József, Galambos Áron, Jagicza Patrícia, Kaliczka Patrícia, Karsai Dániel, Kis Róka Csaba, Kovács Olívia, Nemes Márton, Pintér Gábor, Szabó Klára Petra, Szinyova Gergő, Zékány Dia – alkotásait 2013. november 29-től 2014. január 5-ig tekintheti meg a nagyközönség a Szépművészeti Múzeum ION-Piramisában.

 

A díjról

Az UNIQA támogatásával 2009-ben létrehozott Esterházy Művészeti Díjat negyven év alatti magyar festőművészek kaphatják meg. A fejenként 5 000 euróval járó díjat minden második évben, legalább két, legfeljebb három művésznek ítéli oda a független szakmai zsűri.

A független szakmai zsűri tagjai – Dr. Hegyi Lóránd, Dr. Alexander Tolnay, Niklai Judit, Fenyvesi Áron, Rieder Gábor, Vitus Weh valamint a díj alapítója, az Esterházy Magánalapítvány részéről Dr. Ottrubay István és a díj főszponzora, az UNIQA részéről Othmar Michl – november harmadikán tizenhárom művészt választottak be a kiállításra, és három művésznek ítélték oda a díjat.

"Az Esterházy Díj odaítélésében a szakmai színvonal, a művészi tehetség és következetesség, a megoldás érettsége és kiforrottsága, valamint az esztétikai szemlélet aktualitása és eredetisége mellett külön figyelmet fordítottunk arra, hogy egyes művészek esetében mennyire található meg az az autentikus vízió, amely a mai magyar társadalmat tükrözi a globális világban. A díjazott fiatal művészek munkáiban korunk ifjú művészeinek komplex világlátása, aktuális kultúrkritikai érzékenysége jelentkezik, melyben a hétköznapi, banális realitások - látszatra objektív, semleges - ábrázolása egy finom, intellektuális, kultúrtörténeti utalásokkal operáló, képzeleti, poétikai, irracionális tartományokat is integráló narratívával ötvöződik. A különböző befogadási lehetőségekkel játszó, különböző konnotációkat aktivizáló képépítő módszer metaphorikus jelentésrétegeket szabadít fel, melyekben irónia és érzelem egymásba olvad. A bemutatott művek összessége nyitott, kritikus, egyként irónikus és lírai világszemléletet közvetít, melyben az egymás mellett élő értékrendszerek komplexitása kap megfogalmazást" – nyilatkozta Dr. Hegyi Lóránd, a független szakmai zsűri elnöke.

„A sokszínűséget és egyben minőséget felvonultató Esterházy gyűjtemények, melyek képzőművészeti alkotásai 1870 óta a Szépművészeti Múzeum alapgyűjteményét adják, a különböző Esterházy hercegek gyűjtési szenvedélyéről tesznek tanúbizonyságot és hű lenyomatai egy több mint négyszáz évre visszanyúló mecénási tevékenységnek. A tradíciók folytatásaként szinte magától értetődő, hogy a kortárs művészetek felé fordulva, fiatal, ambíciózus művészek pályafutását támogatva, különböző kulturális kezdeményezések mögé állunk.  Magyarországi kezdeményezésünk a kétévenként odaítélt Esterházy Művészeti Díj, «sponsored by Uniqa». Külön öröm számunkra, hogy az UNIQA harmadik alkalommal, immár hat éve támogatja kezdeményezésünket” – mondta Dr. Ottrubay István, az Esterházy Magánalapítvány vezérigazgatója.

„Az UNIQA neve hosszú évek óta összefonódik a művészetekkel és a művészetek támogatásával. Az UNIQA Ausztria legnagyobb Biztosító társaságaként,  ebben  a szellemben támogatja a képzőművészetet és meggyőződése, hogy ezzel a tevékenységével jelentősen hozzájárul a magas minőségű kortárs képzőművészet fejlődéséhez. Ez az elv érvényesül az Esterházy Művészeti Díjban való szerepvállalásában is" - fogalmazott Othmar Michl, az UNIQA Biztosító Zrt. vezérigazgatója.

Díjnyertes múzeumi honlap

DÍJ

A Szabadtéri Néprajzi Múzeum Múzeumi Oktatási és Képzési Központ honlapja a legjobbak között!

2013. november 11. Magyar Múzeumok Online

Díjzápor Óbudán

SASVÁRI EDIT

GOOD DESIGN, Red Dot Design és MúzeumCafé Díj, Kassák-év, sikeres időszaki kiállítások. Egyszóval: a Kassák Múzeumban zajlik az élet.

2013. május 05. Sándor Anna

Csak hatan pályáznak az Év Múzeuma díjra

A Pulszky Társaság – Magyar Múzeumi Egyesület, mint másfél évtizede minden esztendőben, idén is pályázatot hirdetett az Év Múzeuma kitüntető cím elnyerésére.

2011. május 05. Magyar Múzeumok Online
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...