©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

Amit a britek az év végére tartogattak


A Museums Association hírleveléből újabb érdekes fejleményekről értesülhettünk az elmúlt napokban.

Szerző: Deme Péter | Forrás: | 2013-12-27 09:51:17

Osztódik az English Heritage

Amint az már korábban, ez év június végén kiderült, az épített kulturális örökséggel foglalkozó English Heritage nevű szervezetet két külön intézménnyé alakítják át. A múlt hét elején a brit kormány újabb úgynevezett konzultációs dokumentuma jelent meg ennek kapcsán. A hírlevél szerint az English Heritage nevet megtartó ún. charity (vagyis nonprofit) szervezet 2015-től a National Heritage Collection (Nemzeti Örökség Gyűjtemény) működtetéséért felel. Ezen belül olyan helyszínek találhatók, mint a Stonehenge, a Kenwood House, az Audley End, a Dover Caslte és Charles Darwin háza Kentben. A cél és a feladat, hogy ez a szervezet 2023-ra önfinanszírozóvá váljon. A brit épített örökség megőrzésének felelősségét egy újonnan létrehozandó, Historic England (Történelmi Anglia) elnevezésű szervezet kapja meg. Az English Heritage a tervek szerint 80 millió font kormányzati támogatást kap a gondjaira bízott birtokok fejlesztésére és új kiállítások rendezésére. Emellett ugyanennyit kell(ene) nem kormányzati forrásokból szerezniük. Az üzleti terv tervezete jelentős tagság- és bevétel-növekedéssel számol a 2015 és 2023 közötti időszakban. A jelenlegi mintegy 5,2 millió látogató számát 6, 8 millióra szeretnék feltornázni 2027-re.

A társadalmi vita megkezdődött, több érintett nagy szervezet már véleményét nyilvánított (többnyire inkább támogatják a tervezett változást). A tervezetről 2014. február 7-ig lehet véleményt mondani.

 

Olympicopolis - V&A és a University College London új részlege

December első hetében került a nyilvánosság elé az angol nemzeti infrastrukturális terv, és ennek részeként az az elképzelés, hogy London egyik negyedében, Stratfordban, a Queen Elizabeth Olimpic Parkban több millió fontos projekt keretében, "Olympicopolis” néven kialakítják a Viktória és Albert Múzeum, valamint a University College London új részlegeit. A V&A új részlege a múzeum állandó gyűjteményéből fog tárgyakat bemutatni, emellett helyet ad időszaki és utazó kiállításoknak, és lesz itt egy kutató és konzerváló központ is. Az egyetemen örökségi és kulturális központot alakít ki, dizájn iskolát, biotechnikai központot, oktatástechnikai centrumot és vállalkozói központot.

 

Többen, köztük a Museums Association tervezési és kommunikációs vezetője, Maurice Davies, vitatják ennek a tervnek a helyességét, mondván, nem Londonban, hanem vidéken kellene ilyen új központot létrehozni. Túl nagy ugyanis a különbség a londoniak és a vidékiek számára könnyen hozzáférhető kulturális és örökségi programok, helyszínek aránya között. A V&A ugyanakkor elvben egyetért a kezdeményezéssel, és már a többi érintettel együtt dolgozik a projekt részletein. Képviselője egyúttal azt is hangsúlyozta, hogy Anglia több városában alakítottak és alakítanak ki szoros együttműködést az ott tevékenykedő múzeumokkal és galériákkal, vándor- és kölcsönkiállítások rendezésével.

 

Emelkedő látogatószám

A Department for Culture, Media and Sport (Kulturális-, Média és Sportminisztérium) legfrissebb vizsgálata szerint Angliában a minisztérium által finanszírozott múzeumok és galériák látogatottsága a közelmúltban minden korábbinál magasabb számot mutatott. 2012 októbere és 2013 szeptembere között a felnőtt lakosság 53%-a keresett fel egy múzeumot vagy galériát (2005-2006-ban az arány 42% volt). Az arányok természetesen az ország különböző részeiben eltérőek, így Londonban 59,7% volt, míg a West Midland területén 46,1%. Ugyancsak emelkedett az örökségi helyszínek látogatóinak száma. A felnőttek 73%-a tett látogatást a vizsgált időszakban, 30%-uk pedig legalább három-négy helyszínt felkeresett.

Ed Vaizey miniszter véleménye szerint kifejezett „étvágy” tapasztalható a társadalomban a művészetek, a kultúra és az örökség iránt, főleg, ha első kézből szerezhetnek tapasztalatot. „A művészetek terén aranykorban élünk, öröm látni, hogy az emberek a lehető legtöbbet akarnak ebből profitálni” – mondta.

Az adatokból az is kiderül, hogy a tehetősebbek körében az átlagnál magasabb a látogatók aránya, a feketék és az etnikai kisebbségek, valamint a fogyatékosok körében viszont alacsonyabb.

A vizsgálatból kiderül továbbá, hogy a felnőttek 89%-a adományozott pénzt jótékonysági célokra a jelzett 12 hónapban, de mindössze 30%-uk támogatta ilyen módon a kultúra, média és sport szektorát. Ez a két évvel korábbi aránynál (33%) is alacsonyabb.

Kapcsolódó cikkek:
Bezárás fenyegeti a múzeumokat az egész Egyesült Királyságban
Brit múzeumok a történelemoktatásért
Múzeumi éthosz, szemlélet és megújulás

Cimkék:
Nagy-Britannia,Museums Association,English Heritage

    Muzeumok.hu Rss betöltése...