|
©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva. |
Új kiállítás a Madách-kastélyban
Elkészült az az állandó kiállítás a szlovákiai alsósztregovai Madách-kastélyban, amely kiemeli Az ember tragédiája legfontosabb gondolatait, bemutatja Madách Imre 19. századi környezetét.
Szerző: MTI | Forrás: | 2014-04-03 08:49:02
Az Óh, hol vagyok, hol vannak álmaim? című új kiállítás két részből áll. Az első egység képzőművészeti eszközök, színpadi díszletek segítségével a kastély falain belül zajló életet mutatja be, valamint ezzel egyidejűleg azt a környezetet, amelyben a Tragédia megszületett.
Madách dolgozószobája, az ,,oroszlánbarlang'', itt írta a Tragédiát
Alsósztregova, Madách-kastély
Láthatóak a berendezett, történelmi portrékat, képeket, családfát tartalmazó szalonok, ahol a Madách-család egyes generációi éltek, a kastély folyosóján pedig Az ember tragédiája 15 színének Zichy Mihály, Kass János és Nagy Zoltán grafikáiból összeállított értelmezése tekinthető meg.
A tárlat látogatói megismerhetik a Madách Imre életével és életművével foglalkozó kutatások eredményeit, mindezekről két monitoron kapnak információkat.
Az állandó kiállítás második része Az ember tragédiája, ahol mind a 15 színből kiemelik a drámai alkotás legfontosabb gondolatait.
Az öt egymásba nyíló szoba révén - amelyeken keresztül rálátni egészen a londoni kép falfestményre - megnyílik a Tragédia végtelenség érzését előidéző világa. Mindegyik termet rendhagyó tapéta borítja, melyeken a kézirat szövegének részletei találhatók a falaktól a mennyezeten, függönyökön keresztül egészen az utolsó teremben elhelyezett, kihangsúlyozott záró mondatig.
A padlón színes sáv mutatja a tárlat megtekintésének irányát, és kíséri végig a nézőt a Tragédia színein.
A kastélyban múzeumpedagógiai részt is kialakítottak gyerekek és fiatalok számára. Bemutatják a háromnyelvű, Madách Imréről szóló honlapot, amelyet közösen hoztak létre a Magyar Tudományos Akadémia és A Szlovákiai Magyar Kultúra Múzeumának munkatársai.
A kiállítás szlovák és magyar nyelvű, a látogatókat szlovák, magyar, angol és német nyelvű hangos kiállításvezető segíti.
Az alsósztregovai kiállítást Stefan Holcik, Kovács Anna, Praznovszky Mihály és Jarábik Gabriella rendezte.
A tárlat létrehozását a Szlovák Köztársaság Kulturális Minisztériuma, valamint Magyarországról az Emberi Erőforrások Minisztériuma és a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium is támogatta.
Fotó: Mek.oszk.hu
Kapcsolódó cikkek:
Élő hálózatba fogva
Határok nélkül: a Tragédia és az ember
Madách Imre újra fogadja vendégeit Csesztvén
Cimkék:
irodalom,Alsósztregova,Madách Imre