Múzeumszakmai helyett Kubinyi Ágoston
ALFA
Kubinyi Ágoston nevét viseli mostantól a múzeumszakmai támogatási program.
A Kubinyi Ágoston Program célja a települési önkormányzatok által fenntartott muzeális intézmények szakmai támogatása. Múzeumok esetében állandó kiállítás előkészítésére, létrehozására, teljes körű felújítására vagy korszerűsítésére használható fel, különös tekintettel a közönség számára eddig nem hozzáférhető műtárgyak bemutatására. A közérdekű muzeális gyűjtemények és kiállítóhelyek esetében a kiállítások létrehozása és felújítása mellett infrastrukturális fejlesztésekre és közösségi programok szervezésére is lehetőséget nyújt.
A helyi önkormányzatok fenntartásában lévő muzeális intézmények szakmai támogatására az elmúlt években több mint 2,5 milliárd forint állt a muzeális intézmények, illetve a fenntartó önkormányzatok rendelkezésére. Az erre fordítható forrás 2013-ban közel kétszeresére nőtt: az előző évi 166 millióról 300 millió forintra, idén pedig további 40 millióval emelkedett, és ez lehetővé tette a pályázói kör szélesítését. Így 2014-ben az önkormányzati fenntartásban működő muzeális intézmények mellett az önkormányzati támogatással működő intézmények támogatására is lehetőség nyílt - közölte az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) Kultúráért Felelős Államtitkársága pénteken.
Az idei könyvtári és a közművelődési érdekeltségnövelő, valamint a muzeális intézmények szakmai pályázatára 73 kérelem érkezett. A támogatási igény mintegy 789,2 millió forint volt, ebből 670,5 millió forintra a múzeumok, 118,7 millió forintra a gyűjtemények és kiállítóhelyek nyújtottak be igényt.
A muzeális intézmények fejlesztése nemcsak az ország kulturális kínálatát szélesíti, hanem mozgatórugója lehet a vidékfejlesztésnek és a társadalmi felzárkóztatásnak is. A benyújtott 73 kérelemből tíz Borsod-Abaúj-Zemplén megyéből, kilenc Hajdú-Bihar megyéből, hét Pest megyéből érkezett, de kiemelkedő számú fejlesztési tervet nyújtottak be Bács-Kiskun, Csongrád és Veszprém megyéből is. A benyújtott tervek a látogatói igényeket kielégítő infrastrukturális fejlesztések mellett nagy számban tartalmaztak a helyi identitást, közösséget erősítő programok megvalósítását szolgáló terveket is. Új irányként jelentkezett a közösségi kertek, etnobotanikai kertek létrehozásának igénye.
A múzeumi besorolású intézmények közül a korábbi években nyert támogatásnak is köszönhetően idén lezárulhat a kiskunhalasi Thorma János Múzeum és a zalaegerszegi Göcseji Múzeum új képzőművészeti állandó kiállításának fejlesztése, újabb résszel bővülhet a Budapesti Történeti Múzeum palotatörténeti kiállítása, elkészülhet a szentendrei Ferenczy Múzeum várostörténeti tárlata.
A kaposvári Rippl-Rónai Múzeum természettudományi, valamint a Tatabányai Múzeum történeti ökológiai témájú kiállítása a megkezdett fejlesztésének folytatásához, a Tiszazugi Földrajzi Múzeum pedig új pályázóként - a magyar múzeumi gyakorlatban rendhagyó - természettudományi tanulmányi kertjének kialakításához nyert támogatást. Új irányvonalat jelez a Soproni Múzeum gyermekmúzeum létrehozását célzó projektje, egyedi tematikát képvisel a körmendi Nádasdy Ferenc Múzeumnak a huszárság történetét bemutató tárlata és az Óbudai Múzeum játéktörténeti kiállítása, valamint a Gróf Esterházy Károly Múzeumnak a pápai zsidó közösség történetét bemutató hely- és kultúrtörténeti állandó kiállítása.