|
©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva. |
Europeana 1989 projekt Magyarországon
Magyarországon is elindult az Europeana 1989 projekt. A cél, hogy az emberek megosszák tapasztalataikat, történeteiket, képi és tárgyi emlékeiket a vasfüggöny leomlásának idejéből.
Szerző: MTI | Forrás: | 2014-05-16 12:46:35
Emlékeztetettek arra, hogy a 2012-ben kezdeményezett projekt során eddig több országban is rendeztek gyűjtőnapokat, amelyekre sokan elhozták fotóikat és emléktárgyaikat, hogy azok digitalizálva bekerüljenek az Europeana 1989 gyűjteményébe. Ez a sorozat folytatódik most Magyarországon – közölte az OSA Archívum szerdán az MTI-vel. Az Europeana Európa digitális könyvtára, múzeuma és archívuma, a projekt célja pedig, hogy egyedülálló, mindenki számára hozzáférhető archívumot hozzon létre az 1989-es változásokról, amely személyes történetekből, fényképekből, videókból és hangfelvételekből áll. Bárki hozzájárulhat ehhez a gyűjteményhez a saját emlékeivel, akár a különböző, részt vevő országokban megrendezett gyűjtőnapokon, akár a projekt weboldalán keresztül. Tavaly az Europeana 1989 Lengyelországban, a balti államokban és Csehországban folytatott gyűjtési kampányt, amelyek során több mint hatezer, 1989-hez kapcsolódó tárgyat és személyes emléket sikerült összegyűjteni és digitalizálni. Magyarországon a következő helyszíneken és napokon tartják a gyűjtőnapokat: Szegedi Tudományegyetem Klebelsberg Könyvtára május 23-24., Soproni Múzeum május 30-31., Budapest, OSA Archívum szeptember 5-6.
Az Europeana 1989 magyarországi projektvezetője az OSA Archívum. A szervezők gondoskodnak arról, hogy a gyűjtőhelyszíneken digitális másolatok készüljenek a tárgyakról az utókor számára, így azok megmaradnak az eredeti tulajdonosoknál. Az Europeana 1989 tizenegy partnerintézmény, valamint a Historypin és az Europeana együttműködésével jött létre. Az Europeana 2008-ban indult, és ma már mintegy 30 millió dokumentumot tartalmaz. Az OSA Archívum a kommunizmust, a hidegháborút, az emberi jogi mozgalmakat és emberi jogok megsértésének eseteit dokumentáló anyagokat őrző nemzetközi intézmény, s mint ilyen, elkötelezett az archívum elméleti és gyakorlati kérdéseinek kutatása, illetve az innovatív archiválási módszerek és eszközök mellett, és támogatja az olyan nyilvános programokat, amelyekben a felhasználók gyűjtik és hozzák nyilvánosságra a történelmi forrásokat. A Historypin kezdeményezése lehetővé teszi mindenki számára, hogy feltöltse képeit, videóit, hangfelvételeit és történeteit, illetve ezeket egy meghatározott dátumhoz kötve kitegye a Historypin világtérképére.
Kapcsolódó cikkek:
Cimkék: