Városligeti építési szabályzat: elfogadva

ÁTMENT

Elfogadta a városligeti építési szabályzatot a Fővárosi Közgyűlés hétfői ülésén.

MTI - MMO 2014-06-30 15:30
Cikk küldése e-mail:

A szabályzat egyik alapját képezte a Liget Budapest projekt, amely a képzőművészet, az építészet, a néprajz, a zene és a fotográfia múzeumainak elhelyezését tervezi a Városligetben, már ma is ott működő múzeumok és egyéb közintézmények mellé, a közpark teljes rehabilitációjával együtt. A testület 18 igen szavazattal, 13 nem ellenében fogadta el az előterjesztést.

 

Az előterjesztés szerint a városligeti építési szabályzat tartalmát a kormány által meghatározott program, illetve annak alapján a részleteiben kidolgozott Liget Budapest fejlesztési program határozta meg. A Liget Budapest projekt Európa jelenleg legnagyobb múzeumfejlesztési beruházásának a tervét tartalmazza. Célja a Városliget zöldterületének teljes megújítása, és benne öt új múzeumi épület elhelyezése, más kapcsolódó programelemekkel együtt.

 

 

A tervezési koncepció legfőbb célja az volt, hogy a meglévő zöldfelületet, a növényállományt, a kiemelkedő kertépítészeti elemeket és a parki funkciót lehető legkevésbé érintsék az elhelyezendő épületek. Ennek megfelelően a szabályozási tervben az új beépítés számára az építési helyek a ma is burkolt felületeken, illetve a parkban idegen funkciók elbontásával felszabaduló területeken javasolt.

 

Az elfogadott szabályzat szerint az Új Nemzeti Galéria – Ludwig Múzeum elhelyezésére az építési helyet a nagyrészt jelenleg is beépített terület (Petőfi Csarnok épületének helye) a Városligeti fasor4 az Erzsébet királyné útjával összekötő tengely mentén jelölik ki. A Magyar Zene Háza számára a ma is beépített, volt HUNGEXPO épületeinek elbontásával felszabaduló terület javasolt.

 

A volt Felvonulási tér burkolt felületén további három múzeum építési helye biztosított, a Néprajzi Múzeum, a Fotó Múzeum Budapest és a Magyar Építészeti Múzeum számára.

 

A Közlekedési Múzeum az eredeti tervek szerinti részleges újjáépítése is megvalósul. Bővítése a jelenlegi szerviz-út és parkoló helyén, az épület előtt, a térszín alatt elképzelt. Tervezett mérete körülbelül 3000 négyzetméter, a térszín alá kerül ez az új épületrész, valamint az új Nemzeti Galériát – Ludwig Múzeumot kiszolgáló mélygarázs is.

 

A Fővárosi Állat- és Növénykert bővítése a volt Vidám Park területén tervezett. A fejlesztés elsősorban előzőleg is műszaki igénybevételnek kitett területen valósul meg, a meglévő zöldterület és a műemléki védelem alatt álló épületek figyelembevételével. A közel kéthektáros területre tervezett „Pannon ősvilág” – benne a „Pannon ősvadon” elnevezésű csarnokkal – a tervek szerint Európa legnagyobb biodómja lesz.

 

Az előterjesztés szerint a meglévő cirkuszépület a felújítását követően olyan korszerű, multifunkcionális kulturális létesítménnyé válhat, amely minden cirkuszművészeti ág befogadására alkalmas lesz.

Liget Budapest Projekt

TERVEK

Közel félezer pályamű érkezett a világ minden részéből a Városligetben felépítendő múzeumi épületekre kiírt nyílt nemzetközi építészeti tervpályázatra.

2014. május 05. Magyar Múzeumok Online

Nemzetközi érdeklődés a tervpályázat iránt

LIGET BUDAPEST

Február vége óta csaknem harmincezren látogatták meg a Városligetben felépítendő múzeumi épületekre kiírt, nyílt nemzetközi építészeti tervpályázat weboldalát.

2014. március 03. MTI

Minden világos

LIGET BUDAPEST

Hétfőn a Szépművészeti Múzeumban a Liget Budapest Projekt nemzetközi tervpályázatáról tartottak sajtótájékoztatót. Götz Eszter beszámolója.

2014. március 03. Götz Eszter
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...