Az MVMSZ témanapja után

TERÜLETI MÚZEUM

Az MVMSZ 2014. szeptember 29-én tartott témanapot a területi múzeumok helyzetéről, lehetőségeiről, feladatairól.

Basics Beatrix 2014-09-30 18:09
Cikk küldése e-mail:

A területi múzeumok helyzetével foglalkozó témanap változatos és érdekes előadásokkal várta a kollégákat. A Forgách-kastély dísztermében összegyűlteket Stayer László, Szécsény város polgármestere, majd dr. Kálnoki-Gyöngyössy Márton, MVMSZ-elnök köszöntötte. A házigazda Gusztiné dr. Toronyi Judit múzeumigazgató volt.

 

A Szécsény látképét ábrázoló kép Mocsáry Antal: Nemes Nógrád Vármegyének Históriai, 
Geographiai és Statistikai Esmertetése c. kötetből származik, 
Lányi Sámuel (1792-1860) rajza alapján Lenhardt Sémuel (1790-1840) metszette. 
Ez a  vármegye első leírása. Mocsáry a megye szolgabírája volt, ismertek versei is írt.  A rézmetszetű táblák 
14 nógrádi vár (Gács, Kékkő, Divény, Somoskő, Salgó, Szécsény, Hollókő, Fülek stb.) látképével. 1826 

 

Az első előadást Egyedülálló és különleges – a szentendrei Ferenczy Múzeumról címmel maga a szövetség elnöke, a szentendrei Ferenczy Múzeum igazgatója, Szentendre város kulturális és turisztikai vezetője tartotta. Témája egy „múzeumváros” múzeuma volt, amely a megyei múzeumi rendszer megszüntetése után egyedüliként tudott megtartani tagintézményeket; amely egyszerre országos is, vidéki is; amely gyűjteményeinek sokrétűsége és intézményeinek sokasága, sokfélesége révén egyedülálló, s a „festők városában” mindenhol jelen van, egy olyan városban, amelynek művészetéről Németh Lajos úgy fogalmazott, „Szentendre nélkül nincs modern magyar művészet”.

A területi múzeumok szerepéről a régészeti feltárásokban dr. Béres Mária, a szentesi Koszta József Múzeum igazgatónője beszélt. Statisztikai adatokkal, érdekes összefüggéseket megvilágító előadásában a területi múzeumok helyzetének egy fontos vonatkozását ismertette: a területi múzeumok milyen részt vállalhatnak a régészeti és örökségvédelmi tevékenységben.

A járási múzeum projektről Székely Zoltán, a mosonmagyaróvári Hansági Múzeum igazgatója számolt be. A mintaprojekt gazdájaként az eddigi eredményekről és tanulságokról tájékoztatta a közönséget. Többek között arról, hogyan tervezhetnek közös projekteket a járás többi muzeális intézményével.

Az ebédszünetet követően Kovács Zita, a bajai Türr István Múzeum igazgatónője az együttműködés és szolgáltatás lehetőségeit vázolta a területi múzeumokkal összefüggésben, elsősorban a bajai múzeum példáján. Hiteles jövőképet vetített a hallgatóság elé (nem mellesleg a Prezi bravúros és szellemes használatával) a területi múzeum lehetőségeiről.

Területi múzeum, városi múzeum? címmel Révész József igazgató, a Kőszegi Városi Múzeum egykori, megyei múzeumi tagintézményi és jelenlegi, területi múzeumi helyzetét és lehetőségeit hasonlította össze, pontos látleletet adva az elmúlt másfél év változásairól. Kőszegen is, akárcsak Baján, a küzdelem egy megújuló intézményért folyik, a megvalósítás változó esélyeivel.

Sz. Fejes Ildikó, a Magyar Nemzeti Múzeum OMMIK főosztályvezetője a nem oly régen létrehozott, ám nagy tervekkel és jelentős feladatokkal terhelt főosztály által nyújtott szakmai szolgáltatások (adatbázisok, linkek, múzeumi tevékenyéggel kapcsolatos gyakorlati teendők) körét ismertette, azok hasznát a muzeális intézmények számára.

Csapláros Andrea a megyei hatókörű városi múzeum szempontjából elemezte azokat a nehézségeket (az egykori tagintézményeknél maradt megyei műtárgyvagyon, újraépítendő kapcsolatok a régi és új kollégákkal), amelyekkel a megyei múzeumi rendszer megszűnése után intézményének, a szombathelyi Savaria Múzeumnak szembe kellett néznie.

A záró előadás egy szomszédos ország, Szlovákia múzeumi szervezetét ismertette, sok érdekességgel szolgálva a közönség számára. Agócs Attila PhD, a Füleki Vármúzeum igazgatója a Szlovákiai Múzeumok Szövetsége választmányának tagja. Ez azért is érdekes, mert Szlovákiában mindössze 92 múzeum működik, bár ez a szám csalóka, hiszen akad olyan intézmény, amely egész szervezetet foglal magába (Szlovák Nemzeti Múzeum). Agócs a V4 együttműködéssel kapcsolatos kutatásáról is beszélt, az általa összeállított statisztika szerint Magyarország kiemelkedő szerepet vállalt a részt vevő országok közül.

A vendégek feltehettek kérdéseket, véleményt cserélhettek, s nem utolsósorban itt vehették át az MVMSZ-tagintézmények képviselői az egymás intézményeinek díjtalan látogatására jogosító szakmai belépőkártyát.

Az előadások anyagát hamarosan az MVMSZ honlapján olvashatják az érdeklődők, és ez szolgál majd alapul a területi múzeumok stratégiai anyagának a létrehozásához.

Témanap a területi múzeumokról Szécsényben

KONFERENCIA

2014. szeptember 29-én az MVMSZ témanapot tart a területi múzeumok helyzetéről, lehetőségeiről, feladatairól.

2014. szeptember 09. Magyar Múzeumok Online

2 téma, 2 konferencia

TANÁCSKOZÁS

A március konferenciákkal kezdődik: nyolcadikán az építészek, harmadikán a vidéki múzeumok tanácskoznak.

2014. február 02. Magyar Múzeumok Online

Új néven: Magyar Vidéki Múzeumok Szövetsége

A Megyei Múzeumok Igazgatóságainak Szövetsége (MMISZ) 2012. május 14-én rendkívüli közgyűlést tartott a pesti Vármegyeháza Kápolna termében.

2012. május 05. Magyar Múzeumok Online
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...