Múzeum, amiért tömegek tüntettek
A Hansági Múzeum városi intézmény lett
Az utóbbi évtizedekben nem először fordul elő, hogy az önkormányzatok pénzügyi mérlegüket a múzeumok kontójára szeretnék kiegyenlíteni.
Hellebrandt Éva |
2011-05-24 15:01 |
A Győr-Moson-Sopron Megyei Önkormányzat forráshiányra hivatkozva 2011-ben nagymértékű létszámleépítést hajtott végre az intézményeiben. Ez a döntés érzékenyen érintette Mosonmagyaróvárt is, hiszen a Hansági Múzeum öt közalkalmazottjának elbocsátásával veszélybe került volna az intézmény „területi múzeum” besorolása.
A „területi múzeum” és a „muzeális gyűjtemény” besorolás között a tevékenységet és a szakemberek létszámát tekintve is különbség van. A területi múzeum több múzeumi szakágat felölelő gyűjtőkörrel, egy önkormányzat területére kiterjedő gyűjtőterülettel rendelkezik. A közérdekű muzeális gyűjtemény a kulturális javak meghatározott értékeinek egységes gyűjtési szempontok szerint létrejött, egységesen kezelt és őrzött, szabályozott módon nyilvántartott és dokumentált együttese. (Fotó: Hanság Múzeum)
Az érték velünk van!
A Hansági Múzeum képző- és iparművészeti, valamint helytörténeti, régészeti, néprajzi és numizmatikai gyűjteményekkel rendelkezik. Mosonmagyaróvár büszkesége, a Cselley-ház egyik legértékesebb kiállítása a Gyurkovich-gyűjtemény. Dr. Gyurkovich Tibor és felesége, dr. Mika Irén képzőművészeti és porcelángyűjteménye számban is és művészeti értékében is kiemelkedik a hasonló magyarországi kollekciók közül.Az intézmény muzeális könyvtárában kutatási lehetőséget biztosít az érdeklődők számára. Rendszeres programjaival színesíti a város kulturális életét: kiállításokat, múzeumpedagógiai programokat, vetélkedőket, ismeretterjesztő előadásokat, gyereknapot, Múzeumok Éjszakáját, Múzeumok Őszi Fesztiválját, Magyar Népmese Napját, tábort, nemzetközi művésztelepet rendez. (Fotó: Cselley Ház)
Az erő is….
A múzeum megmentéséért a térségi civil szervezetek aláírásgyűjtésbe kezdtek. A kistérség önkormányzatai is kiálltak a múzeum megmaradása mellett. A kötődés a múlt emlékeihez számunkra is meglepő energiákat szabadított fel a lakosság körében. Az összegyűjtött 4145 aláírással mintegy félszász tüntető vonult a győri múzeum elé. A létrejött széles körű civil összefogást is látva, a város vezetése tárgyalásokat kezdett a megyei fenntartóval a helyzet megnyugtató megoldására.
Az egyeztetések eredményeként megállapodás született: Mosonmagyaróvár önálló városi múzeumot alapít. A megyei önkormányzat tulajdonjoggal átadja az ingatlanokat, az ingóságokat, valamint a muzeális gyűjteményeket, és támogatást is biztosít a városnak a központi normatívából.
Siker, és ami kell hozzá
A városi múzeum alapításával együtt kidolgozták a költségvetését is. A múzeum 8 alkalmazottja áthelyezéssel kerül a városi intézménybe. Közöttük restaurátor is dolgozik, tehát a restaurálásra szoruló tárgyakat továbbra is helyben tudják kezelni.
Az intézménynek május 1-jétől év végéig 18,7 millióból kell gazdálkodnia. A büdzsé 4 milliós intézményi saját bevétellel, 7,1 milliós önkormányzati, 4 milliós kistérségi és 4,7 milliós megyei támogatással számol az idei 7 hónapra, ehhez jön még a Gyurkovics-emlékszobára szánt 2 millió, az Art Flexum Nemzetközi Művésztelepre, illetve a múzeumi bérletekre tervezett 500-500 ezer forint városi pénz.
A fenntartóváltással a múzeum területi besorolása megmaradt, így május 1-jétől ugyanazzal a létszámmal, szakemberekkel és tevékenységgel működik tovább, mint ahogy eddig.
Az önálló városi múzeum létrejöttének legnagyobb előnye az, hogy az intézmény területi múzeum maradhatott.