©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

Ismét állami tulajdonban Barabás Miklós festménye


Szerdától Székesfehérváron a Szent István Király Múzeumban látható Barabás Miklós-festménye, amely gróf Nádasdy Ferencné gróf Zichy Ilonát ábrázolja.

Szerző: MTI - MMO | Forrás: | 2014-11-06 08:33:05

Barabás Miklós (1810-1898) életművében fontos szerepet töltöttek be a főúri és polgári megrendelésre készült portrék, közülük való Gróf Nádasdy Ferencné, született gróf Zichy Ilona (1849-1873) portréja is, melyen a fiatalasszony gyászruhát visel. A festmény a grófné korai halála után négy évvel, 1877-ben készült. A kép előtörténete csak részben ismert, az azonban szinte biztos, hogy szorosan kötődik Zichy Ilona férjéhez, Nádasdy Ferenchez (1842-1907) és általa a nádasdladányi kastélyhoz, amelyet az özvegyen maradt, fiatal gróf úgy fejezett be és úgy rendezett be, mintha elhunyt hitvese továbbra is ott élne. A gróf többet nem házasodott meg, három gyermekének, a kultúrának és a közügyeknek szentelte életét.

A magyar állam élve elővásárlási jogával, egy októberi aukción kikiáltási áron vásárolta meg az alkotást. A Forster Gyula Nemzeti Örökségvédelmi és Vagyongazdálkodási Központ műtárgyfelügyeleti irodája a képért 5,5 millió forintot, a további költségekre pedig 1,1 millió forintot fizetett.
Egy korábbi miniszteri bejelentés alapján az állam műtárgyakat vásárol vissza külföldi és magyar magántulajdonosoktól a magyar múzeumi hálózat számára. Barabás Miklós Gróf Nádasdy Ferencné, gróf Zichy Ilona című festménye három hónapig lesz látható a székesfehérvári múzeumban. Az alkotást utána a nádasdladányi Nádasdy-kastélyban állítják ki. A Forster Központ a hazai és külföldi aukciókat is folyamatosan figyeli, hogy a Magyarországról jórészt illegálisan elhurcolt műtárgyakat és bútorokat visszavásárolhassák.

L. Simon László, a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára a sajtótájékoztatón elmondta, hogy mindez kapcsolódik a budai Vár és elsősorban a palotanegyed hosszú távú hasznosítását magában foglaló Hauszmann-tervhez is. A Hauszmann-bizottság november 14-én ül össze először, az ülést Orbán Viktor miniszterelnök nyitja meg és ezen tárgyalnak a budai Vár felújításáról, a palota új hasznosításáról is.
A kormány két hete tárgyalt a nemzeti kastélystratégiáról, amelyet a Miniszterelnökség dolgozott ki a Forster Központ segítségével. A kormány támogatta a javaslatot, de kérte a program bővítését, hogy újabb létesítmények kerülhessenek a 2014 és 2020 között felújítandó kastélyok közé. A kibővített stratégia november 13-án kerül a kormány elé. Nagyszabású programról van szó, amely jelentős forrásokat tartalmaz majd, a tervezetben szereplő kastélyok nagy része Fejér megyei, mert ott számos olyan főúri kastély épült, amely építészeti és művészettörténeti szempontból igen jelentős.
Cser-Palkovics András polgármester a múzeumban lévő Seuso-kiállításról elmondta: egy hónappal ezelőtti megnyitása óta mintegy tízezer látogató látta a kincseket. Úgy vélte, helyes gyakorlat vidéki nagyvárosokba ilyen jelentős tárlatokat vinni és alátámasztja azt a törekvést, amely a festmény megvásárlásához is vezetett.
L. Simon László szerint a vidéki időszaki kiállítások szorgalmazása és támogatása jó irány, mert jelentősen növeli a múzeumok látogatottságát és a bevételeket is. Kiemelte, hogy a kormány hamarosan áttekinti a múzeumok ingyenes látogathatóságát szabályozó rendeletet: változtatni akarnak rajta, a kedvezményezettek körét és a nyitva tartási időket is újragondolják és új jogszabályi környezettel kezdik a múzeumok 2015-öt.

Sághi Attila, a Forster Központ elnöke elmondta, hogy nem üres kastélyépületeket akarnak, hanem a régi hangulatot, kulturális értékeket szeretnék visszahozni. Ennek jó példája Barabás Miklós alkotásának sikeres megvásárlása is.



Kapcsolódó cikkek:
A Seuso-kincs ügye folytatódik
Az épületasztalos aranya
A műtárgyak értéke a gyűjteményekben

Cimkék:
múzeum, gyűjtemény,

    Muzeumok.hu Rss betöltése...