©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

Ahol a világ borkultúrái összeérnek


A több ezer éves egyetemes borkultúrát bemutató múzeum épül Bordeaux-ban. A 2016-ban nyíló múzeum nem korlátozódik majd a francia borkultúrára: a világ fontos borvidékei jelennek majd meg. Így Tokaj-hegyalja is.

Szerző: Szathmáry-Király Ágnes | Forrás: | 2014-12-04 08:00:45

Egy pohárba belepottyanó vízcseppre emlékeztet a futurisztikus kinézetű Cité des civilisations du Vin épülete, amelynek nevét legtalálóbban talán úgy lehetne fordítani, hogy a borkultúrák városa. A hatalmasra tervezett tematikus kiállítóhely egyedülálló a maga nemében: nem kereskedelmi irányultságú – bár étterem és borbár természetesen lesz benne -, hanem múzeum, kulturális központ és közösségi tér egyszerre, amely a világ borvidékein keresztül mutatja be a bor és az emberi civilizáció kapcsolatát.

A várostól északra, a Garonne folyó partján felépülő múzeum 14 négyzetméteren egyfajta körutazásra csábítják majd a látogatókat, amely az összes érzékszervükre és érzelmeikre is hat. A multimédiás eszközökkel felszerelt útvonal végigjárása mintegy három órát vesz majd igénybe. A centrumban nem az egyes országok jelennek majd meg, hanem témakörök szerint történik az anyag felosztása, csoportosítása: a tájak, a termőhelyek, a bor kapcsolata a vallással, az ünnepekkel, a mesterségekkel, valamint a borkereskedelem fejlődése. Így a múzeumban, amely a bordói borvidék jelképévé válhat majd, nem kevesebbre vállalkoznak, mint a legmodernebb technikák segítségével bemutatni sokezer éves történelmet, hagyományokat, ízeket; a látogatók megismerhetik majd a bor mögött rejlő valódi kulturális tartalmakat és mélységeket, amelyek valamilyen módon mindig is áthatották, és áthatják ma is az emberi civilizációt.

„Amikor a világ másik tájáról származó bort kóstolsz, akkor nem csak iszol valamit, ami jó. A boron keresztül kapcsolatba kerülsz azokkal az emberekkel, akik azt készítették, és akik elhozták azt az asztalodra. Ez a nedű kapocs azokhoz az emberekhez is, akik ott ülnek az asztal körül. Nagyon fontosnak tartjuk, hogy ezt bemutassuk, érzékeltessük. És ezért beszélünk bor-civilizációkról; mert szerintünk ez az egész nemcsak a borkészítésről szól, hanem a bor megosztásáról is, és a borral való együttélésről, a sok-sok különböző, mégis hasonló életformáról. Továbbá a bor az valami kivételes dolog, mert egyfajta kapocs a Föld és az Istenek között. És a mi társadalmainkban mostanában nincs túl sok dolog, ami összekapcsolna minket innen lentről az Istenekkel.”mesél szenvedélyesen a tervekről Véronique Lemoine, a Cité des civilisations du vin tudományos főmunkatársa a Zemplén Televíziónak adott interjújában.

„A tokaji borvidék az egyik nagy bemutatandó témakörünk lesz – meg akarjuk mutatni ezt az igazán különleges, egyedi tájat, amely hozzátartozik a világnak ahhoz a maroknyi szőlőrégiójához – a németországi Mittelrheinhez hasonlóan -, amely rajta van a UNESCO világörökségi listán.” Ezek nagyon-nagyon különleges vidékek, ahol a borkészítés és a szőlőnevelés módja, mindezek nagyon érdekesek és egyediek”  – érvelt a döntés mellett Véronique Lemoine. „A központban számos összefüggésben jelenik majd meg a Tokaji, szólunk majd az ottani borkészítésről, a különleges szőlőfajtákról, és persze beszélünk Magyarországról is. A most még épülő centrumban az egyik fő attrakciónak számító kulturális és történelmi körutazás mellett lesznek időszaki kiállítások, kóstoltatások, szemináriumok, filmvetítések, szóval Magyarországnak többféle eseményen, számos oldala lesz bemutatható a következő években.”

A Bordeaux-ban épülő komplexum váratóan 2016-ban készül el, az építkezés összköltsége elérheti a 63 millió eurót. A várakozások szerint 425 ezer látogató keresi majd fel évente, és a tervek évi 40 millió euró bevételt termel majd.

Kapcsolódó cikkek:
2M - múzeumépület mint mediátor
Fehér elefánt a legyezőn
A tárgy neve Tilda

Cimkék:

    Muzeumok.hu Rss betöltése...