Tisztelgés az első múzeumőr előtt
HÓDMEZŐVÁSÁRHELY
A Tornyai János Múzeum munkatársai rótták le kegyeletüket Kiss Lajos, a
neves néprajztudós, a hódmezővásárhelyi múzeum alapítója előtt halálának 50.
évfordulóján, ma délután a Kincses temetőben.
Magyar Múzeumok Online |
2015-02-02 16:34 |
Kiss Lajos 1881-ben született Hódmezővásárhelyen szegényparaszti családban. Budapesti tanulmányaiból hazatérve kötött barátságot Tornyai Jánossal, akinek a népművészet iránti rajongása, valamint Györffy István, a magyar néprajz első professzora terelte a néprajztudományok irányába. Életében döntő fordulatot hozott az 1904-es ipari és mezőgazdasági kiállítás. Őt bízták meg azzal, hogy a kiállítás néprajzi részéhez az anyagot összegyűjtse, s ezt a munkát Tornyai János útmutatásai alapján végezte el. A kiállítás sikerének hatására és a művészek ösztönzésére határozott a város vezetése a múzeum alapításáról. Kiss Lajosnak ebben is nagy szerep jutott, hiszen a következő évben az ő gyűjtése alapozta meg a városi múzeum anyagát.
Múzeumszervezői tevékenységét Kiss Lajos 1908-ig ellenszolgáltatás nélkül végezte. 1912-re a Dél-Alföld legjelentősebb és legrendszeresebben gyűjtött néprajzi tárgy együttesét hozta létre. Gyűjtötte a vásárhelyi fazekasságra vonatkozó adatokat, melyeket 1914 és 1916 között több részletben publikált, az ország legnagyobb fazekas központjának példamutató leírását adva.
1912-ben elfogadta a nyíregyházi múzeum által felajánlott múzeumőri állást, majd 1925-től múzeumigazgatói kinevezést. Vásárhelytől azonban ekkor sem szakadt el. Barátaival levelezve gyűjtötte az adatokat legjelentősebb, 1939-ben megjelent, A szegény ember élete című kötetébe. 1948-ban Kossuth-díjjal tüntették ki, ebben az évben költözött a fővárosba, majd 1949-ben a Néprajzi Múzeumból ment nyugdíjba. Kiss Lajos 1965-ben Budapesten halt meg.