©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

A Szombathelyi Képtár 30 éves


1985. február 20-án adták át a Szombathelyi Képtárat, vagyis idén ünnepli 30. születésnapját az ország legnagyobb kortárs textilgyűjteményével rendelkező intézménye.

Szerző: Rozán Eszter | Forrás: | 2015-02-24 08:13:44

Fotó: Büki László 'Harlequin'

 

Két kiállítással ünnepli 30. születésnapját a képtár. Sokak számára a visszaemlékezést jelenti ez az alkalom, mivel a Szombathelyi Képtárépítő Egyesület tagjaként maguk is részt vettek a képtár létrehozásában. Csapláros Andrea, a Savaria Megyei Hatókörű Városi Múzeum igazgatója köszöntőjében elmondta, 30 év egy múzeum életében nem nagy idő, vannak ennél jóval régebbi múzeumok is, ám az egyes emberek életében mégis sok. A képtár az idők folyamán nemzetközi viszonylatban is jelentős szerepet ért el, a folytatás pedig szintén biztató, ugyanis az iparművészet irányában szeretne továbbfejlődni, melynek középpontjában a textilművészet áll. Az igazgatónő köszönetet fejezte ki a képtár eddigi igazgatóinak kitartó munkájukért.

 

Fotó: Büki László 'Harlequin'

 

Dr. Puskás Tivadar polgármester arról beszélt, hogy ez az intézmény egy olyan korban született meg, példátlan társadalmi összefogás eredményeként, amikor nem volt szokás kiállítótereket nyitni, Büszkék lehetünk rá, mert hasonló jelentőségű intézmény azóta sem nyílt Magyarországon, gyűjteménye még az Iparművészeti Múzeum textilgyűjteményénél is nagyobb. A polgármester arról is beszélt, hogy kultúra nélkül lehet ugyan élni, de nem érdemes.

Dr. Balázsy Péter megyei jegyző arra a hetvenes évekbeli dilemmára emlékezett, miszerint a városnak azt kellett eldöntenie, hogy színháza legyen-e inkább vagy képtára. Szerencsére ez a probléma mára már megoldódott, hiszen mindkettőt megtalálhatjuk Szombathelyen. A képtár története szorosan összefonódik Mátis Lajos nevével, aki az épületet tervezte, és ahol európai és országos hírű művészek állították ki alkotásaikat.

 

Fotó: Büki László 'Harlequin'

 

Cebula Anna, a képtár igazgatója Salamon Nándorra, a képtár első igazgatójára emlékezett. Az igazgatónő elmondta, a már akkor is modernségében korát meghaladó intézmény képes a 21. század kihívásainak is megfelelni. Dr. Gonda György tanácselnök szerepe a képtár létrehozásában vitathatatlan. Az ő vezetésével alakult meg a képtárépítő egyesület, melynek a kortárs művészek bemutatásán túl fő célja az volt, hogy méltó emléket állítson Derkovits Gyula munkásságának. Sokat tett a képtár ügyéért dr. Szalay Zoltánné is, népszerűsítette a téglajegyeket, rendezvényeket szervezett a képtár javára. Tevékenységével sikerült sok-sok ajtót megnyitnia. Az intézmény gyűjteménye több mint 10 000 db képzőművészeti alkotásból áll, melyek a 8 ezer m2-es épület 2 ezer m2-es kiállítóterében láthatók. 30 év alatt rengeteg műalkotást mutattak be, számos rendezvényre került sor. A 30 év nagy idő?! című fotódokumentum kiállítás az elmúlt harminc évet jeleníti meg fotók segítségével. A legjelentősebb tárlatok: a Thyssen-Bornemisza, a Munkácsy, a Dorffmeister, a Picasso, a Hundertwasser kiállítás, de nagy népszerűségnek örvendtek a textil biennálék és triennálék is. A képtár 20 ezer műtárgyat kölcsönzött a 30 év alatt. Még mindig sokan vallják, hogy a képtár a művészetek háza, és rendszeresen látogatják is azt. Nem véletlenül, mert itt található a világ legnagyobb minitextil gyűjteménye. Az intézmény munkáját a város és a megye oklevéllel ismerte el.

 

Fotó: Büki László 'Harlequin'

 

A magyar gobelin 100 éve kiállítás megnyitóján Dvoszrky Hedvig művészettörténész a tárlat anyagának összeállítását a régészek munkájához hasonlította. Ismertette a magyar gobelinművészet történetét, fejlődését, a különböző alkotói műhelyek megalakulását, köztük a velemiét is, melyek egyfajta lázadás helyszínei voltak a szovjet típusú művészeti karantén ellen, mintegy előkészítve a 89-es rendszerváltást. Ferenczy Noémi szerepe különösen fontos, aki megújította a textilművészetet. Érdemes ellátogatniuk a képtárba, nemcsak a kultúra szerelmeseinek, hanem mindenkinek, mert páratlan élményben lesz részük.

Forrás: Vaskarika.hu

 

A Szombathelyi Képtár 1985-ben nyílt meg. Létrehozását egy alapítvány kezdeményezte, melynek utóda ami a mai napig támogatja az itt folyó munkát, rendezvényeket szervez, a könyvtárat, egyes kiállításainkat támogatja. 1995-ig a megyei múzeumi szervezethez tartozott, utána önállóvá lett, 2012-től pedig a Savaria Megyei Hatókörű Városi Múzeum tagintézményeként működik. A képtár országos gyűjtőkörű múzeum, amely évente 15-20 időszaki kiállításokat rendez és ebben a minőségében a "Kunsthalle" intézménytípushoz sorolható.
Az épület 2000 négyzetméter kiállítótérrel rendelkezik, amely három, egyenként cca 500 négyzetméteres, nagyobb kiállítóteret jelent, de vannak kisebb kiállítóterek galériák, amelyek kamara jellegű kiállításoknak adhatnak helyet. Jól felszerelt festményrestaurátor műhely, 10.000 kötetes szakkönyvtár és adattár tartozik még az intézményhez. Ezenkívül van még konferencia- és vetítőterem, gyermekfoglalkoztató. A kedvező feltételek miatt számos alkalomból rendeznek nemzetközi fogadásokat, találkozókat.
Törzsgyűjteményében régebbi (17-19. századi) darabokat is őriz, de a művek többsége, az intézmény jellegét meghatározó alkotások a 20. századi magyar művészetekhez kötődnek. A képtár szakemberei a gyűjtéssel és a kiállításon való bemutatással arra törekednek, hogy a nézők és szakemberek megismerhessék a nemzetközi áramlatokkal lépést tartó művészek munkáit. Ilyen jellegű alkotások reprezentálják a korai magyar avantgárdot (Kassák Lajos és köre) illetve a politikai elnyomás ellenére erőteljesen kibontakozó pop, minimal, koncept artot.
A képtár részét képezi a kortárs textilgyűjtemény, amelynek 2500 darabból álló anyaga főként a már 1970 óta Szombathelyhez kötődő textilbiennálék nyomán került a múzeumba. Nemzetközi anyagot tartalmaz a miniatűr textilgyűjtemény amely a kiállítók felajánlásaként került a rátpék tulajdonába. A kiállítások szakmai hátterét tudományos kutatómunka biztosítja, amelynek tárgya a régebbi és kortárs magyar művészet és a kortárs nemzetközi művészet.

Kapcsolódó cikkek:
Látványtár Vas megyében
Egész Szombathely az Adriában fürdik
Semmi meztelenkedés!

Cimkék:
Savaria Múzeum

    Muzeumok.hu Rss betöltése...