Szigorúbb múzeumi előírások
KÍNA
Első ízben vezetnek be átfogó, kifejezetten a múzeumokra vonatkozó szabályozást Kínában egy régóta halogatott központi reform részeként.
Guanfu Museum, Kína első magánmúzeuma
Az új szabályok szerint hivatalosan is jóváhagyott alapító okirat nélkül nem lehet ilyen létesítményeket működtetni és az engedélyhez a múzeumalapítóknak részletes, igazolt műkincslajstromot és megfelelő működési garanciákat kell felmutatniuk. A magánmúzeumok a jövőben nem vásárolhatnak gyűjteményükbe illegális vagy ismeretlen forrásból származó kiállítási tárgyakat, a kiállításaik részét képező alkotásokkal nem kereskedhetnek. A múzeumok nem gyűjthetnek illegálisan adományokat, a központi forrásokat pedig nem költhetik eredetileg kijelölt felhasználási céljukon kívül másra, ennek érdekében a felülvizsgálat is szigorodni fog a jövőben - mondják ki az új szabályok.
A hatóságok a magántulajdonban lévő, nem regisztrált múzeumok és azok szabálytalan menedzselése ellen akarnak fellépni a szigorú szabályokkal. Korábban például előfordult, hogy egy észak-kínai, regisztrációval nem rendelkező múzeum százmillió jüan (4,5 milliárd forint) fölötti adományt gyűjtött, amelyet a tulajdonosok ingatlanok és arany vásárlására költöttek. A nagy forgalmú turistalátványosságok környékén jellemző, hogy regisztrációval nem rendelkező, kérdéses eredetű kollekciókat bemutató kiállítások csalogatják az érdeklődőket, a belépőjegyeik viszont borsosak.
Kínában 2013 végén a hivatalos statisztikák szerint 4165 múzeum üzemelt, ezek közül 811 volt a hivatalosan is bejegyzett magánlétesítmények száma.