|
©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva. |
Hamarosan nyílik a Sopianae-kiállítás Pécsen
Végre láthatóak lesznek Pécsen a város római kori emlékei is!A „Múzeum utca” újabb meglepetést tartogat.
Szerző: Magyar Múzeumok Online | Forrás: | 2015-03-29 18:11:11
A pécsi Janus Pannonius Múzeum Régészeti Osztálya országos jelentőségű, sőt világhírű leletegyüttessel rendelkezik, de mivel 2009 óta nincs Pécs és Baranya megye római kori leleteit bemutató állandó kiállítása, így sajnos a nagyközönség előtt eddig rejtve maradtak ezek az értékek. Pécs MJV és közvetett módon a Janus Pannonius Múzeum – a Pécsi Városfejlesztési Zrt. közreműködésével – 5+10 millió forint pályázati támogatásban részesült a cél megvalósítása érdekében. Így 2015 májusától megnyílik a Sopianae – Baranya római kori leletei című állandó régészeti kiállítás első szakasza a Káptalan u. 4. szám alatt, ezáltal a „Múzeum utca” újabb attrakcióval bővül.
A kiállítás igen látványos elemekből épül fel: a római kori Sopianae-t bemutató, interaktív 3D rekonstrukció mellett a Kozármislenyben feltárt, 2. századból származó halottaskocsi életnagyságú modelljét, az ókori Sopianae legszebb tárgyi leleteit, használati tárgyait, továbbá a Dunaszekcsőn talált Marcus Aurelius bronzfejet csodálhatják meg a látogatók. Emellett egy külön teremben állítják ki a Fetter Antal által elkészített ókeresztény építmény-maketteket.
A régészek az egykori Sopianae területének 1/3-át tárták fel, az állandó kiállítás a település Kr. u. 4. századi ókeresztény korszakát mutatja be. A kiállítást előkészítő, szervező szakemberek a korábbi ásatások eredményeit, az ott talált leleteket vetítették fel a mai várostérképre, a megtalált sánc- és városfal-részletek alapján sikerült meghatározni a város ókori kiterjedését. Így a rendelkezésre álló források alapján, továbbá az alkotó képzelet segítségével az akkori fórumokat, utcákat, tereket is megrajzolták. Az animációkon több elképzelt épület utal Sopianae fel nem tárt területeire is.
A kiállítás látogatói a római kori város épületei közül háromban virtuális sétát tehetnek. Az animációk elkészítésében a szakmai hátteret biztosító régészeken túl nagyon fontos szerep jutott a 3D rekonstrukciót készítő Németh Ádámnak, hiszen az egykori utcákat, épületeket, s persze a sétáló embereket az ő munkájának eredményeként látjuk igen élmény- és életszerűnek.
[[-- insertion|title:none|video:226 --]]
Kapcsolódó cikkek:
Jubileumi konferencia Balácáról
Élet a középkori királyi palotában
Régészeti tavaszköszöntő Nyíregyháza határában
Cimkék:
régészet,Janus Pannonius Múzeum