Etikátlan viselkedés?

EGYESÜLT KIRÁLYSÁG

Az etikátlan műtárgyeladás lehet-e válasz a források csökkentésére?

Deme Péter 2015-05-06 09:25
Cikk küldése e-mail:

Már hosszabb ideje foglalkoztatja az Egyesült Királyság múzeumi világát, hogy a központi (és ebből következőleg a lokális) pénzügyi megszorítások egyre inkább nehezítik a múzeumok, muzeális intézmények működtetését. Újra és újra hír születik arról, hogy egy-egy intézmény fenntartója a gyűjtemény valamely darabjának vagy részének eladásával próbálja biztosítani az ehhez szükséges forrásokat. Ez mindig nagy vitát váltott és vált ki.

Érthető tehát, hogy március végén az Egyesült Királyság tíz érdekelt szakmai szervezete (National Museum Directors’ Council, Arts Council England, The National Archives, Art Fund, Museums Association, Association of Independent Museums, Heritage Lottery Fund, Museums Galleries Scotland, Northern Ireland Museums Council,  Federation of Museums and Art Galleries of Wales) közös állásfoglalást jelentetett meg Joint Statement - Unethical Sale from Museum Collections (Közös nyilatkozat - Etikátlan eladás múzeumi gyűjteményekből) címmel.

A szervezetek ebben aggodalmukat fejezik ki amiatt, hogy egyes intézmények esetében a gyűjtemény részét képező műtárgyat kívánnak eladni a működtetéshez szükséges forrás biztosítása érdekében, s ez rontja a nyilvánosság múzeumok iránt megnyilvánuló bizalmat, jóvátehetetlen kárt okozva ezzel az Egyesült Királyság kulturális örökségének. Ezek a gyűjtemények és a bennük lévő tárgyak – melyeket sokszor adományként kaptak – ugyan egy-egy intézmény, illetve a fenntartó birtokában van, valójában azonban olyan kulturális értékek, amelyek a nemzet tulajdonaként vannak ott letétben. E tárgyak eladása sérti a társadalmat, a múzeumok támogatóit és az adományozókat egyaránt. A múzeumok iránt a társadalom részéről megnyilvánuló bizalom magas szintjét, amely egybeesik ezen intézmények távlatos feladatával, az állandóság és a megőrzés biztosításával, a Museums Association 2012-es vizsgálata igazolta.

„Elismerjük, hogy a jelenlegi pénzügyi környezetben a múzeumok kormányzó testületei nagyon nehéz döntések előtt állnak, hogy megpróbálják fenntartani a szolgáltatásokat; hogy a gyűjtemények kezeléséért és őrzéséért való felelősség rendkívül nehéz. Mindazonáltal nem fogadjuk el azt, hogy a múzeumi gyűjteményekből történő etikátlan eladások hatékony megoldást jelentenek a múzeumokkal szembeni nagyobb kihívásokkal szemben.” – folytatódik a nyilatkozat, melynek aláírói hangsúlyozzák: 37 éve az MA Etikai Kódexe határozza meg az intézmények munkáját. Az akkreditációs folyamat a világon a legfejlettebb, s ennek keretében az etikai kódex világos útmutatást ad a gyűjtemény gyarapítása, kezelése és csökkentése terén. „Mind az etikai kódex, mind az akkreditáció világossá teszi, hogy a gyűjteményből pénzügyi okokból történő eladás csak kivételes esetekben lehet etikus, és csak egyedi döntések lehetségesek, mégpedig az MA etikai bizottsága és az Arts Council England nemzeti akkreditációs bizottsága ellenőrzése mellett. Minden egyes esetben alapvető elvárás, hogy a gyűjtemények közösségi kézben maradjanak.” – szögezi le az állásfoglalás, kiemelve, hogy az intézmények és vezető testületeik önként alávetik magukat ezeknek a szigorú előírásoknak, amelyek megtartása nélkül elveszhet a közösség, a támogatók, az adományozók bizalma.

„Azok a szervezetek, amelyek a gyűjtemények kezelésére és gondozására vonatkozó, széles körben elfogadott sztenderdek figyelmen kívül hagyásával tevékenykednek, megtapasztalják, hogy ez közvetlenül ki fog hatni a fejlesztő testületekkel és a finanszírozókkal való viszonyukra, a támogatáshoz való hozzáférési képességükre.”- folytatódik a dokumentum, majd felsorolja, hogy az aláíró szervezetek milyen módon kezelik/kezelnék az etikai kódexet megsértő szervezeteket. A lényeg, hogy minimálisra csökkenne az anyagi támogatás és a szakmai együttműködés lehetősége.

„A múzeumok nélkülözhetetlen szerepet játszanak a művészeti, kulturális, történeti és tudományos jelentőségű műtárgyak társadalom számára történő megőrzésében. Sok-sok év alatt kialakult gyűjteményeik anyagi kultúránk bizonyítékainak és ismereteinek fontos részét alkotják, miközben szolgálják a közösséget a kiállításokkal, a kutatással, a tanulás lehetőségével, a gazdasági értékkel, valamint a kulturális és tudományos cserével. Tágabb értelemben hozzájárulnak jólétünkhöz, segítenek jobb helyeket teremteni és megérteni a világot, amelyben élünk.” – olvasható végül az állásfoglalásban.

 Érdekes, hogy néhány nappal a fenti dokumentum megjelenése után újabb ügyről adott hírt a Museums Association honlapja és hírlevele. A kormány nevében Ed Vaizey kulturális miniszter ugyanis bejelentette, hogy a kormány – az Arts Council England által működtetett kulturális jelentőségű műtárgyak exportját felügyelő bizottság javaslatára – ideiglenesen megtiltotta az exportját annak az egyiptomi szobornak, amelyet a Northampton Borough Council még 2014-ben 15,8 millió fontért, ellentmondásos módon adott el egy tengerentúli vásárlónak. A minisztérium nyilatkozata szerint a tilalom július 29-ig szól és 2016. március 29-ig meghosszabbítható, amennyiben „komoly remény van a megvásárláshoz szükséges pénz összegyűjtésére”.

A fenti szervezetet az etikátlan eladást követően öt évre kizárták az MA-ből, elveszített egy 240 ezer fontos Heritage Lottery Fund támogatást, az Arts Council of England pedig felfüggesztette az akkreditációját.

A mostani bejelentést követően az MA felszólította az intézmények irányító testületeit, biztosítsák, hogy a múzeumok a költségvetési források csökkentése közepette is ragaszkodjanak a legmagasabb etikai sztenderdekhez. Alistair Brown, az MA munkatársa kijelentette: „A költségvetési visszafogás keményen sújtja a múzeumi szektort, számos szervezet kénytelen csökkenteni a munkatársak számát és a nyitvatartási időt. Mindazonáltal a múzeumokat irányító testületek feladata, hogy továbbra is etikusan viselkedjenek és megőrizzék a gyűjteményeket a ma és a holnap nyilvánossága számára.”

Ez a kérdés volt a témája azoknak az MA által Glasgowban, Belfastban, Leedsben és Cardiffban szervezett workshopoknak, amelyen a szakemberek és a stakeholderek tájékoztatást kapnak s véleményt mondhatnak az MA etikai kódexének folyamatban lévő módosításáról. (Lásd bővebben itt és itt!)

A parlamenti választások mellett láthatóan ez az a téma, amely a leginkább foglalkoztatja kollégáinkat és szervezeteiket az Egyesült Királyságban.

Brit múzeumok

HÍREK

A Museums Association novemberi hírleveleiből válogatva az alábbi témákat ajánljuk az olvasók figyelmébe.

2014. december 12. Deme Péter

Bezárás fenyegeti a múzeumokat az egész Egyesült Királyságban

A fenti címmel jelent meg a Museums Association (Nagy-Britannia) Museums Journal 112. évfolyamának 11. számában Patrick Steel cikke.

2012. november 11. Deme Péter

Bérbe adhatják-e kincseiket a múzeumok?

MŰTÁRGY

A múzeumok raktáraiban őrzött alkotások bérbeadásával igyekszik kulturális bevételre szert tenni az olasz kormány.

2013. július 07. Berényi Marianna
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...