Éjszakázó múzeumok Szent Iván éjjelén
Múlt héten a vidék, most pénteken Budapest múzeumai tartanak éjfélig – vagy akár tovább is – nyitva. A Múzeumok Éjszakája színes programjából válogattunk étvágygerjesztőként.
Magyar Múzeumok Online |
2011-06-23 09:20 |
Az Ability Parkkal kezdődik és a Zwack Unicum Múzeumig tart a június 24-i rendezvényen részt vevő budapesti intézmények listája a www.muzeumokejszakaja.hu keresőjében. A bőséges választékból nemcsak egyetlen éjszakára, de akár egy hétre is összerakhatnánk programot. Az év legrövidebb éjszakája azonban mindössze nyolc órán át tart, álljon hát itt is nyolc múzeum ajánlója.
A nagyok
Időszaki kiállításaihoz kapcsolódó, érdekes témájú előadásokkal és beszélgetésekkel, zenével, múzeumkerti sétával és tánccal várja látogatóit a Magyar Nemzeti Múzeum. Fellép Szilasi Alex zongoraművész, a Szabad Hangok Énekegyüttes, Bata Rita táncművész. A Budafoki William Byrd Énekegyüttes koncertjével a Nyírbátori stallum 500. születésnapját ünneplik meg. A látogatók éjfélkor egy igazi herceggel találkozhatnak – Zsazsi Chaillet kurátor a Ghitta Carell-kiállítást mutatja be a nagyközönségnek, majd Hubertus von Hohenlohe herceg fogadja a vendégeket Pop City Trash című kiállításában.
A Néprajzi Múzeumban ezen a napon nyílik a Nők, szőnyegek, háziipar című kiállítás, melynek témáit tovább szőve színes programokból áll össze „az éjszaka szövete”. 18 órakor a Cinka Panna Cigány Színház Szécsi Magda Csörgőkezű, Vödörjáró, Dobhasú című zenés mesejátékával indítja a műsort, és még hajnali kettőkor is szól majd a fergeteges kávéházi cigányzene. A falszövetkészítő performance, a fonaljátékok, koncertek, tárlatvezetések közül a Sebő Együttes Rongyszőnyegén Weöres Sándor misztikus, távoli világába utazhatnak a résztvevők. Az est fénypontja a Balogh Kálmán Gipsy Cimbalom Band koncertje lesz.
Míg a Néprajziban a szövés és a háziipar, addig a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeumban a technika és a közlekedés jegyében telik az éjszaka. A múzeum raktárából erre a hétvégére igazi autólegendák gördülnek a kiállításba, a jövő autójának kikiáltott, magyar fejlesztésű Solót pedig tervezője, Üveges Péter mutatja be a közönségnek. Emellett elektromos, összehajtható robogó, elektromos „benzinkút”, gőzkocsimodell és a múzeum előtti parkolóban számos magántulajdonban álló veterán autó- és motorritkaság várja az érdeklődőket. Az estét nosztalgiabál zárja a Boleró Együttessel.
A Magyar Nemzeti Galéria időszaki és állandó kiállításai különleges fényben és megközelítésben tekinthetők meg. Művészettörténész és restaurátor, előadóművész és kurátor vezeti az érdeklődőket Munkácsy Krisztus-trilógiájától Markó Károly tájképeinek világába, a kortárs horvát szobroktól az autizmussal élő alkotók műveiig. Az állandó kiállítás tereit az este folyamán tárlatvezetés és klasszikus zeneszó kíséretében járhatják be a látogatók. A Nemzeti Galéria főbejárata előtti Savoyai teraszon a Kerekes Band tart lemezbemutató koncertet, majd Tabáni István és a Máté Péter zenekar zenél. 23 órától a 20 éves Budapest Táncszínház mutatja be a férfi-nő kapcsolat sokszínűségéről szóló, Gershwin zeneművére írt előadását, a Kék rapszódiát. Az estét a Tius Norma együttes koncertje zárja Az éjszaka hangjai a város felett címmel.
A kisebbek
A Hopp Ferenc Kelet-Ázsiai Múzeum ezen az éjszakán „a hajnalpír országával”, Koreával ismerteti meg látogatóit. A harcművészeti bemutatók után a bátrabbak saját erejüket is próbára tehetik, vagy ügyességi játékokkal fejleszthetik képességeiket. Bepillantást nyerhetnek a különleges tárgyak restaurálásának folyamatába, a televízióban jelenleg is futó koreai sorozatokról egy kutató véleményét hallgathatják meg, a kertben pedig teabemutatón és kóstoláson vehetnek részt.
„Megrázó” élményekre is számíthatnak azok, akik az Elektrotechnikai Múzeum felé veszik az irányt. A gyerekprogramok már délután három órakor indulnak; az elektrotechnikai puzzle kirakásától a robotépítésig, az iránytűtől az elektromágnesig számtalan izgalmas program várja a kicsiket és nagyokat. Az üvegfestést izzókon lehet majd gyakorolni, és a rendhagyó fizikaórákon és előadásokon arra is fény derül, mi van a konnektor mögött.
Tervek és megvalósult öltözetek, egykor és ma – a Kiscelli Múzeum különleges, egyéjszakás tárlatán a magyaros divat egy-egy korszakát mutatja be a díszmagyartól a Gombold újra! Pályázat egyes darabjaiig. A gyereksarokban ruhákat és kiegészítőket lehet készíteni, a kriptában petróleumlámpával megvilágított, színes történetek kelnek életre a laterna magica segítségével, és zseblámpás kalandtúra várja a bátrabbakat. Kora este az egykori Magyar utcai bordélyház polifonja muzsikál, később Edison fonográfja szolgáltatja a zenét.
Amíg a felnőttek esti tárlatvezetésen vesznek részt, addig a gyerekek a száraz-Rudnyánszky család elveszett kincse után nyomozhatnak a Nagytétényi Kastélyban. Az egy időben, 20 órakor kezdődő programok előtt és után csillagjósda és csillagászati bemutató, lampionkészítés, nyáresti hangverseny és a MOME textiltervező hallgatóinak a Budapest Kortárstánc Főiskola művészeivel közös divatperformance-a teszi különleges hangulatúvá az éjszakát.
És a ráadás: nyolc törpe a Gödörben
A Gödör Terasz Galéria, a MaDok programmal és az Örökségtér Klaszterrel összefogva igyekszik helyzetbe hozni a fontos, de kisebb és kevésbé ismert budapesti gyűjteményeket. Ebből született az egyedi, izgalmas „törpe” tárgyakból álló, csak június 26-ig megtekinthető tárlat, a Törpék a Gödörben kiállítás. A társult múzeumok – az Óbudai Múzeum és Könyvtár, az Angyalföldi Helytörténeti Gyűjtemény, az Újpesti Helytörténeti Gyűjtemény, a Textilmúzeum, a XVIII. kerületi Pedagógiai és Helytörténeti Gyűjtemény, a Bélyegmúzeum, a Pesterzsébeti Múzeum és a Hegyvidéki Helytörténeti Gyűjtemény – a Múzeumok Éjszakáján saját helyszínükön is különleges programokkal várják a látogatókat. (Az egyes helyszínekről aktuális blogunkban olvashatnak.)
További programok és részletes információ a www.muzeumokejszakaja.hu oldalon.