Virtuális örökségőrzés a Muravidéken

KÖZÖSSÉG

Virtuális nemzetiségi múzeumba menekíti kulturális értékeit a szlovéniai magyarság, hogy megőrizze és hozzáférhetővé tegye az utókor számára.

MTI 2015-07-15 08:37
Cikk küldése e-mail:

Az ötletet két szlovéniai magyar néprajzkutató, Lendvai Kepe Zoltán és Kepéné Bihar Mária álmodta meg és hozta létre. Bihar Mária az MTI-nek elmondta: a virtuális múzeum gondolata onnan indult, hogy a muravidéki magyarságnak nincsen valódi nemzetiségi múzeuma, vagyis egy olyan intézménye, amely megnyugtató módon tudna gondoskodni a tárgyi örökségekről és a műemlékvédelméről Pincétől Őrihodosig. Létezik ugyan Lendván egy galéria és múzeum, de annak a hatóköre nem terjed ki a muravidéki magyarságra. Kiemelte, hogy a világon számos nemzetiségnek van múzeuma. Megemlítette például a Pável Ágoston Helytörténeti és Szlovén Nemzetiségi Múzeumot Szentgotthárdon, a Magyarországon élő délszlávok múzeumát Mohácson és a Német Nemzetiségi Múzeumot Tatán.

 


„Már régóta próbáljuk mind a magyarországi politikának, mind a muravidékinek sugallni, hogy égető szükség van egy ilyen intézményre, de eddig sajnos még nem sikerült létrehozni" – magyarázta. Hozzátette: ezért úgy döntöttek, ha a valóságban nem jöhet létre, akkor megalapítják virtuálisan. Tizenöt évnyi sikertelen próbálkozás után döntöttek úgy, hogy korunk leghatékonyabb kommunikációs eszközéhez, az internethez, azon belül is közösségi oldalakhoz nyúlnak - tette hozzá.

 


A két kutató 2015 júniusában készített egy internetes oldalt, amelyen felhívást tett közzé a szlovéniai magyarsággal kapcsolatos emlékek, cikkek, régi tárgyak, képeslapok vagy fényképek küldésére a világ bármely tájáról. Bihar Mária azt is elmondta, hogy párjával szakmailag kommentálják a fotókat, ha valaki tud veszendőbe menő értékről, azt fel is jegyezik. Hangsúlyozta, hogy június óta mintegy 1200 követője van az oldalnak; nemcsak a Muravidékről és a környező országokból, hanem a világ minden tájáról, köztük nagyon sok történész, néprajzos és kutató.

Több száz megabájt alsószoknya

DIGITALIZÁCIÓ

Virtuális múzeumi gyűjtemény ad keresztmetszetet a magyarországi németség múltjáról

2015. március 03. Magyar Múzeumok Online

Dobozba zárt vélemény – a skatulyázás kényszere

NEMZETISÉGI

A Tatai Német Nemzetiségi Múzeum állandó kiállításának első szakasza nyílt meg 2015. április 18-án Mi és a többiek – Wir und die Anderen címmel.

2015. június 06. Foster Hannah

Német nemzetiségi tájházak tárgyai a weben

MINTAPROJEKT

2014 szeptemberében kezdődött az a digitalizációs mintaprojekt, mely a magyarországi német nemzetiség tárgyi emlékeinek digitális rögzítésére és weben való közzétételére irányult.

2015. február 02. Fonyódi Krisztián
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...