Virtuális örökségőrzés a Muravidéken
KÖZÖSSÉG
Virtuális nemzetiségi múzeumba menekíti kulturális értékeit a szlovéniai magyarság, hogy megőrizze és hozzáférhetővé tegye az utókor számára.
Az ötletet két szlovéniai magyar néprajzkutató, Lendvai Kepe Zoltán és Kepéné Bihar Mária álmodta meg és hozta létre. Bihar Mária az MTI-nek elmondta: a virtuális múzeum gondolata onnan indult, hogy a muravidéki magyarságnak nincsen valódi nemzetiségi múzeuma, vagyis egy olyan intézménye, amely megnyugtató módon tudna gondoskodni a tárgyi örökségekről és a műemlékvédelméről Pincétől Őrihodosig. Létezik ugyan Lendván egy galéria és múzeum, de annak a hatóköre nem terjed ki a muravidéki magyarságra. Kiemelte, hogy a világon számos nemzetiségnek van múzeuma. Megemlítette például a Pável Ágoston Helytörténeti és Szlovén Nemzetiségi Múzeumot Szentgotthárdon, a Magyarországon élő délszlávok múzeumát Mohácson és a Német Nemzetiségi Múzeumot Tatán.
„Már régóta próbáljuk mind a magyarországi politikának, mind a muravidékinek sugallni, hogy égető szükség van egy ilyen intézményre, de eddig sajnos még nem sikerült létrehozni" – magyarázta. Hozzátette: ezért úgy döntöttek, ha a valóságban nem jöhet létre, akkor megalapítják virtuálisan. Tizenöt évnyi sikertelen próbálkozás után döntöttek úgy, hogy korunk leghatékonyabb kommunikációs eszközéhez, az internethez, azon belül is közösségi oldalakhoz nyúlnak - tette hozzá.
A két kutató 2015 júniusában készített egy internetes oldalt, amelyen felhívást tett közzé a szlovéniai magyarsággal kapcsolatos emlékek, cikkek, régi tárgyak, képeslapok vagy fényképek küldésére a világ bármely tájáról. Bihar Mária azt is elmondta, hogy párjával szakmailag kommentálják a fotókat, ha valaki tud veszendőbe menő értékről, azt fel is jegyezik. Hangsúlyozta, hogy június óta mintegy 1200 követője van az oldalnak; nemcsak a Muravidékről és a környező országokból, hanem a világ minden tájáról, köztük nagyon sok történész, néprajzos és kutató.