©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

Tiszaföldvár fogadta a kismúzeumi tagozatot


A Tiszazugi Múzeum volt a helyszíne 2015. szeptember 3-án a Pulszky Társaság – Magyar Múzeumi Egyesület Kismúzeumi Tagozat szakmai napjának.

Szerző: Gócsáné Móró Csilla | Forrás: | 2015-10-13 14:50:44

Béres Mária igazgatónő azért hívta Tiszaföldvárra az e tagozatba tömörült muzeológusokat, mert az előző évben a tiszazugi közgyűjtemény nyerte el a kismúzeumok szakmai elismerését, a Poroszlai Ildikó-emlékérmet.

 

Béres Mária és összeszokott csapata a vidékiek kedvességével, házias vendéglátással fogadta kollégáit és a házigazda büszkeségével mutatta be múzeumát, a látványtárat, a foglalkoztató termeket, és mesélte el további fejlesztési terveit. Egy ilyen szakmai elismerés erőt és ösztönzést ad az azt elnyerő intézmény kollektívájának, így nem csoda, hogy a tiszaföldváriaknak is bőven vannak terveik.

 

 

Az intézmény stabil fenntartói hátterét bizonyítja, hogy a szakmai napot megtisztelte jelenlétével Hegedűs István, a település első embere. Polgármester úr köszöntőjében kifejezte örömét, hogy 30 múzeum képviselteti magát ezen a rendezvényen, és Tiszaföldvár rendezheti a mai szakmai találkozót. Megköszönte Béres Mária igazgatónő kiemelkedő munkáját, amivel kiérdemelte a rendezési jogot.

 

Dr. Deme Péter a Pulszky Társaság - Magyar Múzeumi Egyesület elnöke ismertette, hogy a társaság áprilisi évi rendes közgyűlésén a kismúzeumi tagozat tagsága is választást tartott, ahol újraválasztották Dr. Bathó Editet a vezetői posztra. Deme elnök úr hangsúlyozta, hogy az idei találkozó jubileum is egyben, mivel 10 éve szervezi a tagozat e szakmai találkozót. Elmondta, hogy korábban már járt a tiszaföldvári intézménynél, és örül annak, hogy a hátsó épület ésszerűen újult meg, látványraktár, raktár és foglalkoztatók kaptak benne helyet. Így a Tiszazugi Múzeum több hasznos tudást tud a gyerekek és felnőttek számára közvetíteni. Ez a fejlesztés is bizonyítja, hogy a tiszaföldváriak továbbra is töretlenül mennek előre, de nem előre menekülnek.

 

Dr. Bathó Edit a tagozat elnöke elmondta; mindig nagy öröm számára az évenkénti találkozó, mivel hisz a tapasztalatcsere erejében. 2005-ben Kalocsán szerveződött újjá a kismúzeumi tagozat. Elsőként Százhalombatta vendége volt e szerveződés. Sajnos előtte távozott el az élők sorából a tagozat első elnöke, Dr. Poroszlai Ildikó régész-múzeumigazgató. Ekkor alapította a díjat a Pulszky Társaság Százhalombatta város önkormányzatának anyagi támogatásával. 2015-ben 10. alkalommal adják át ezt az elismerést. A felhívásra három javaslat érkezett. Mind a három muzeális intézmény munkája olyan, hogy megérdemli a szakma figyelmét. Az elnök asszony szerint a legnagyobb elismerés, ha a kollégák ismerik el kollégák munkáját, s büszke arra, hogy a tagozat képes erre.

 

2015-ben a Pulszky Társaság – Magyar Múzeumi Egyesület Kismúzeumi Tagozata, valamint Százhalombatta Önkormányzata a jászberényi Hamza Gyűjtemény és Jász Galéria részére az elmúlt két évtized alatt végzett kiemelkedő és példamutató muzeológiai tevékenységéért Poroszlai Ildikó-emlékplakettet adományozott. A laudációban elhangozott, hogy a jászberényi Hamza Gyűjtemény és Jász Galéria 1995. július 15-én nyitotta meg kapuit. Fenntartója Jászberény Város Önkormányzata, működtetője a Hamza Múzeum és Jász Galéria Közalapítvány. Az elmúlt két évtized során számos állandó és időszaki kiállítás, a jászsági festőkről szóló könyvsorozat kiadása, ismeretterjesztő előadás és múzeumpedagógiai óra tette színesebbé az ide látogatók mindennapjait.

 

 

A Gyűjtemény alapvető célja Hamza Dezső Ákos festőművész, filmrendező és felesége, Hamza Lehel Mária divattervező, újságíró kiemelkedő művészeti hagyatékának feltárása, feldolgozása, őrzése, publikálása, a műtárgyak állandó kiállításon való bemutatása. Megnyitása óta négy állandó kiállítást rendeztek. Az állandó kiállítások mellett folyamatosan igyekszik bemutatni Hamza Dezső Ákos munkásságát az ország más városaiban is. Az állandó kiállítás mellett  rendszeres időszaki kiállításokkal is gazdagítja a múzeum Jászberény Város kulturális életét. A múzeum célja a közösségi kulturális hagyományok, értékek ápolásának, és művészeti kezdeményezések támogatása. E célt szem előtt tartva a múzeum két civil közösség szerveződését támogatta a 20 év során. A fiatal művészeket tömörítő Hamza Stúdió 1999 óta működik, és olyan művészeti projekteket valósítanak meg, amelyre méltán lehet büszke a város. A Jászsági Képzőművészeti Egyesület pedig 1996-tól működik az intézményben, és segíti annak munkáját. A múzeum másik fontos feladata Jászberény és a Jászság képzőművészeti hagyatékának feltárása, feldolgozása, kutatási eredményeinek publikálása könyvkiadás útján. Az elmúlt húsz év alatt 17 kötetet jelentettek meg. Nagy gondot fordítanak a fiatalabb korosztály megnyerésére is. 1997-től szerveznek gyermek tábort, és rendszeresen tartanak az állandó és az időszaki kiállításokhoz kapcsolódó múzeumpedagógiai foglalkozásokat is. 2014 szeptemberétől a múzeum főállásban foglalkoztat rajzpedagógust, aki állandó kapcsolatban áll az iskolák rajztanáraival. Nagyon sok ember munkája áll az elmúlt húsz év mögött. Egykori igazgatói: B. Jánosi Gyöngyi, Góg Zoltán, és jelenkori igazgatója, Farkas Edit, valamint munkatársai, a közalapítvány kurátorai, de a fenntartó önkormányzat is mindent megtesznek, hogy ez a kicsiny gyűjtemény folyamatosan és eredményesen működjön. Farkas Edit igazgató asszony és munkatársai megérdemlik, hogy tevékenységüket a Poroszlai Ildikó nevével fémjelzett ügy jeles szolgálói között ismerjék el.

 

A díjat Hajnal-Nagy Gábor alpolgármester kíséretében Farkas Edit igazgató asszony és Michalik Judit múzeumpedagógus vette át. A család képviseletében Dr. Pálóczi Horváth András, a százhalombattai önkormányzat és múzeum nevében Dr. Vicze Magdolna gratulált az elismeréshez. Farkas Edit múzeumigazgató kifejezte örömét a díj megítélésében, megköszönte kollégái munkáját, valamint Jászberény város támogatását, amivel a közgyűjtemény tevékenységét, küldetésének megvalósítását segítik. Hajnal-Nagy Gábor Jászberény alpolgármestere méltatta a Hamza Gyűjteménynek a város kulturális és képzőművészeti életében kifejtett munkáját. Elmondta, hogy a Jászság fővárosa továbbra is segíti az intézményt, sőt arra törekszik, hogy méltó helye legyen e kortárs anyagnak. Egy malom épület megvásárlását tervezik, amely újabb fontos kulturális tere lehet a városnak azzal, hogy a Hamza Gyűjtemény ide kerül.

 

 

A szakmai nap programja a tervezettnek megfelelően indult. A korreferátumok sorát Képes Gábor főosztályvezető nyitotta meg, aki ismertette MaNDA központi adatbázis célját, feladatát, szervezeti felépítését, hogy a MaNDA az Europeana európai rendszer tagja. Elmondta, hogy 900 fő kulturális közfoglalkoztatottat alkalmaznak a kulturális értékek nagy mennyiségű digitalizációja érdekében. Ismertette azt a rendszert, hogy milyen eszközöket biztosítanak a partnereiknek. A MaNDA és egy közgyűjtemény konkrét együttműködéséről Kapás János beszélt. A túrkevei Finta Múzeum igazgatója intézményének bemutatása után a tárgyi gyűjteményük digitalizálását ismertette. Elmondta, hogy a közgyűjtemény digitalizációs tevékenysége 2009-ben indult, ma már 3D-ben is rögzítenek adatokat, képeket.

 

A szakmai előadók sorát az orosházi Szántó Kovács János Területi Múzeum vezetője folytatta. Rózsa Zoltán régész a napi muzeológiai munka összetettségéről említett egy példát. Az új törvényi környezet új kihívást és munkakapcsolat kialakítását követeli a régészek és civilek között. Rózsa Zoltán ismertette az orosházi múzeum és a fémkeresők kapcsolatát, együttműködésének lényegét. Vofkori Mária a kisvárdai Rétközi Múzeum vezetője képes anyag segítségével ismertette díjnyertes Nagy Rajzolás projektjüket, amely az egész város számára látvány és élmény volt. Magyarország díjazottja volt korábban a Béres Mária vezette Tiszazugi Múzeum is. A kisvárdai és tiszaföldvári múzeum nemzetközi sikert aratott Nagy Rajzolásban szervezett akcióit is megismerhette a szakmai nap hallgatósága. A szakmai előadásokat Dr. Cservenyák László, a mátészalkai múzeum igazgatója zárta. "Se vele, se nélküle" – megye vagy város fenntartói előnyökről és hátrányokról beszélt a tőle megszokott impulzív módon.

 

 

A szakmai ismertetők sorát „A látványraktártól a látványfőzdéig” című program oldotta. A tiszaföldvári Szicsek Látvány-pálinkafőzdében folytatódott a találkozó, ahol a közös ebéd után lehetőség volt a pálinkakóstolásra, közös beszélgetésre.

 

Köszönet illeti a Tiszazugi Múzeum vezetőjét és kollektíváját, hogy felvállalta ezt a rendezvényt és folytatódott a kismúzeumi tagozat által kialakított nemes hagyomány.

Kapcsolódó cikkek:
A rejtett potenciál - kisgyűjtemények
Az Év Múzeuma Tiszaföldváron
Hálózatosodás

Cimkék:
Pulszky Társaság, közösség, Poroszlai Ildikó emlékérem

    Muzeumok.hu Rss betöltése...