©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

Mindszenty múzeumot kaphat Zalaegerszegen


2017-ben nyílhat meg a Mindszenty József Múzeum és Zarándokközpont Zalaegerszegen.

Szerző: Péter Gyöngyi-Szigeti Éva | Forrás: | 2015-11-10 09:50:36

Már a megvalósíthatósági tanulmánya is elkészült annak a múzeumegyüttesnek, amely a tervek szerint a majd három évtizeden át Zalaegerszegen tevékenykedő Mindszenty Józsefnek állít emléket. A monumentális tervek országosan egyedülálló, modern, interaktív központ megvalósulását ígérik. A zalai megyeszékhely így tiszteleg a bíboros emléke előtt, aki 1917-1944 között élt Zalaegerszegen; és akinek nevéhez számtalan jelentős fejlesztés kapcsolódik. Mindszenty tevékenysége nem csak a helyi katolikus közösség számára volt meghatározó, az egyházi vezető a város társasági életének szervezésében is fontos szerepet vállalt.

 

Mindszenty József (képeslap a Göcseji Múzeum történeti dokumentumtárából)

 

A Modern Városok Program keretében megvalósuló zarándokközpont és múzeum – a tervek szerint - Mindszenty József születésének 125. évfordulóján, 2017-ben nyitná meg kapuit a belvároshoz közel, a Göcseji Múzeum szomszédságában. A cél az, hogy a létesítmény rangjához méltó környezetben találjon otthonra. Ehhez igazodva a projekt több elemből áll: része a Göcseji Múzeum és a Mária Magdolna Plébániatemplom fejlesztése, a Mindszenty tér rendezése, a régi megyeháza, valamint a meglévő zarándok-szálláshely infrastrukturális korszerűsítése is, nyilatkozta a központról Balaicz Zoltán, Zalaegerszeg polgármestere. A megvalósíthatósági tanulmány már elkészült, a város és a Kormány képviselői, szakemberei november 17-én tartják az első egyeztetést.

Bár sok minden változhat még, az előzetes tervek szerint a zalaegerszegi Mindszenty József Múzeum és Zarándokközpont állandó kiállításai két emeleten kapnának helyet. Az első emelet helyiségei a bíboros-érsek, hercegprímás életútját és kultuszát mutatnák be. Az ország különböző pontjain ugyan léteznek tárlatok, melyek révén megismerkedhet az érdeklődő Mindszenty József életpályájának jelentős állomásaival, ám a zalaegerszegi gyűjtemény teljességre törekvő, így tehát hiánypótló lenne. A különféle terek a bíboros-érsek, hercegprímás életének egyes szakaszait fognák át: a születése és esztergomi érseki kinevezése közötti időszakot összegző részben, érthető módon, nagy hangsúlyt kapnának a Zalaegerszegen eltöltött évek.

Az érseki kinevezése és a letartóztatása közötti éveket bemutató tér a Mária-emlékév, valamint az egyház, különösen a Mindszenty-ellenes kommunista propaganda világába vezetné a látogatót. A következő etap a legsötétebb esztendőket venné sorra a hercegprímás letartóztatásától a fogságáig, ezt pedig az 1956-os szabadulása követné, majd az amerikai nagykövetségen eltöltött évektől a haláláig tartó időszakot idézné meg egy fejezet. Az első emeleten megismerkedhetne a látogató a rendszerváltás után történtekkel is, így például helyet kapnának az újratemetés, az állami rehabilitáció, a szentté avatás előkészítésének, jelenlegi állásának dokumentumai, de ezen a szinten alakítanának ki egy imasarkot is.

A második emelet kiállítási anyaga a kommunista diktatúra egyházüldözésének állítana emléket, méghozzá felekezeti különbségek nélkül, átfogó, ökomenikus, de szokatlan megközelítési módon keresztül. Az érdeklődő részletes történetismereti hátteret kapna, szembesülne a mindennapokat jellemző lázító cikkekkel, a valótlanságokat állító propagandával, a megfigyeltek és megfigyelők élethelyzeteivel, koholt vádakkal, vallomásokkal, a zárka fogságával, a szabadulással – vagyis mindazzal, ami annak idején meghatározta az emberek, a vallásos, hitüket vállaló emberek életét.

A kiállítás sokféle, a kor kihívásainak megfelelő, modern eszközzel dolgozik majd. Mindkét emeleten számos egyedi, speciális tárló, molinó, tabló, interaktív érintőképernyős terminál, fényinstalláció, sajátos megvilágítás, hangeffekt, videofilm, tablet, telefon is segíti a látogatót abban, hogy minél különlegesebb módon, minél több ismeretet szerezzen, így minél emlékezetesebb legyen számára mindaz, amit látott, hallott, olvasott, tapasztalt. Amennyiben a tervek megvalósulnak, 2017-ben valóban egy országosan egyedülálló létesítmény nyílhat Zalaegerszegen, mely a kapcsolódó programokkal együtt komoly vonzerőt jelent számos olyan közösség számára is, mely korábban esetleg nem gondolt utazási célpontként a zalai megyeszékhelyre.

 

2013. december 12-én nyílt meg Csehimindszenten, Mindszenty József bíboros, hercegprímás szülői házában a Terror Háza Múzeum „A magyarok lelkiismerete, Mindszenty József (1892–1975)” című állandó tárlata. Képgalériánk a bíboros életére emlékezik:

[[-- insertion|title:none|galeria:105 --]]

Kapcsolódó cikkek:
Egy fehérvértanúság vörös emlékei
A „basilica minor” és a Szent Jobb
Akár hátat is merünk egymásnak fordítani…

Cimkék:
Zalaegerszeg,Mindszenty

    Muzeumok.hu Rss betöltése...