Újra indul: a Néprajzi Múzeum tervpályázata
LIGET
Kiírták a nemzetközi építészeti tervpályázatot a Néprajzi Múzeum új épületére. A meghívásos pályázaton 15 nemzetközi és magyar építésziroda szállhat versenybe.
A Városliget Zrt. hétfői közleménye szerint a pályázat eredményhirdetése 2016 májusára várható. A Néprajzi Múzeum minden szakmai és látogatói igényt kielégítő, új otthona a tervek szerint 2019-ben nyitja majd meg kapuit az Ötvenhatosok terén a Városliget átfogó és komplex megújítását szolgáló Liget Budapest Projekt részeként.
Mint az MTI-hez eljuttatott közleményben felidézik, a Néprajzi Múzeum új épületének tervezésére 2014-ben már lezajlott egy építészeti tervpályázat, amelyből a francia Vallet de Martinis és a DIID építésziroda terve került ki győztesen, ám a Liget Budapest projekt végleges struktúrájára vonatkozó kormánydöntés alapján a Néprajzi Múzeum új helyszínre, az Ötvenhatosok terének középső szakaszára került, ezért új tervpályázatra volt szükség.
A most kiírt pályázatra a Herzog & de Meuron, az MVRDV, a BIG - Bjarke Ingels Group, a Bernard Tschumi Architects, a Dominique Perrault Architecture, a Sauerbruch Hutton, a Coop Himmelb(l)au Architects, az Emre Arolat Architects, az OMA, a Közti Zrt., Balázs Mihály és a BME Építészmérnöki kara, a Napur Architect, valamint a Bánáti + Hartvig Építész Iroda kapott meghívást. További két pályázói hely egyelőre üres, ezekért eddigi referenciáikkal hazai és nemzetközi építészirodák egyaránt versenybe szállhatnak.
A pályázati kiírás a www.ligetbudapest.org/ethnography oldalon érhető el. A tervek beadási határideje április 6., a beérkező pályaműveket 11 tagú, magyar és nemzetközi múzeumi és építészeti szakemberekből álló zsűri bírálja majd el.
A most kiírt pályázatnak köszönhetően újabb világszínvonalú középülettel gyarapodhat a főváros, és végre méltó körülmények közé kerülhet a jelenleg az egykori Kúria szűkös és múzeumnak alkalmatlan épületében működő Néprajzi Múzeum - hangsúlyozzák a közleményben, hozzátéve: az új, korszerű épület lehetővé teszi majd, hogy a közönség elől eddig elzárt, raktárban pihenő műtárgyak egy jelentős részét végre állandó kiállításon és korszerű módon mutathassa be az intézmény.
A Liget Budapest Projekt keretében eddig két új épület megvalósításáról született döntés, melyeket világhírű japán építészek terveznek. Az elbontandó, volt Hungexpo-irodaházak helyén épülő Magyar Zene Házát Sou Fujimoto, a Petőfi Csarnok helyén felépülő Új Nemzeti Galériát pedig a Pritzker-díjas SANAA építésziroda tervezi.