Költözik a múzeum!

A Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum Óbudán!

A lassan fél évszázados múltra visszatekintő intézmény új korszaka kezdődik, néhány éves pesti működés után, ismét a Duna jobb partján.

Tóth Helga 2011-09-06 11:00
Cikk küldése e-mail:

 A múzeum 1966-ban nyitotta meg kapuit, akkor még csak gasztronómiatörténeti anyaggal, mely 1970-ben egészült ki a kereskedelmi gyűjteménnyel. Így jött létre a világon máig egyedülálló, két szakmát átfogó Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum (MKVM). Működését a budai várnegyedben, az utcának nevet adó egykori Fortuna fogadó patinás épületében kezdte meg, ahol 2005 nyaráig tevékenykedett.

2006 októberétől 2011 májusáig az V. kerületben, a Szent István-bazilika mellett, a Lajta Béla által tervezett, Zsolnay mázas portálú épületben fogadta a látogatókat változatos időszaki kiállításokkal, múzeumpedagógiai foglalkozásokkal, izgalmas koncertekkel, színházi előadásokkal, szakmai beszélgetésekkel, könyvbemutatókkal, szakmai versenyekkel és díjátadókkal (Miért írtam szakácskönyvet című sorozat, Gundel Károly Évforduló, Grillázs Majális).

Az elmúlt évek nagy sikerű tárlata volt a fagylalt, parfé és jégkrém, a kávéfőzés, a neves bécsi Sacher Hotel, a 100 éves magyar hanglemezkiadás, a 60 éves Utasellátó, a 19. századi magyar divat, a Törley pezsgő vagy a játékkereskedelem történetét bemutató kiállítás. Két tárlat keretében a múzeum ízelítőt adott gazdag plakátgyűjteménye anyagából.

A 2006-ban megalakított Kultea százötven fős színháztermében számos klub talált otthonra, így a Palya Bea-klub, a Bohém Ragtime Band klubja, a World Music Club, a Filmklub, a Palinta gyermekklub és a Román Kulturális Intézettel közös szervezésben a Jazzmozdony. A Belvárosban eltöltött években a múzeum és a Kultea egyre nagyobb népszerűségre tett szert, színesítette a kerület kulturális kínálatát. Az intézmény évről évre bekapcsolódott nagyobb rendezvényekbe is, mint a Budapesti Tavaszi Fesztivál, a Design Hét, a Szakrális Művészetek Hete, elindította az EuroMed Music Fesztivált, ezzel a Belváros kulturális vérkeringésének szerves részévé vált. Évente több mint húszezer látogató tekintette meg a múzeumot.

 Krúdy Gyula otthonában

Idén a múzeum ismét költözni kényszerült, július 1-jétől a III. kerületben működik tovább. Az új – szintén műemlék jellegű – épület a régi Óbuda hangulatát őrző Dugovics tér 13–17. szám alatt található. A ház az 1980-as évektől az Állami Műemlékhelyreállítási és Restauráló Központ, 2007-től 2010-ig a Kulturális Örökségvédelmi Szakszolgálat, majd a Magyar Nemzeti Múzeum kezelésében állt.

A három részből álló, 18–19. századi lakóépület római erődfalakra épült, barokk stílusban. Gyönyörű, boltíves pincéivel, polgári miliőt idéző tereivel lehetőséget teremt a régóta várt állandó kiállítás újbóli megépítésére, amire az V. kerületben anyagi források híján nem került sor.

Az óbudai új helyszínt még vonzóbbá teszi, hogy középső szárnyában élt és dolgozott utolsó éveiben Krúdy Gyula, akinek tiszteletére két teremben emlékszobákat alakítunk ki. Az egyikben az író budapesti lakhelyeit mutatjuk be, a másikban kedvelt kocsmáit, vendéglőit és kávéházait.

Nyitás ősszel

A múzeumban jelenleg az őszi nyitásra készülve átalakítási munkák folynak: közösségi intézménynek megfelelő terek kialakítása, épületgépészeti felújítások zajlanak.

 Terveink szerint szeptember végére készül el a kereskedelmi és vendéglátó-ipari gyűjteményből szemezgető Látványraktár és a Krúdy-emlékszoba. Folytatódnak a Kultea programjai is, továbbra is lesznek koncertek, színházi előadások, szalonbeszélgetések, könyvbemutatók, Krúdyhoz kapcsolódóan pedig egy új beszélgető sorozatot indítunk. Októbertől folyamatosan várjuk iskolás, nyugdíjas csoportok jelentkezését élményekkel teli gasztronómiai múzeumpedagógiai foglalkozásainkra (fagyi-, csoki-, koktélkészítés, zöldségfaragás, szülinapi buli stb.). A Design Hét keretében a SZOC DEKO – Metalika c. időszaki kiállítás lesz látható, mely a múlt század 60–70–80-as éveinek tárgyi kultúrájából ad ízelítőt. Novemberben egy különleges témájú kiállítással várjuk a látogatókat a 19. századi zenés szórakoztató vendéglátást és zenemű-kereskedelmet mutatjuk be. A kapcsolódó foglalkozásokon lehet táncot tanulni, korabeli ruhákban „pózolni” és természetesen zenét hallgatni.

Közben megkezdődik a két oldalszárnyban az állandó kiállítások kialakítása is. Az első várhatóan 2012 májusára készül el, és kronologikus sorrendben a piactól a szocialista áruházig mutatja be a kereskedelem fejlődését, a különböző cégtípusokat, amit különleges interaktív elemek tesznek még élvezetesebbé. A tematikus felépítésű vendéglátó-ipari állandó kiállítás 2012 végétől fogadja a közönséget. A látványosságok között cukrászda és cukrászműhely – működő cukorkakészítő géppel –, vendéglő, kávéház, szálloda, a turizmust és a fürdőkultúrához kapcsolódó vendéglátást bemutató egységek lesznek megtekinthetők. Az elképzelések szerint helyet kap benne egy polgári ebédlő, konyha és egy spájz, ahol különféle alapanyagokat, élelmiszereket lehet majd megszagolni, kézbe venni. A kiállításokat hungarikumok színesítenék, melyek nagy részét az intézmény ún. Dobos Delikát Boltjában meg is lehet majd vásárolni más magyar termékekkel együtt. A vendéglátóegységet a Kiskorona utca felől is meg lehet majd közelíteni, és a múzeum nyitvatartási idején kívül is működne.

Szeretettel várunk minden érdeklődőt hamarosan Óbudán, a megújult MKVM-ben!

 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...