©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

A Filmhéten most a múzeumok is tarolhatnak


Csontok, múmiák, magyar antropológusok a mozivásznon! Három múzeumi témájú film is versenybe szállhat.

Szerző: Magyar Természettudományi Múzeum | Forrás: | 2016-03-02 08:07:36

Olyan még nem volt, hogy egyszerre három, múzeumban forgatott antropológia témájú film is versenybe szállhat a tegnap induló Filmhét kapcsán. Kiss-Stefán Mónika, a Magyar antropológusok szóvivője több hónapon át kamerával is nyomon követte a magyar és nemzetközi antropológusok rejtélyeket feltáró kutató munkáját.

 

 

Szóra bírt múmia

Rejtélyes múmia a Természettudományi Múzeumban. Leltári szám nélkül, amputált lábakkal, több évtizeden át a gyűjtemény mélyén. Nem tudni ki ő, honnan származik, hány éves, miben lelte halálát. Nincsenek papírok, jegyzetek. Csupán a mumifikálódott test. A nemzetközi múmiakutatások kiváló nagyjai Pap Ildikó és Szikossy Ildikó, Dr. Karlinger Kinga radiológust hívták segítségül, hogy megállapítsák a férfi kilétét. A CT alapján kiderült, hogy az ismeretlen természetes úton mumifikálódott, belső szervei csodálatosan megmaradtak. Milyen sérül okozhatta a vágásokat a testén? Ki amputálhatta a lábát? Milyen társadalmi rétegben és hány évig élhetett? Vajon erőszak áldozata lett? A válasz az antropológusok fejében.

 

 

Arcok a sírból

Éveken át Janus Pannoniust lágy vonású ifjúnak gondoltuk. Ez a teória megváltozott, mikor is előkerült a csontváza, amin számtalan vizsgálatot végeztek a szakemberek. A koponya alapján a Természettudományi Múzeum munkatársa, Kustár Ágnes elkészítette az arcrekonstrukciót, ami alapján fény derült, a költő valódi énjére. De vajon milyen volt az arca a várkapitány, Dobó Istvánnak, vagy éppen Szent László királyunknak?

 

 

Magyar múmiák Albert Zink asztalán

Ötzi, Tutanhamon, váci múmiák. Közös bennük az, hogy Albert Zink és Olivier Dutour antropológusok mindnyájukat vizsgálta már. A kutatócsoport arra volt kíváncsi, vajon 250 évvel ezelőtt milyen volt Staphylococus aureus baktérium DNS állománya. Ez az a szuperbaktérium, amely majd minden ismert antibiotikummal szemben rezisztens, és felelős a kórházak intenzív osztályain fekvő, legyöngült szervezetű betegek haláláért. A múmiakutatás eredményei segítenek abban, hogy megtudhassuk, hogy a baktérium DNS evolúciója a hosszú évek folyamán hogyan változott. Így talán megfejtik annak a titkát is, hogy miként tehetünk ellene.

A filmekről bővebben: itt

Pap Ildikó antropológus-muzeológus, Szikossy Ildikó antropológus-muzeológus

Kapcsolódó cikkek:
Kisgyermek múmia a Természettudományi Múzeumban
Múmiavilág
Egy kiállítás arca

Cimkék:

    Muzeumok.hu Rss betöltése...