Évekig pihentetett lopott ókori műtárgyak

MEGLETTEK

Olaszországban bemutatták a Svájcban visszakerült lopott ókori műtárgyakat. Ez az ügy az utóbbi évtizedek legnagyobb sikere az illegális műkereskedelem elleni harcban.

Pallag Zoltán 2016-03-23 14:17
Cikk küldése e-mail:

Több száz lopott ókori műtárgy került vissza Olaszországba, amelyeket a genfi szabadkikötőben foglaltak le, miután a brit műkereskedő Robin Symes tulajdonolta 45 ládában megtalálták azokat. A tárgyak ugyan már januárban Olaszországba érkeztek, de csak kedden mutatták be őket a nyilvánosságnak egy sajtótájékoztató keretében.

A régészeti tárgyakat, melyek kora az i.e. 7 századtól az i. sz. 2. századig terjed, két éve találták meg a svájci raktárban Symes után nyomozva. A kikötő egy szinte teljesen adómentes terület, ahol műkereskedők és gazdag gyűjtők tárolhatják a sokszor illegális ásatásokból származó műkincseket. „A genfi szabadkikötő a legnagyobb feltáratlan régészeti lelőhely a világon”, mondta Daniel Berger az Olasz Kulturális Minisztérium konzulense. Mariano Mossa tábornok, az olasz hadsereg műkincsekre specializálódott egységének parancsnoka szerint a tárgyak visszajutása az olasz és svájci együttműködés szép példája.

A műtárgyak – többek között etruszk és római szarkofágok, bronz tárgyak, kőszobrok, festett terrakotta töredékek egy i.e. 6. századi templomból Cerveteriből – egy sajtótájékoztató keretében lettek bemutatva kedden. A könnyebb csempészhetőség érdekében ripityára tört apuliai vázák darabjait az illegális előkerülésükkor készült polaroid fotókkal együtt állították közszemlére. Ezeket a darabokat már évtizedekkel ezelőtt csempészték ki Olaszországból, ez a csomagolóanyagként használt olasz és brit újságok dátumaiból derül ki. „Szicíliai, pugliai és calabriai illegális ásatásokból származnak az 1970-es, 1980-as évekből” – mondta Giancarlo Capaldo ügyész. Vagyis a most bemutatott darabok évtizedek óta a genfi raktárban vártak a sorsukra.

Az illegális műkincsek ilyen pihentetése egy bevett gyakorlat ebben a műfajban. Tíz, húsz, akár harminc évvel azok előkerülése után dobják őket piacra hamis eredetpapírokkal, miszerint egy régi svájci magángyűjtemény részét képzeték egykor. A Christie’s aukciósház épp egy ilyen darabot – egy római kori Venus torzót - próbál most eladni, amely Symes közreműködésével került hozzájuk. A becsérték 300-500 ezer dollár.

Dario Franchescini, az olasz kulturális miniszter elmondta, hogy a tárgyakat olyan térségek múzeumaiba juttatják el, ahonnan azok származnak. A miniszter szerint ez az ügy az utóbbi évtizedek legnagyobb sikere az illegális műkereskedelem elleni harcban. A most visszakerült különlegesen magas minőségű tárgyak kereskedelmi értéke mintegy 9 millió euró.

Robin Symes egykor a legnagyobb műkereskedő volt, de számoz nyomozás indult ellene görög és itáliai műtárgyainak bizonytalan eredete miatt. Az utóbbi években sok darabot közvetített magángyűjteményekbe, de olyan nagy múzeumoknak is, mint a Metropolitan Museum of Art (New York), vagy a J. Paul Getty Museum (Los Angeles). Ezek a múzeumok miután kiderült, hogy a tárgyak illegális ásatásokból származnak, visszaadták azokat Olaszországnak. Robin Symes jelenleg nem büntethető Olaszországban, mivel a bűncselekmények, amelyekkel vádolhatnák, elévültek, viszont polgári eljárás folyik ellene Londonban az olasz és görög műtárgyak visszajuttatása érdekében.

Carabinierik a műkincstolvajok nyomában

Kolumbusz levele

Az UNESCO párizsi épületében 31 értékes műkincs látható, közös bennünk, hogy Itáliából csempészték ki őket, és olasz csendőrök, carabinierik találták meg valamennyit az Interpollal és más nemzetközi...

2012. július 07. MTI

Csempészték és lefoglalták

Ókori műtárgyak a Szépművészeti kamara-kiállításán

A magyar határon lefoglalt, csempészett ókori műtárgyakat mutat be a Szépművészeti Múzeum június közepén nyíló kamara-kiállítása.

2011. június 06. Lakatos Szilvia

Lopással vádolják őket

PÁRIZS

Megkezdődött hétfőn az egyik legnevesebb francia árverési ház, a Drouot 41 volt berendezőjének és hat kurátornak a pere, akiket azzal vádolnak, hogy éveken át műtárgyakat loptak a kalapács alá került...

2016. március 03. MTI
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...