©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

Évekig pihentetett lopott ókori műtárgyak


Olaszországban bemutatták a Svájcban visszakerült lopott ókori műtárgyakat. Ez az ügy az utóbbi évtizedek legnagyobb sikere az illegális műkereskedelem elleni harcban.

Szerző: Pallag Zoltán | Forrás: | 2016-03-23 14:17:37

Több száz lopott ókori műtárgy került vissza Olaszországba, amelyeket a genfi szabadkikötőben foglaltak le, miután a brit műkereskedő Robin Symes tulajdonolta 45 ládában megtalálták azokat. A tárgyak ugyan már januárban Olaszországba érkeztek, de csak kedden mutatták be őket a nyilvánosságnak egy sajtótájékoztató keretében.

A régészeti tárgyakat, melyek kora az i.e. 7 századtól az i. sz. 2. századig terjed, két éve találták meg a svájci raktárban Symes után nyomozva. A kikötő egy szinte teljesen adómentes terület, ahol műkereskedők és gazdag gyűjtők tárolhatják a sokszor illegális ásatásokból származó műkincseket. „A genfi szabadkikötő a legnagyobb feltáratlan régészeti lelőhely a világon”, mondta Daniel Berger az Olasz Kulturális Minisztérium konzulense. Mariano Mossa tábornok, az olasz hadsereg műkincsekre specializálódott egységének parancsnoka szerint a tárgyak visszajutása az olasz és svájci együttműködés szép példája.

A műtárgyak – többek között etruszk és római szarkofágok, bronz tárgyak, kőszobrok, festett terrakotta töredékek egy i.e. 6. századi templomból Cerveteriből – egy sajtótájékoztató keretében lettek bemutatva kedden. A könnyebb csempészhetőség érdekében ripityára tört apuliai vázák darabjait az illegális előkerülésükkor készült polaroid fotókkal együtt állították közszemlére. Ezeket a darabokat már évtizedekkel ezelőtt csempészték ki Olaszországból, ez a csomagolóanyagként használt olasz és brit újságok dátumaiból derül ki. „Szicíliai, pugliai és calabriai illegális ásatásokból származnak az 1970-es, 1980-as évekből” – mondta Giancarlo Capaldo ügyész. Vagyis a most bemutatott darabok évtizedek óta a genfi raktárban vártak a sorsukra.

Az illegális műkincsek ilyen pihentetése egy bevett gyakorlat ebben a műfajban. Tíz, húsz, akár harminc évvel azok előkerülése után dobják őket piacra hamis eredetpapírokkal, miszerint egy régi svájci magángyűjtemény részét képzeték egykor. A Christie’s aukciósház épp egy ilyen darabot – egy római kori Venus torzót - próbál most eladni, amely Symes közreműködésével került hozzájuk. A becsérték 300-500 ezer dollár.

Dario Franchescini, az olasz kulturális miniszter elmondta, hogy a tárgyakat olyan térségek múzeumaiba juttatják el, ahonnan azok származnak. A miniszter szerint ez az ügy az utóbbi évtizedek legnagyobb sikere az illegális műkereskedelem elleni harcban. A most visszakerült különlegesen magas minőségű tárgyak kereskedelmi értéke mintegy 9 millió euró.

Robin Symes egykor a legnagyobb műkereskedő volt, de számoz nyomozás indult ellene görög és itáliai műtárgyainak bizonytalan eredete miatt. Az utóbbi években sok darabot közvetített magángyűjteményekbe, de olyan nagy múzeumoknak is, mint a Metropolitan Museum of Art (New York), vagy a J. Paul Getty Museum (Los Angeles). Ezek a múzeumok miután kiderült, hogy a tárgyak illegális ásatásokból származnak, visszaadták azokat Olaszországnak. Robin Symes jelenleg nem büntethető Olaszországban, mivel a bűncselekmények, amelyekkel vádolhatnák, elévültek, viszont polgári eljárás folyik ellene Londonban az olasz és görög műtárgyak visszajuttatása érdekében.

Kapcsolódó cikkek:
Csempészték és lefoglalták
Carabinierik a műkincstolvajok nyomában
Lopással vádolják őket

Cimkék:

    Muzeumok.hu Rss betöltése...