Minden könyv olcsóbb!

Néprajzi és kulturális antropológiai könyvek bemutatója és vására

Szeretnéd más oldalról, kicsit komolyabban látni a téged körülvevő társadalmat? Szeretnéd tudni, mi a különbség a néprajz és a kulturális antropológia között? A Néprajzi Múzeum könyvbörzéjén könyvlapozgatás közben jó programok közül is választhatsz!

Tarczali Anikó 2010-09-14 21:55
Cikk küldése e-mail:

2008-ban az Ünnepi Könyvhéthez kapcsolódóan rendezték meg első ízben a néprajzi és kulturális antropológiai Könyvbörzét. A Néprajzi Társaság célja világos volt, amikor meghirdette az első alkalmat: a hazai szakmai közélet kommunikációjának támogatása, a tudományág(ak) eredményeit széles körben bemutató fórum létrehozása. Mindemellett lényegi szempont ma is, hogy évi rendszerességgel lehetőséget teremtsen arra, hogy a hazai néprajz és kulturális antropológia kiadványai egy helyen, egy időben, nagy kedvezményekkel mindenki számára áttekinthetők, elérhetők és megvásárolhatók legyenek. 


Változás!

Könyvbörze fontosságát és szükségességét mutatja a szakmán belüli pozitív visszajelzések nagy száma, és az év során jelentkező nagyfokú előzetes érdeklődés. A Néprajzi Társaság ezért idén is folytatja a kezdeményezést, és a Néprajzi Múzeummal közösen alkalmat biztosít a könyvek bemutatójára és vásárára. Az időpont azonban megváltozott, nem az Ünnepi Könyvhéthez kapcsolódott a rendezvény, hanem a Kulturális Örökség Napokhoz, amely eseményt minden év szeptember közepén, idén szeptember 18-19-én rendeznek meg. Ilyenkor az is komoly fegyvertény, hogy ezen a két napon ingyenesen látogatható a Néprajzi Múzeum épülete.


Bővülő kínálat

A tervezett résztvevők között az előző évekhez hasonlóan a szakmához kapcsolódó nagyobb múzeumok, egyetemi tanszékek, akadémiai intézetek és különböző szervezetek mellett az ilyen témájú könyvekkel rendelkező könyvkiadók, könyvterjesztők is szerepelnek. A harmadik Könyvbörze újdonsága közé tartozik, hogy nem csak a hazai tudományos élet legújabb kiadványait mutatjuk be, kínáljuk megvásárlásra. A börze kiemelt vendége a Xantusz, a határon túli könyvek kis- és nagykereskedelmével foglalkozó cég. Több mint harminc felvidéki, erdélyi és délvidéki kiadóval, intézménnyel állnak kapcsolatban (például: Kiss Lajos Néprajzi Társaság [Szabadka], Erdélyi Múzeum-Egyesület [Kolozsvár], Kriza János Néprajzi Társaság [Kolozsvár], Intermix [Ungvár], Forum Kisebbség Kutató Intézet [Somorja] stb.), olyan könyveket, terjesztenek, amelyekhez könyvesbolti forgalomban nem lehet hozzájutni. 

A börzén az érdeklődök nemcsak a legújabb tudományos, ismeretterjesztő munkákhoz juthatnak hozzá, hanem régi folyóiratok, különlenyomatok, könyvek, katalógusok is megtalálhatók. A Magyar Néprajzi Társaság 120 éves folyóiratából, az Ethnographiából ad egy különleges válogatást, illetve az eddig megjelent könyveihez lehet kedvezményes áron hozzájutni; a Tari János által készített, külföldi díjakban is részesülő Keszi Kovács László-DVD-t is fél áron lehet majd megvásárolni.


Valóban olcsóbb!

Nem csak reklámszlogen, hogy a könyvbörzén bemutatott és árusított könyveket a bolti ár alatt kínálják: csak azok árusíthatnak a rendezvényen, akik kiadványaik egy részét minimum 30 százalékos kedvezménnyel terjesztik.


Próbáld ki!

A rendezvény látogatottsága évről évre nő, de még mindig inkább a szakmai körökben ismerik. A társaság szeretné, ha a néprajz és antropológia iránt érdeklődők is felfedeznék ezt a lehetőséget. Ebben az évben már nemcsak az interneten keresztül és a belső levelező listákon hirdetik a programot, hanem a Néprajzi Múzeum segítségével olyan internetes közösségi oldalakon is, amelyeken a fiatal korosztályoktól az idősebb generációkon keresztül mindenkihez eljut a híre. Eddigi tapasztalatok szerint a három napon megközelítőleg több mint száz ember fordult meg a rendezvényen. Ezen a rendezvényen a Néprajzi Társaság az egész éves kiadványárusításból befolyt összegének körülbelül negyedére tesz szert.


Több mint könyv

Könyvbörzéhez idén is kapcsolódnak kiegészítő programok, közülük most a filmes programokat ajánljuk!

Hatszáz év után az első - Osgyáni Gábor
(Él Miskolcon egy ember, akit páran festőművészként, mások szegény cigány gyerekek megmentőjeként, néhányan pedig egyszerű villanyszerelőként ismernek. Életpályája változatos, extrém fordulatoktól sem mentes, ugyanakkor a folyamatos tenni akarásról, kitartásról, a "jó embernek lenni" életfilozófiájáról tesz tanúbizonyságot napról napra. Ő az, aki időt és energiát nem kímélve arra törekszik, hogy jobbá tegye a világot, amiben élünk.)

Sorsod Borsod - Nagy István
(Peti és Robi két teljesen különböző világból jön, normális körülmények között nem is találkoznának. Miután mindketten fiatalkorú bűnelkövetőkké váltak, ugyanabba az irodába járnak pártfogó felügyelőhöz. Kettejük kiragadott példáján keresztül a film arra mutat rá, mennyire lehet hatékony egy nyugat-európai mintát követő büntetési modell egy olyan szociálisan erősen megosztott régióban, mint Borsod megye. Segíthet-e egy idegen intézmény ott, ahol a szülői felelősség véget ér?)

Fába szorult lélek - Szacsvay Éva, Tari János
(A film a lélek- és szellemhit jelenkori megnyilvánulásait sorakoztatja fel, tudományos eredmények felhasználásával. Nem interpretál, nem ítélkezik. De kísérletet tesz a hagyományos népi hiedelmek és a városokból kisugárzó elit- és tömegkultúra egymásra hatásának modellezésére. Drámaiságát a szeánszra összegyűltek igyekezetének kamerával történő követése és megörökítése hordozza: megmozdul-e majd az asztal, vagy sem, és vajon hogyan fogadják a résztvevők a dolog kimenetelét?)

A MaDok jelenkori kutatási programjában elkészült filmek

A Szabadtéri Néprajzi Múzeum által készített rövidfilmek.



A PROGRAM:


Szeptember 16. (csütörtök)

15.00-16.00 Könyvbemutató a Miskolci Egyetem Kulturális és Vizuális Antropológia Tanszékén oktatók kiadványaiból 
Bán AndrásA vizuális antropológia felé
Biczó GáborHasonló a hasonlónak
R. Nagy JózsefBoldog téglafalak között
- a Szabadtéri Néprajzi Múzeum legújabb könyvéből (Kemecsi LajosFelföldi mezőváros).

16.30-18.00 Filmvetítés a Miskolci Egyetem Kulturális és Vizuális Antropológia Tanszék és a Kunt Ernő Képíró Műhely anyagaiból


Szeptember 17. (péntek)

14.00-16.00 Könyvbemutató a Magyar Néprajzi Társaság Digitalizált Ethnographia, Akadémiai Kiadó legújabb kiadványaiból:
Flórián Mária"A nép követte a szabást." Folyamatok a magyar paraszti öltözködés alakulásában
Gulyás Judit"Mert ha irunk népdalt, mért ne népmesét?" A népmese az 1840-es évek magyar irodalmában
Tátrai ZsuzsannaA pünkösdnek jeles napján... Pünkösd a 19-20. századi magyar néphagyományban
Balázs LajosParaszti nemi kultúra és nemi erkölcs Csíkszentdomonkoson című könyvéből.

16.00-18.00 Filmvetítés, Tari János Fába szorult lélek című alkotása, valamint válogatás a Néprajzi Múzeum archív anyagaiból.


Szeptember 18. (szombat)

14.00-16.00 Könyvbemutató a Néprajzi Múzeum és az Európai Folklór Intézet legújabb kiadványaiból:
Csupor IstvánCéhes kerámiák
Katona EditFeliratos tárgyak)
A világ eposzai sorozat és a Sustaable Heritage című konferenciakötet.

16.00-18.00 Filmvetítés a MaDok-programon belül elkészített "Kortárs jelenségek mozgóképes dokumentálása" során elkészült filmekből és a Szabadtéri Néprajzi Múzeum anyagaiból

 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...