|
©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva. |
Ez az éjszaka a kutatóké!
Ezernél több program várja az érdeklődőket huszonhat városban, ötvenöt helyszínen pénteken, a Kutatók Éjszakáján, amelyet az idén immár hatodik alkalommal rendeznek meg Magyarországon. A rendezvényhez néhány fővárosi múzeum is csatlakozott.
Szerző: MTI - MMO | Forrás: | 2011-09-22 08:55:28
A Kutatók Éjszakáját (Researchers' Night) az Európai Bizottság kezdeményezésére és támogatásával 2005 óta rendezik meg Európa-szerte minden év szeptemberének negyedik péntekén. A népszerű tudományos fesztivál célja, hogy megváltoztassa a kutatókról kialakult általános képet, bemutassa a tudósok érdekes, izgalmas életét, és ezáltal minél több fiatalt győzzön meg arról, hogy érdemes a kutatói életpályát választani. A tudósjelöltek és az érdeklődő közönség kora estétől akár hajnalig válogathat a bemutatók, kísérletek, előadások és kiállítások között.
Főszerepben az egyetemek
A fővárosi helyszíneken egész éjjel zajlanak az események: a Corvinuson bepillanthatunk a genetikailag módosított növények világába, az ELTE-n megelevenednek a jégkorszak állatai, és a résztvevők kézbe foghatják a maradványokat, eredeti fogakon próbálhatják ki az egyes preparálási módszereket. A Semmelweis Egyetemen a CSI, Dr. Csont és a többiek című gyakorlati jellegű bemutatókon a bűnügyi orvos feladatát, a halottvizsgálat lépéseit ismerhetik meg a látogatók, majd egy szimulált helyszíni szemlén maguk is orvosszakértővé válhatnak. A Pázmányon idén is mindenkit vár a népszerű robotfoci és a robotikai kutatások, az Óbudai Egyetem Mérnöki Karán pedig James Bond eszközeivel ismerkedhetnek a látogatók.
A központi budapesti programnak a Gödör Klub ad otthont, amely erre az éjszakára a tudományos ismeretterjesztés fellegvárává válik. Egy izgalmas előadás erejéig a mikrokozmosz mélyére pillanthatunk, a kutatói karrierrel pedig első kézből ismerkedhetünk meg. A SOKK-ban (Semmelweis Orvostudományi Kutatóközpont) kiderül, hogyan kell használni a rákos sejtek felismerésére kifejlesztett onko-kést, és az is, mit mutat meg az elektronikus orr. Felfedezhetjük, milyen az élményközpontú matematika, és a Dob workshopon közös dobolással írhatunk új ritmusképleteket. Zenei kísérő programként a Pál Utcai Fiúk koncertezik, és lesz Pluto lemezbemutató buli is.
Kutatók a múzeumokban
Az éjszakázásban már gyakorlott múzeumok némelyike ezt a rendezvényt sem hagyja ki. Az Aquincumi Múzeumban a régészek és restaurátorok munkájának titkait ismerhetik meg a látogatók, de kiderül az is, mit lehet kezdeni a kerámialeletekkel, és hogyan hasznosítható a 3D lézer-szkenner a régészeti feltárások során.
A Budapesti Történeti Múzeum időszaki kiállításaiban tárlatvezetésekkel virtuális sétát tehetünk a középkorban vagy a 18–20. századi Pest-Budán, sőt a Mars Asztrobiológiai Kutatócsoport tagjaival akár a Marson is. Geológus, geográfus kutatók játékos vetélkedőn várják a gyerekek és felnőttek válaszát arra a nagy kérdésre, vajon van-e élet a Marson, és ha igen, milyen lehet.
A Kutatók Éjszakája programsorozat szervezői a Tempus Közalapítvány és a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közalapítvány, valamint az Ericsson Magyarország. A részvétel a rendezvényen ingyenes! Részletes program a rendezvény honlapján.
Kapcsolódó cikkek:
Cimkék:
kutatás, közönség