A brit népszavazás és a múzeumok
BREXIT
Hogyan érinti az unióból való kilépés a brit múzeumokat?
Deme Péter |
2016-07-04 10:15 |
Az angol múzeumi egyesület (Museums Association) már június 24-én, pénteken, tehát egy nappal a brit népszavazás után A Brexit gazdasági következményei a múzeumokra is hatással lesznek; Kulturális testületek mélyen aggódnak a referendum eredménye miatt (Economic fall-out of Brexit will impact museums, warns MA; Cultural bodies express deep concern over referendum results) címmel foglalkozott honlapján (www.museumassociations.org) az Európai Unióból történő kiválás lehetséges következményeivel. Sharon Heal, az MA igazgatója kijelentette: „Az csak később derül ki, milyen hatással lesz a kilépés a kultúrára és a múzeumokra. Viszont a gazdasági következmények erre a szektorra is hatással lesznek. A múzeumok sok mindent tehetnek addig is, míg arra várnak, hogy tisztuljon a kép. Fontos lesz folytatni a közös munkát külföldi partnereinkkel Európában és másutt, hiszen sokat tanulhatunk tőlük és ők is tőlünk. És persze folytatnunk kell idehaza is a párbeszédet. A bevándorlás például nyilvánvalóan alapvető témája volt a referendumnak, sok embernek vannak ezzel kapcsolatban kételyei és félelmei. A múzeumok pedig ideális helyei lehetnek a helyi közösségekben erről folytatandó eszmecserének.”
Június 29-én ugyancsak a honlapon közreadták A Múzeumi Egyesület iránymutatása a Brexit kapcsán (Museums Association Briefing on Brexit) című dokumentumot. Ebben leszögezték, hogy „A szektorra minden bizonnyal nagy pénzügyi hatással lesz. A közfinanszírozás további szigorodása várható. Miután az Egyesült Királyságban a múzeumok amúgy is roppant nehéz finanszírozási helyzetben vannak, a Brexit valószínűleg még rontani fog ezen. A 2008-as válság tapasztalatai szerint a gazdasági szervezetek és az egyének anyagi támogatása is nyilván csökkenni fog.”
A szervezet feltételezi, hogy azokra a közösségekre is negatív hatással lesz a kiválás, amelyekkel a múzeumok együttműködnek, illetve amelyeket szolgálnak. Tartanak továbbá attól is, hogy „a referendum körüli vita hangneme az etnikai kisebbségek és/vagy más országok számos múzeumi alkalmazottjára, önkéntesére, látogatójára rossz hatással volt.” És miután a Brexit az Egyesült Királyság mind a négy nemzetére (angol, skót, walesi, észak-ír) hatással van, ráadásul megjelentek már önállósági törekvések is, az egész EK-ra hatással lévő intézmények, így a nemzeti/országos múzeumok kénytelenek lesznek újragondolni szerepüket.
A dokumentum a Brexit várható hatásai közül részletesebben foglalkozik az EU különböző finanszírozási konstrukcióival (kreatív tevékenységek, regionalitás, egyetemi és kutatási), az ezekből történő kimaradás következményeivel. Végül felveti a szabad mozgás esetleges korlátozásának veszélyét és a műtárgyak kölcsönzésének bonyolult összefüggés-rendszerében várhatóan bekövetkező változásokat.
Kép forrása: Apollo - The International Art Magazine