Mit tervez idén Prőhle Gergely?

PIM

A Petőfi Irodalmi Múzeumban (PIM) új főigazgatója felújításokat, hangsúlyosabb külföldi megjelenést és a társintézményekkel szorosabb integrációt szeretne. Az idei kiállításokról is beszélt!

MTI 2017-01-21 11:49
Cikk küldése e-mail:

Az idei programot részben még a leköszönő főigazgató, E. Csorba Csilla állította össze, másfelől a fontos idei évfordulókból adódtak - emlékeztetett az MTI-nek Prőhle Gergely. Az intézmény új főigazgatója elmondta: pénteken nyílt egy Erdély és 1956 kapcsolatát elemző kiállítás, majd április végétől két évig az Arany János-emlékévhez kapcsolódó nagy Arany-tárlatra is várják a látogatókat.

A másik fontos évfordulós kiállítás Szabó Magda életművét vizsgálja arra koncentrálva, hogy miként lehet a debreceni írónő regényeiben megjelenő női szerepeket a mai szempontok szerint értékelni - árulta el Prőhle Gergely. "Ma, amikor - néha akár kicsit túlerőltetve is - divat lett a gender alapú megközelítés, egy hagyományos református értékvilágból érkező írónő ezzel kapcsolatos álláspontja érdekes megközelítés lehet" - fogalmazott.

A PIM új vezetője szerint a harmadik idén nyíló kiállítás témája régi ötlete, hiszen még berlini nagykövetként megtapasztalta, Kassák Lajos iránt mekkora a nemzetközi érdeklődés: Magyarországon elsősorban költőként, külföldön pedig képzőművészként tekintenek rá - hívta fel a figyelmet a magyar avantgárd vezéralakjára.

Prőhle Gergely szerint a PIM-hez tartozó Kassák Múzeum az utóbbi időben komoly szakmai sikereket ért el az európai avantgárd kutatásának fontos helyszíneként; fontos azonban, hogy ne csupán az óbudai Zichy-kastélyba látogatók szembesülhessenek ezzel a teljesítménnyel, hanem tevékenységük szerves részévé váljon a PIM megjelenésének is.

A Kassák születésének 130. és halálának 50. évfordulójára nyíló kiállítás azáltal, hogy a Károlyi-palotában lesz látható, jelzés erre az integrációra - hangsúlyozta Prőhle Gergely, hozzátéve: a Kassák bécsi korszakára fókuszáló tárlat kísérletet tesz arra, hogy Kassák személyiségét a maga sokrétűségében mutassa be, egyaránt kitérve irodalmi, képzőművészeti és politikai tevékenységére is.

Pályázatában az új főigazgató további kiállítási terveket is felvetett. Érdekes téma például, hogyan jelenik meg az iszlám a magyar irodalomban, ahogy Kaffka Margitról is szeretne kiállítást, a legtöbb vitát mégis egy Wass Albert-jelenséget vizsgáló kiállítás ötlete kavarta: "aki ezt félre akarta érteni, az félre is értette" - emlékeztetett Prőhle Gergely.

A PIM vezetője kiemelte, hogy nem egy kultuszépítő kiállításról lenne szó, hanem éppen annak a kérdésnek a feltevéséből, hogy az egyik íróból miért válik kultikus alak, a másikból miért nem.

"Nem önmagában Wass Albert a kérdés. Érdemes megvizsgálni, hogy a Tamási Áron-féle gyakorlati vagy a Bánffy Miklós-féle reálpolitikus megközelítés - összevetve másokkal: Nyirő Józseffel, Kós Károllyal - miért érvényesült jobban vagy kevésbé. Miközben Wass Albertből sokszoros "sztár" lett, Bánffy Miklósról, aki külpolitikusként is, operai intendánsként is, főként pedig íróként sokat adott hozzá a nemzeti örökséghez, még egy utca sincs elnevezve" - vetette fel.

Az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet (OSZMI) integrációjáról szólva Prőhle Gergely hangsúlyozta, hogy a magyar színháztörténeti hagyomány és az OSZMI mint ennek letéteményese iránti tisztelettel látnak munkához.

Nem "einstandról" van szó, hanem arról, hogyan lehet a közös munkát ésszerűsíteni, több látogatót bevinni az OSZMI-hoz tartozó Bajor Gizi Színészmúzeumba, miként lehet az OSZMI-t azokkal a muzeológiai eszközökkel megújítani, amelyek a PIM-et sikeressé teszik, az OSZMI gyűjteményi munkáját, digitalizációs gyakorlatát javítani - sorolta.

Az emberi erőforrások minisztere Prőhle Gergely megbízólevelének január 12-i átadásakor jelezte, hogy a forráshiány nem lehet akadálya a Zichy-kastély és a Károlyi-palota felújításának; ez a főigazgató szerint óriási lehetőség, amellyel nagyon okosan kell élni.

A PIM műemléki védettséget élvező és kultúrtörténeti szempontból is ikonikus helyen működik, de ez igaz a Kassák Múzeumra, az 1760-as években épült Zichy-kastélyra is. Vannak előnyei a frissen épült, modern kiállítótereknek és raktáraknak, ám mi ezeknek az épületeknek az auráját komoly adottságnak tekintjük - emlékeztetett Prőhle Gergely.

Mint kiemelte, a PIM-hez hasonló méretű irodalmi múzeum és irodalmi központ Európában nincs máshol, ezért is fontos a működés folyamatos fenntartása mellett átgondolt ütemezéssel javítani a gyűjteményezés feltételeit, a rendezvényterek minőségét, valamint elvégezni a szükséges felújítási és állagmegóvási munkálatokat a PIM-hez tartozó szinte mindegyik épületben. Ezeknek a beruházásoknak a forrásigényét március 31-ig kell jelezni a minisztérium felé.

Balog Zoltán miniszter a január 12-i ceremónián a fordítástámogatásra szánt összegek emeléséről is beszélt, amit Prőhle Gergely a magyar irodalom jobb nemzetközi megismertetése felé tett fontos lépésként értékelt.

A források mellett ezen a téren természetesen elengedhetetlen az intenzív irodalomszervező tevékenység is: a szoros kapcsolattartás a könyvkiadókkal, az írók szervezeteivel, a Balassi Intézettel, a külföldi rendezvényszervezőkkel. "Balog miniszter úr szavaiból az erre való biztatást hallottam ki" - jegyezte meg a főigazgató, aki elérkezettnek érzi a pillanatot arra is, hogy a PIM által működtetett Digitális Irodalmi Akadémia (DIA) alapítójával, Török Andrással és a tagsággal együtt elgondolkodjanak, miként lehet az idén 20 éves DIA-t még jobban működtetni, még inkább az élő irodalom részévé tenni.

 

Januártól új vezető a PIM élén

VÁLTÁS

Az emberi erőforrások minisztere 2017. január 1-jétől Prőhle Gergelyt bízza meg a Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) főigazgatói feladatainak ellátásával – közölte a minisztérium kedden az MTI-vel.

2016. augusztus 08. MTI

Egy szakmai "látványműhely" tervei

IGAZGATÓVÁLTÁS

Prőhle Gergely, a PIM új főigazgatója ma átvette ötéves vezetői megbízását Balog Zoltántól minisztertől, aki hangsúlyozta, hogy érdemes megtartani az E. Csorba Csilla leköszönő főigazgató vezetése alatt...

2017. január 01. MTI

Vajon mit evett Kölcsey?

MAGYAR KULTÚRA NAPJA

Tematikus, ingyenes tárlatvezetésekkel várja az érdeklődőket a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) január 22-én, vasárnap, a magyar kultúra napján.

2017. január 01. MTI
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...