Az utca mint múzeum
EMLÉKHELY-ÁPOLÁS
Ifj. Halmos Béláról utcát neveznek el, az Erkel-család emléke előtt épület-felújítással tisztelegnek, a reformáció pedig emlékoszlopot kap Gyulán.
Gurzó K. Enikő |
2017-02-27 09:05 |
Utcát neveznek el Gyulán ifj. Halmos Béla Széchenyi- és Magyar Örökség díjas népzenekutatóról, előadóművészről, az UNESCO szellemi-kulturális örökséglistájára felvett táncházmozgalom egyik alapítójáról, a város díszpolgárjáról, aki 1948-tól 1965-ig élt az Ecsedi utca 14. szám alatti családi házban. A 2013-ban elhunyt folklorista erősen kötődött gyermek- és ifjúkora színhelyéhez, Gyulához, ha meghívták zenélni, azonnal jött. Édesapja, id. Halmos Béla szintén elválaszthatatlanná vált a Békés megyei településtől, amelynek műemlékeiért éveken át küzdött, dolgozott. 1953-ban sikerült pénzt szereznie a gyulai vár helyreállítására, s ezzel megakadályoznia, hogy a város ikonikus épületét téglánként hordják szét. Az építészmérnöknek a Gyulai Várszínház és a Gyulai Várfürdő létrehozásában is szerepe volt, és szintén az ő érdeme, hogy az Almásy-kastélyból gépállomás helyett árva gyermekek otthona lett. Az önkormányzat 2014-ben emléktáblával jelölte meg a család egykori lakhelyét, ebben az esztendőben pedig utcanévadással kívánja tiszteletét kifejezni.
A reformáció 500. évfordulója alkalmából Gyula városa emlékoszlopot is kap, amelyet a Petőfi téren fognak felállítani. Az emlékmű leleplezését a helyi evangélikus és a református egyházközség kezdeményezte, a városvezetés pedig támogatásáról biztosította a javaslattevőket. Görgényi Ernő polgármester erről így nyilatkozott: „A reformációnak a magyar történelemben és a város történelmében, illetve a magyar kultúrában kifejtett hatása meghatározó. Nem lennénk ma azok, akik vagyunk, ha nincs reformáció, ezért helye van közterületen a protestantizmus 500. évfordulójához kötődő emlékműnek”.
Döntés született annak a gyulai épületnek az eladásáról is, amelyben az Erkel-család több tagja is lakott. A történelmi homlokzattal rendelkező ingatlan a Várkert bejáratával szemben található, a Kossuth utca 30. szám alatt, turisztikailag igen frekventált helyen. Az elmúlt évtizedekben a város szükséglakásokat működtetett benne, nagyon alacsony komfortfokozattal, amely a polgármester szerint pazarlás volt. „Itt idegenforgalmi céllal kell ingatlanokat üzemeltetni” – mutatott rá a tisztségviselő. Az ajánlattételi felhívás nyilvános volt, többször is meghirdették, a törvényeknek megfelelően pedig bárki benyújthatta pályázatát. A vásárlás azonban feltételhez kötött: az új tulajdonosnak a műemléképületekre vonatkozó szabályok figyelembevételével kell felújítania az ingatlant, amit a továbbiakban szálláshelyé köteles alakítania, majd ilyen formában fenntartania. Amennyiben ez nem történik meg, az önkormányzat visszavásárolja a történelmi lakóépületet, amelyet elidegenítési tilalom is véd a jövőben.