Egy új múzeum: fegyház és rendház
Márianosztra
Előbb rendház, majd börtön, most pedig börtön, börtönmúzeum, illetve pálos rendi múzeum. Mindez Márianosztrán.
Három sikeres uniós pályázat eredményeként megújult a márianosztrai fegyház és börtön épülete, illetve környezete; a munkálatokra 455 millió forintnyi támogatást nyert el a büntetés-végrehajtási intézet, valamint a pálos rend - közölte a börtönparancsnok.
Biczó László dandártábornok elmondta, hogy az egykori pálos kolostor 152 évvel ezelőtt váltott funkciót, azóta büntetés-végrehajtási intézetként működik. Noha többször is bővítették, javítgatták, a részben műemléki épület rekonstrukcióra szorult.
Az első projektben felújították a fegyház és börtön külső homlokzatát, konferencia-, valamint látogatóközpontot, gyermekjátszóházat és parkolókat létesítettek, és az elnyert 150 millió forintos támogatásból, illetve a 26 milliós önrészből futotta az országban egyedülálló rabtemető rendbetételére is - mondta a parancsnok.
E projekt részeként börtönmúzeumot, illetve pálos rendi múzeumot is kialakítottak a Pest megyei létesítmény területén lévő ingatlanok átépítésével.
Egy másik uniós pályázat eredményeként a pálos rend által elnyert 27 millió forintból, illetve a kilencmilliós önrészből alakították át a börtönt körülvevő teret és az úgynevezett barokk kaput. A pálosok templomának közelében fekvő, a bv-intézet tulajdonában lévő kétszáz éves teret öt évig a rend tartja majd fenn.
Egy harmadik projekt révén energetikai korszerűsítést hajtottak végre, a zárkákban kicserélték a szigeteléseket, ajtókat, ablakokat; e munkálatok 278 milliós költségét teljes mértékben EU-forrásból fedezték - hangsúlyozta Biczó László.
A 444 férőhelyes márianosztrai fegyház és börtönben jelenleg 695-en töltik büntetésüket. A kiszabott ítéletek átlagos időtartama tíz év, de a létszám körülbelül tíz százalékának húsz évig vagy még tovább kell az intézményben maradnia - közölte a börtönparancsnok.