©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

Jogi immunitás a műtárgyaknak


Az Országgyűlés elfogadta a kölcsönzött kulturális javak különleges védelméről szóló törvényjavaslatot.

Szerző: Magyar Múzeumok Online | Forrás: | 2012-06-27 16:10:23

Az Országgyűlés 330 igen szavazattal, tartózkodás és ellenszavazat nélkül elfogadta a magyarországi kiállításokra külföldről kölcsönzött kulturális javak számára különleges védettséget biztosító törvényjavaslatot. A jogszabály egyfajta „diplomáciai mentességet” biztosít a bemutatás időtartamára, így az időszaki kiállítás ideje alatt ezeket a tárgyakat nem lehet lefoglalni vagy zár alá venni.

A nagyszabású, kiemelkedő kulturális javakat bemutató, időszaki kiállítások megrendezését segítő új jogintézmény bevezetésére azért volt szükség, hogy e javak a jelenleginél hozzáférhetőbbé válhassanak a nyilvánosság számára. A jogi immunitás garanciát nyújt arra, hogy az adott műtárgyat a kölcsönbe vevő országban ne vehessék olyan hatósági, illetve bírósági intézkedés alá, amely jogilag megakadályozná a műtárgynak a kölcsönzés lejárta utáni visszaadását. Így az – meghatározott feltételek mellett – védett a kölcsönbe vevő állam részéről történő esetleges rendelkezési vagy birtoklási jogot érintő végrehajtási cselekmények, kényszerítő (biztosítási, ideiglenes stb.) intézkedések foganatosításával szemben. A védelem ugyanakkor nem akadályozná a hivatalos eljárásokban az érdemi döntések meghozatalát, vagy a végrehajtás, illetve különféle intézkedések elrendelését.

A nemzetközi példák alátámasztják a külföldi kulturális javak megkülönböztetésének szükségességét. Azáltal ugyanis, hogy külföldi kulturális javak Magyarországra kerülnek, értelemszerűen kikerülnek az érintett javakkal rendelkezni jogosult személy állandónak tekinthető „uralma” és az eredetileg irányadó külföldi jogrendszer joghatósága alól. Annak érdekében, hogy egyetemes kulturális értékek minél szélesebb körben közkinccsé válhassanak, Magyarország a nemzetközi gyakorlatban egyre inkább terjedő megoldást vett át. Franciaországban hasonló esetben a kulturális miniszter és a külügyminiszter jogosult rendeletben rögzíteni a kulturális javak listáját, a védelem időtartamát és a kiállítás szervezőit, s így a kölcsönzés alapján a Franciaországban kiállított kulturális javak lefoglalhatatlanok. Németországban a felelős legmagasabb rangú tartományi hivatal adhat ki a kölcsönadó részére egy törvény erejénél fogva kötelező igazolást a kölcsönzött műtárgy meghatározott időpontban történő visszaadásáról.  Az Egyesült Királyságban a védelem értelmében nem lehet a védelmet élvező kulturális javakat sem lefoglalni, sem elkobozni.

Magyarországon a védelmet igazoló tanúsítványokat a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal Műtárgy-felügyeleti Irodája állítja ki a kiállítást szervező intézmények részére.

Kérdések

1. Megilleti-e a jogtalanul eltulajdonított kulturális javakat a különleges védelem?

Az elfogadott törvényjavaslat 5. §-a ezt egyértelműen kizárja. (A magyar szabályozás e tekintetben egyértelműen szigorúbb a már elfogadott nemzetközi példákhoz képest.)

2. Milyen hátrányokat okozott (okozna) a jogintézmény hiánya?

A jogintézmény hiánya elsősorban azokat a közgyűjteményeket érinti (pl. Szépművészeti Múzeum), melynek kiállítási politikájában meghatározó szerepet játszanak azon időszaki kiállítások, amelyekre külföldről nagy számban érkeznek kölcsönzött kulturális javak.  A Szépművészeti Múzeumban jelenleg is látható, „A fotóművészet születése” című időszaki kiállításra 3 db műtárgyat nem kaptunk meg a New York-i MoMa-tól. Az ugyancsak a Szépművészeti Múzeumban 2012 őszén megrendezendő Cézanne kiállításra is több kép – köztük Georges Braque „Carriéres-Saint-Denis parkja” című festménye (Thyssen-Bornemisza Múzeum, Madrid) – kapcsán kérték a kölcsönadók a különleges védelmet, s feltehetően a Szépművészeti Múzeumban 2013-ban bemutatni tervezett Schiele kiállítás teljes megrendezhetősége múlik a bécsi Leopold Múzeum ilyen irányú elvárásainak teljesítésén.

3. Érinti-e a jogintézmény a külföldön lévő, s a magyar állam által tulajdonjogi igénnyel érintett kulturális javainak jogi sorsát?

Nem, a jogintézmény célja a külföldről, bemutatási céllal Magyarországra érkező kölcsönzött javak különleges védelme. A hatályba lépő jogszabály a magyar állam – egyes kiemelkedő értékű műtárgy tekintetében eshetőlegesen fennálló – tulajdonjogi igényeit nem befolyásolja, de elősegítheti az ilyen jellegű tárgyak magyarországi bemutatását a különleges védelem bevezetésével.

Kapcsolódó cikkek:
Az örökségvédelmi törvénymódosító javaslatról
Modern törvényt igényel a kulturális örökség
Diplomáciai mentesség a műtárgyaknak

Cimkék:
kiállítás, műtárgyak,restitúció

    Muzeumok.hu Rss betöltése...