Szombattól látogatható a megújult múzeum

Hódmezővásárhely

Vénuszok, butellák és Csernus-kiállítás, ráadásnak egy Munkácsy-kép - nyit a megújult és kibővült Tornyai János Múzeumban.

Magyar Múzeumok Online 2012-08-31 07:52
Cikk küldése e-mail:

 2012. szeptember 1-jén új belváros születik Hódmezővásárhelyen. A város szívében, összesen 4,2 milliárd forintból megvalósuló Tornyai János Kulturális Városnegyed alapjaiban formálja át a település megjelenését és fogalmazza újra város és a térség kulturális életét. A névadó múzeum nagyszabású kiállításokkal nyitja meg kapuit a nagyközönség előtt: az ősz első napján délután 3 órakor a múzeum tíz termében Csernus Tibor műtermét idézi meg a KOGART-gyűjteményéből származó kollekció. A vásárhelyi közgyűjtemény új büszkeségét, a Tornyai Jánosnak szignózott Munkácsy-festményt és a látványraktárt már 11 órától megtekinthetik az érdeklődők.

A Tornyai János Múzeum három éves „technikai szünetet” követően megújulva és kibővülve várja a látogatókat szeptember 1-jétől. Szombaton 11 órától az épület új portálrészén belépve Munkácsy Mihály Női fej című festménye fogadja a közgyűjteménybe érkezőket. A 47*43 cm-es olajfestményt 1895-ben adta a Mester, az akkor éppen Párizsban tanuló fiatal vásárhelyi születésű festőnek, Tornyai Jánosnak. A páratlan jelentőségű műalkotást egy magát megnevezni nem kívánó műgyűjtő hosszú távú, tartós letétként ajánlotta fel a múzeumnak.

A pinceszinten a dél-alföldi régióban egyedülálló, a múzeum teljes gyűjtőkörét felölelő látványraktárban lesznek megtekinthetőek a mintegy ezerötszáz darabból álló, kiemelkedő jelentőségű néprajzi, régészeti, helytörténeti és képzőművészeti tárgyegyüttesek. Újra látogathatóvá válik a Tornyai János Múzeum állandó régészeti kiállítása, a Hétköznapok Vénuszai. A látogató az újkőkor emberének (Kr.e. 7-5. évezred) mindennapjaiba nyer betekintést a szemléletes kiállításon. A Körös-kultúra Tiszajenő-Szárazparton feltárt ház rekonstrukciója mellett ismét láthatóak a legismertebb régészeti leletek, a kökénydobi oltár és a vénuszok is.

 Az emeleti időszaki kiállítótérben és a „régi”, de szintén felújított múzeumépület termeiben Csernus Tibor műtermét idézi meg a KOGART-gyűjteményéből származó mintegy száz festményből, grafikából és akvarellből álló kollekció. Csernus Tibor (1927-2007) több mint fél évszázados életműve nemcsak a magyar képzőművészetben tölt be meghatározó szerepet, hanem az egyetemes festészet történetének is szerves részét képezi. Már fiatal korában Magyarországon külön iskola jött létre körülötte, Párizsban pedig olyan új festői világot alakított ki, amely Európában és a tengerentúlon egyaránt egyedülálló. Csernus 1964-től egészen 2007-ben bekövetkezett haláláig alkotott a francia fővárosban. A kiállításon a művész fiatalkori képeitől egészen a festő utolsó, befejezetlenül maradt alkotásáig teljes keresztmetszetet kapnak a látogatók Csernus Tibor életútjáról.

A Csernus Tibor műtermében című időszaki kiállítást Fekete György, a Magyar Művészeti Akadémia elnöke nyitja meg, köszöntőt mond Kovács Gábor, a KOGART alapítója és Lázár János országgyűlési képviselő, Miniszterelnökséget vezető államtitkár. A megnyitón közreműködik Bársony Bálint, Artisjus- és Fonogram-díjas szaxofonművész és Bábel Klára, kétszeres Fischer Annie-ösztöndíjas hárfaművész.

166 millió forint önkormányzati múzeumok kiállításaira

Alfa program

Öt település hat múzeumi programja részesül összesen 166,4 millió forint támogatásban idén az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) Alfa programja keretében.

2012. július 07. MTI

Bővül az Alföldi Galéria gyűjteménye

Hódmezővásárhely letétje az Alföldi Galéria megújuló állandó kiállításához

Az alföldi festészet tizennégy klasszikusával gyarapszik a Tornyai János Múzeum anyaga.

2012. május 05. MTI

Múzeumrekonstrukciók: tervek és tények

Beruházás

Az elmúlt hetekben egymást követik azok a hírek, amelyek tervezett vagy épp befejezés előtt álló múzeumi rekonstrukciókról szólnak.

2012. augusztus 08. MTI - MMO
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...