Múzeumrekonstrukciók: tervek és tények
Beruházás
Az elmúlt hetekben egymást követik azok a hírek, amelyek tervezett vagy épp befejezés előtt álló múzeumi rekonstrukciókról szólnak.
MTI - MMO |
2012-08-13 09:00 |
Ha múzeumrekonstrukcióról esik szó, az elkövetkező időszak talán legnagyobb beruházása, az Iparművészeti Múzeum felújítása lesz. Ahogy korábbi cikkünkből is kiderül, mintegy negyedével nagyobb alapterületen, új szárnnyal kiegészülve működhet a jövőben az Iparművészeti Múzeum (IMM). Ha a tervezett uniós forrásokat sikerül megszerezni, az épület komplex rekonstrukciója a tervek szerint 2016-17-re fejeződhet be. A hír azonban csak egy a számos már futó múzeumokat érintő fejlesztőprogramok közül. Rövid áttekintésünk az ország néhány kiemelt beruházását érinti.
1,8 milliárd forintból fejlesztik a keszthelyi Helikon Kastélymúzeumot
Több mint 1,8 milliárd forint vissza nem térítendő támogatást nyert kiemelt turisztikai beruházásként a keszthelyi Festetics-kastély korszerűsítésére a Helikon Kastélymúzeum Nonprofit Kft., melyről augusztus 8-ai ülésén döntött a Nemzeti Fejlesztési Kormánybizottság. A fejlesztés kiemelt státuszáról már négy éve határozott a Nyugat-dunántúli Regionális Fejlesztési Tanács, de az akkori terveket a kormány módosítások után sem hagyta jóvá, mert egyes elemei "nem voltak finanszírozhatók uniós forrásból". Az akkor rendelkezésre álló 1,351 milliárd forintból iszlám múzeum és zeneiskola létrehozását is tervezte a kastélymúzeum vezetése, de felszólításra sem dolgozták át ezeket a terveket. A tavaly nyáron munkába állt új ügyvezető ezek után szakemberek bevonásával új pályázatot készített.
A nyugat-dunántúli régióban 4,2 milliárd forintos keret állt rendelkezésre a kiemelt projektekre, háromszoros volt az igény, de a kormányzati prioritásként kezelt fertődi és pannonhalmai fejlesztések mellett, a nagyon jó szakmai anyagként értékelt keszthelyi pályázat lett a nyertes.
A tervek a legjelentősebb eleme az egykori Amazon Szálló turisztikai hasznosítása, a leromlott műemlék épület megmentése. Itt kap helyet új állandó tárlatként a Főúri utazások kiállítás és a Veteránautó Látogatóközpont, s mindez az 1880-as és 1930-as évek közötti időszakot mutatja be.
A kastély parkjában új látnivalóként - a nemrég átadott növényház kiegészítéseként - lepkeházat is kialakítanak. A kastély épületéből egy eddig kihasználatlan külső épületbe átköltöző titkárság és igazgatói iroda helyén a Festetics család tagjait bemutató kiállítást hoznak létre.
Emellett a kastélymúzeum eddigi közös be- és kijáratát is szétválasztják, a torony alatt kialakítandó új kijáratnál múzeumi ajándékboltot is működtetnek majd. Az ügyvezető úgy fogalmazott: a fejlesztések tovább növelik a kastély vonzerejét és ezzel a látogatószámot, de hozzájárulnak az idegenforgalmi szezon meghosszabbításához is.
Az 1,82 milliárd forintból, száz százalékos támogatással megvalósuló munkálatok a támogatási szerződés megkötése és a közbeszerzések lebonyolítása után, várhatóan jövő tavasszal kezdődnek. Az egymásra épülő projektelemek befejezését 2014 végére tervezik a keszthelyi Helikon Kastélymúzeumban.
Megújul a hatvani Grassalkovich-kastély
Megkezdődhet a Hatvan központjában álló Grassalkovich-kastély felújítása is, azt követően, hogy a Nemzeti Fejlesztési Kormánybizottság zöld jelzést adott a 3,15 milliárd forintos beruházás megvalósításának.
Az épületben kaphat helyet a Széchenyi Zsigmond Kárpát-medencei Magyar Vadászati Múzeum, amely a történelmi Magyarország vad- és halfajaival, azok életterével, valamint a vadászat, halászat és a környezetet alkotó erdészet fejlődésével ismerteti majd meg a vendégeket.
A 2014 elejére megvalósuló fejlesztés keretében megújul a kastély 2,5 hektáros parkja is, amelyet a Kárpát-medencében őshonos növényekkel ültetnek be, annak köszönhetően, hogy az Észak-magyarországi Operatív Program keretében kiírt tenderre közösen nyújtott be pályázatot a Magyar Természettudományi Múzeum, a Magyar Nemzeti Múzeum és a hatvani önkormányzat.
A 4500 négyzetméter hasznos alapterületű, a pincével együtt háromszintes kastélyépületben a Magyar Természettudományi Múzeum kiállítóhelyeként kap helyet az országos vadászati múzeum, amelynek célja, hogy erősítsék, korábbi presztízsére emeljék a vadászat társadalmi elfogadottságát, valamint megjelenítsék a magyar vadgazdálkodás világszerte elismert szerepét. Ugyanakkor Széchenyi Zsigmondnak, Fekete Istvánnak, Kittenberger Kálmánnak, valamint a Hatvany és a Grassalkovich családnak emléket állító szobákat is be szeretnének rendezni a múzeumban.
A Hatvan központjában álló kastélyt eredetileg Grassalkovich Antal építtette 1758-ban, a műemléképület azonban 1983 óta kihasználatlanul, üresen áll, csupán egyik szárnyában működik a városi művelődési központ.
Kétmilliárdos önkormányzati fejlesztés Nyíregyháza-Sóstógyógyfürdőn
Több mint kétmilliárd forint pályázati támogatást költhet a nyíregyházi önkormányzat a városhoz tartozó Sóstógyógyfürdő turisztikai szolgáltatásainak fejlesztésére, amelyből a múzeumfalu is megújulhat.
A Nemzeti Fejlesztési Kormánybizottság döntése alapján a város önerő nélküli pályázati forrást, 2 milliárd 104,5 millió forintot használhat fel arra, hogy tovább erősítse Sóstógyógyfürdő idegenforgalmi vonzerejét. A polgármester tájékoztatása szerint a helyhatósági projekt hét beruházási elemet tartalmaz, így az üdülőhely gyógyászati kezeléseinek fejlesztését, kulturális és sportrendezvények helyszínének kialakítását, turisztikai attrakciót jelentő pálinka főváros létesítését, a múzeumfalu, valamint az állatpark bővítését, illetve a közlekedési infrastruktúra és a turisztikai szolgáltatások javítását.
A projektgazda nyíregyházi önkormányzat szeptemberben nyújtja be a kétmilliárdos fejlesztés részletes programját, s a szakmai egyeztetést követően írja alá a támogatási szerződést és indíthatja a beruházásokat.
Kicsit előrébb: kezdődik a Tornyai János Múzeum visszaköltözése
Ennél jóval előrébb jár, sőt a befejezéshez közelednek a hódmezővásárhelyi Tornyai János Múzeum felújítási munkálatai.
A Tornyai János Múzeum 2009 nyarán költözött ki a Dr. Rapcsák András úti épületéből, mely a XXI. század látogatói és múzeumszakmai igényeinek megfelelő módon bővül és újul meg. A kivitelezési munkálatok néhány héten belül befejeződnek, csaknem készen áll az egykori foghíjtelken épült háromszintes, interaktív bemutatóhely .
A közel 365 millió forintos fejlesztés nyomán – amelynek költségeiből 309 millió forintot uniós támogatás fedez – a közgyűjteménybe érkezőket új bejárati portál fogadja. Az emeleti részen időszaki kiállítások várják majd az érdeklődőket, míg a pinceszinten a dél-alföldi régióban egyedülálló látványraktárban lesznek megtekinthetőek a közönség elöl eddig elzárt műtárgyak.
Ezen épületszárny földszintjén, a Szegfű utca felé néz a Tornyai János Múzeum új szakkönyvtára, ahol már az érdeklődők is elérhetik az intézmény közel tízezer kötetes könyvállományát. Az anyag döntő hányadát a múzeum gyűjtőköreit - néprajz, régészet, helytörténet, képzőművészet - lefedő szakkönyvállomány adja, de jelentősek az állomány egyharmadát kitevő művészettörténeti és iparművészeti albumok is. A könyvtár legbecsesebb és egyik legrégebbi darabja a múzeum névadójának, Tornyai Jánosnak a családi Bibliája. A nyilvános könyvtárban helyben kutathatóak lesznek a magyarországi múzeumok évkönyvei és egyéb kiadványai is.
Őszre megújul a kaposvári Rippl-Rónai Emlékmúzeum
Ugyancsak a végéhez közeledik Rippl-Rónai József (1861-1927) festőművész egykori lakóhelyének, mai emlékmúzeumának, a kaposvári Róma-hegyi villának a felújítása, és az azt körülvevő egyholdas park rekonstrukciója.
A munkálatokkal jelenleg 80 százalékos készültségi fokon állnak. A beruházással október 15-én végeznek. A villa külső rekonstrukciója befejeződött, hamarosan megkezdődhet a belső terek festése és mázolása. A műterem felújítása és a látogatóközpont kivitelezése jelenleg is tart, csakúgy, mint a 10 személygépkocsi és egy busz befogadására alkalmas parkoló építése. Az akadálymentes, föld alá süllyesztett látogatóközpont kiállítótere alkalmas lesz irodalmi és zenei estekre, tanácskozásokra. A Róma-villa a tervek szerint különböző alkotótáboroknak, szakköröknek, előadásoknak is otthont ad majd.
Rippl-Rónai József 1908-ban vásárolta meg a Róma-hegyen álló, 1868-ban romantikus stílusban épült villát, ahol haláláig, 1927-ig lakott. A jelenleg emlékházként látogatható Róma-hegyi villában több mint 70 Rippl-Rónai-alkotás látható. Kaposvár önkormányzata tavaly, Rippl-Rónai József születésének 150. évfordulóján nagyszabású kiállítással adózott a világhírű kaposvári festőművész emlékének.
Mikor nyílik a debreceni Déri Múzeum?
Két év felújítási munkálatai után az Et Lettera - Képeket írni, szavakat rajzolni című kiállítás kapcsán július 25-én újra beléphettek a látogatók a debreceni Déri Múzeum épületébe.
Az időszaki kiállítás alkalmából egy földszinti kiállítótér és a kupolaterem látogatható, és ha minden igaz, hamarosan megnyílik a Munkácsy Terem is. Az utóbbiban a Krisztus-trilógia két darabját, az Ecce homót és a Krisztus Pilátus előtt című alkotást, valamint még egy Debrecenbe érkező Munkácsy-festményt láthat majd a közönség. A Krisztus-trilógia jelenleg Szegeden látható harmadik darabját, a Golgotát, ősz végétől mutatják be ismét Debrecenben.
A Déri Múzeum teljes megnyitása után állandó várostörténeti kiállítást is láthat majd a közönség. Emellett minden évben egy kiállítást civil személy rendezhet meg a múzeumban, augusztusban pedig különféle civil szervezetekkel, egyetemistákkal, múzeumi baráti tagokkal konzultációkat rendeznek arról, milyen legyen a jövő Déri Múzeuma.
Fotók: Wikipedia